Naučte se dýchat správně při józe i v životě

Na hodinách jógy si často všímám, že v některých asánách jogíni zapomínají dýchat. Prostě zadrží dech a snaží se silou udržet v pozici. Samozřejmě jim to není příjemné a z lekce pak odcházejí unavení. Poznáváte se? Nepodceňujte dech!

Ásána bez vědomého dechu není ásána

Proč vlastně praktikujeme jógu? Abychom měli vyrýsované svaly? Abychom mohli říct, že umíme stoj na hlavě?.. No to určitě ne. Všichni víme, že jóga harmonizuje celé tělo, dodává nám sílu, pomáhá nám získat a trvale udržet zdraví, zklidnit mysl a tak dále a tak dále. Pokud se ale zaměříme jen na cvičení pozic a nebudeme pracovat s dechem, s naší myslí, zázračné účinky se nedostaví.

V každé pozici je třeba se uvolnit, povolit všechny svaly, které nepotřebujeme v danou chvíli k udržení pozice. A to, co nám nejvíce pomůže setrvat a užít si pozici, je DECH. Vědomý, klidný a procítěný dech je klíčem k harmonizaci celého „já“. Každý nádech přináší do našeho těla pránu, energii, s kterou můžeme pracovat a zvládnout díky ní každou ásánu i každý úkol v životě. Když tedy zadržujeme v pozici dech, připravujeme se o energii a jsme vyčerpaní. Po hodině jógy byste se měli cítit jako znovuzrození a ne „vyšťavení“!

Klíčem je bříško

Existuje spoustu pránájámických cvičení, tedy technik, díky kterým přivádíme do těla pránu a pracujeme s ní. Základem, který ale musí každý zvládnout, než se pustí do složitějších technik, je plný jógový dech. Ten se skládá ze tří stupňů, které ve finále spojíme dohromady jako vlnu. V dnešním článku vás seznámím s nejdůležitějším dechem a to je dech do břicha.

Břišní dech

čin mudra

Obzvláště ženy mají s břišním dechem problém, jsme zkrátka zvyklé dýchat do hrudníku – vypínat prsa a zatahovat břicho. To bychom měly my ženy změnit! U mužů bývá opačný problém – nedokážou dýchat do hrudníku, ale to si povíme jindy.

Při břišním (bráničním) dýchání pracujeme s bránicí, hlavním dýchacím svalem. Bránice funguje jako píst, s výdechem stoupá nohoru a vytlačuje vzduch z plic a s nádechem klesá a vzduch je vtahován do plic. S nádechem se nám tedy musí bříško „nafukovat“ a s výdechem se zplošťuje.

Nácvik dýchání do břicha můžeme provádět v lehu na zádech, v pohodlném sedu nebo klidně ve stoje. Důležité je narovnat záda. Položíme si ruce na břicho a vnímáme, jestli se opravdu zvedá. Můžeme si také ruce položit na boky a vnímat, že se břicho také roztahuje do stran. Další variantou je jedna ruka na břiše, druhá na hrudníku – vnímáme, že bříško pracuje, zatímco hrudník by měl zůstat nehybný.

K břišnímu dechu patří také mudra, a to Čin mudra, kterou vidíte na fotce. Vyzkoušejte si tuto mudru společně s břišním dechem, měli byste zjistit, že s mudrou je břišní dech snažší, výraznější.

Zkoumejte svůj dech a vnímejte, jak proudí tělem. Pozorování svého dechu je prvním krokem k pránájámě i k meditaci. Břišní dech napomáhá trávení a pozitivně působí na psychiku, zklidňuje.

Našla jsem krátké video, kde Hynek Bednář předvádí plný jógový dech. Podívejte se, jak celý dech vypadá. Není to nic složitého. 🙂

Jak jste na tom s dechem? Dýcháte klidně, stejně dlouhý nádech jako výdech? Nebo je váš dech nepravidelný a bouřlivý? Nedělejte si s tím starosti, trénink dělá mistra. Napište do komentáře, jak vám to jde. 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

10 Shares
  • Potřebuji se zeptat – cvičím jógu už hezky dlouho, ale pořád mám problém s jednou věcí. Když lektor ve videu řekne, že mají být zpevněné svaly středu a zároveň zhluboka do břicha dýchat. Připadá mi to poměrně neproveditelné, můžete mi poradit nebo třeba napsat článek o tom, jak na to? Moc díky za odpověď.

  • >
    10 Shares
    Share10