Naučte se používat svůj dech a zbavte se bolesti hlavy

V minulých článcích jsme si povídali o břišním a hrudním dechu. Další částí plného jógového dechu je dech podklíčkový. Zvládnutí těchto tří dechů ze základem pro všechna další pránájámická cvičení. Pojďte se to s námi naučit!

Dýcháním proti bolesti hlavy i proti alergii

Nácvik podklíčkového dechu je asi nejtěžší, ale jeho účinky stojí za to. Sám o sobě je podklíčkový dech nedostačující a běžně ho v životě příliš nepoužíváme. Ve spojení s břišním a hrudním dechem je ale neocenitelný. Doslova objevíte daší část svých plic!

Podklíčkovým dechem většinou dýcháme, když jsme ve velkém stresu. Je to takový ten pocit, že vám plíce nestačí, že se hrudník nechce rozevřít, že vám někdo stojí na hrudní kosti. Takové pocity zažívají osoby s bronchitidou, astmatem či alergií. Z vlastní zkušenosti vím, jak může být astmatický záchvat nepříjemný a děsivý.

Tím, že dokážeme ovládnout podklíčkový dech, dokážeme efektivněji využít kapacitu plic. Důležité také je, že v horní části plic nám nebude zůstávat starý vzduch, takzvaný reziduální. (Nikdy nejsme schopni vydechnout úplně všechen vzduch, vždy nám v plicích zůstane něco kolem piltru.)

Dýcháním do horní části plic se také dají do pohybu nové svaly v oblasti klíčních kostí. Tím se uvolní šíje a nás může nadobro opustit nepříjemná bolest hlavy. 🙂 Vyzkoušejte to! Je to levnější a příjemnější než polykat brufen!

Nácvik podklíčkového dechu

podklickovy dech

S dechem se nejlépe pracuje, když máme krásně rovná záda a otevřený hrudník. Nejlepší polohou proto bude jakýkoliv pohodlný sed, ve kterém udržíme rovná záda, nebo také diamantový sed, tedy sed na patách. Držte podsazenou pánev, zapojete svaly pánevního dva a svaly spodního břicha, ramena tlačte dozadu a dolů, snažte se vytahovat za temenem hlavy vzhůru.

Ruce natáhněte před sebou dlaněmi vzhůru. Pak je pokrčte v loktech a položte je na záda, prsty směřují dolů. Zavřete oči a snažte se vnímat svůj dech. Směřujte dech do horní části hrudníku, až pod klíční kosti. Pokud se vám to povede, měli byste cítit pohyb pod rukama.

Hatémy dechu a mudry

podklickovy dech

I pro podklíčkový dech známe pozice, které nám umožňují s ním lépe pracovat a procítit ho. Já jsem pro vás vybrala variantu pozice dítěte, která je pohodlná a velmi efektivní.

Posaďte se do diamantového sedu a spojte ruce za zády, snažte se udržet u sebe i dlaně. Nadechněte se a s výdechem klesejte trupem dolů až se dotknete čelem podložky. Ruce potom oddalujte od zad, jako byste je chtěli provléknout přes hlavu.

S dalším nádechem dáváme ruce k tělu a zvědáme se zase do sedu. Opakujte 5x až 10x. Buďte na sebe mírní a nepřeceňujte své síly.

podklickovy dech

Mudrou pro podklíčkový dech je Adhi mudra. Palec schovejte do dlaně a přikryjte zbylými prsty. Potom otočte ruce dlaněmi dolů a odložte je na stehna. Tadá, Adhi mudra! 🙂 Zavřete si oči a sledujte svůj dech, obraťte pozornost do sebe, vnímejte své tělo a zkoumejte cestu, kterou dech putuje. Měli byste cítit, že se vám do oblasti pod klíčními kosti dýchá lépe. V případě, že vás trápí bolavá záda a ztěžují vám cvičení, vyzkoušejte ásany proti bolesti zad.

Jak se vám dýchá? Zkoušíte rozdýchat i oblast pod klíčními kostmi? Jak vám to jde? Napište nám do komentáře své postřehy!

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

62 Shares
>
62 Shares
Share62