Halásana – podpořte svou imunitu s pozicí pluhu

Ve vzduchu je nenávratně cítit podzim. Skoro, jako kdyby nás léto opouštělo dřív, než si zasloužíme. Předešlých pár dní jsem se snažila kvůli deštivému počasí vycházet z domu jen minimálně. Ani tak jsem se však nevyhnula dešti, který mě nepřipravenou zmáčel po cestě z parkoviště. To mi dalo pokyn k mému každoročnímu osobnímu tažení na podporu imunity.

Ještě loni jsem si brala na pomoc jen tabletky s vitaminem C, detoxikační čaj a sirup z echynacey. Letos k tomu přidám ještě jógu a doufám, že se mi všichni bacily vyhnout obloukem. Dnes vám přiblížím pozici pluhu (Halásana), kterou můžete pohodlně spojit s pozicí svíčky.

Proč právě pozice pluhu?

Tato ásana patří do kategorie tzv. obrácených pozic. Má hned několik variant, já však začnu s tou nejjednodušší. Při správném provedení působí proti každodennímu stresu a psychickému vypětí. Tyto dva faktory jsou často spojovány s oslabením imunitního systému a mnoho lidí si s nimi neumí moc dobře poradit.

Žena s černým deštníkem jde po ulici

Dále vám pěkně promasíruje trávicí soustavu a podpoří funkci štítné žlázy. Tím pomáhá nejen ke zvýšení imunity, ale také ke snižování váhy (jupí). No a konečně vám protáhne páteř a ramena, což ocení hlavně lidé se sedavým zaměstnáním.

Jak na ni?

Pozice pluhu (stejně jako pozice svíčky) si žádá prázdný žaludek. Ideální čas pro její praktikování je tedy ráno. Večer je to také možné, ale zbytečně byste si rozproudili krev a špatně by se vám usínalo. Věřte, že vás nic neprobudí tak, jako ranní ásana. Jeden čas jsem pečlivě cvičila pozdrav slunci a celý den pak probíhal tak nějak snadnější.

Já osobně začínám jógovým dechem, pokračuji několika jednoduchými ásanami na protažení a až teprve potom přejdu do pozice pluhu. Ze začátku mi to přišlo malinko nepříjemné. Asi to chce trochu času, než se z ní stane odpočinková poloha, tak jak píší v knihách o józe.

Zde přikládám názorné video:

YouTube video

Pozice pluhu není vhodná pro osoby trpící problémy s krční páteří. Jestliže se vás to týká, tak si po ránu tuto oblast raději protáhněte a snažte se ji posílit. Jóga dokáže spravit mnohé, bez trochy disciplíny a trochu bolesti na začátku to ale nepůjde.

Já si jdu teď uvařit čaj s citronem a půjdu si lehnout do mrazivé ložnice. Modlím se, aby začali brzy topit, jinak mě od nachlazení neuchrání ani každodenní jógové snažení. A co vy, jak bojujete s podzimním přívalem chřipek a nachlazení? Berete jógu jako jednu z možných cest?

47 Shares
>
47 Shares
Share47