Jóga a dech


O dechu již bylo napsáno mnoho, a přesto je to téma nevyčerpatelné. Dech je téma obsáhlé. A tak, jako můžeme číst jednu a tutéž pravdu v různých knihách, tak jak o oné pravdě mluví jeden autor z pohledu kvantového fyzika a druhý jej zakomponuje do čtivé beletrie, tak je tomu i s tématem pojícím se s dechem.

Téma jenž se může opakovat stále dokola. Téma jenž jsme již nespočetněkrát četli či slyšeli z úst jak lektorů jógy, fyzioterapeutů, osobních koučů, psychosomatiků, tak od drahé polovičky se slovy: Nejdříve se desetkrát nadechni a pak mluv. Jenže po deseti dechách výtka směrem k partnerovi vyprchala a tak není co říci. Snad jen pouhý úsměv může být odpovědí. Je to téma, jenž nikdy neztratí svoje  místo na výsluní.

Pojďme se i my pustit do onoho tématu a třeba právě s tímto či s dalším článkem z nadcházejícího seriálu dojdeme k momentu Aha, tak takhle to je, a nebo to budou jen další řádky s nudným zamyšlením nad dechem a onen moment přijde později.

Kolikrát jsme slyšeli či četli tvrzení, že dech je most mezi tělem a myslí či dech je základ celé jógové praxe. Mnozí se i přes to raději pouštějí do složitějších ásan a různých pozic končetin samotných. A pak jsou tací, kteří se po letech dřiny a dennodenní praxe ásan vrací k dechu. Tací, kteří po 20 letech řeknou: Mýlil jsem se, jóga je hlavně o dechu a nikoliv o precizním stoji na hlavě.

Ale v józe a vlastně ve světě nic nefunguje odděleně a vše se prolíná v jedno. Proto dech nemůžeme oddělit od ásan a ásany od dechu. Proto zjištění, že dech je tím stavebním pilířem až po letech praxe,  je přirozené v rámci vývoje jedince.

autor: Šárka Konečná
autor: Šárka Konečná

Proč tedy dech?

Základní otázky jsou, proč cvičíme jógu a co je cíl jógy. Mohlo by se zdát, že to je tatáž otázka a odpověď by mohla být totožná. Ale není. Začněme od konce. Nejznámější definice jógy pochází z Jóga Súter: Yoga Citta Vrtti Nirodhah – Jóga je zastavení změn mysli.

Začátek našeho jógování je často na doporučení lékaře (chvála bohu), kamarádky (díky za dobré přátele) či nás prostě něco žene lekci také vyzkoušet (naštěstí se ozvalo hlubší vědomí). Proto otázka z jakého důvodu cvičíme jógu a cíl jógy, jenž byl popsán před mnoha lety velkými mudrci, je opravdu odlišný. Uznejte sami.

Často ale člověk, i když k józe přistoupí díky ozvěnám fyzična, svou praxi neprohlubuje jen ve smyslu zpevňování postoje svalového korzetu, ale zpevňování postoje vůči sobě a okolí. Toto zjištění dříve či později přichází. To je kouzlo jógové praxe. Zjemnění.

Dech a meditace

Ale proč se nejen v józe ženeme dopředu, proč chceme vše hned? Nejlépe hned meditovat a okusit nirvánu. Pokud bychom ale na chvilku zastavili, možná bychom zjistili, že onu nirvánu můžeme prožít skrze prostý dech.

IMG_3261_Fotor
autor: Šárka Konečná

Jen dýchat pro začátek stačí

A tak možná přijde skrze to, co už v sobě dávno máme, vše. Skrze náhlý nádech oslňující nás vším, co má štěstí, které každý hledá, obsahovat. Skrze výdech potvrzující nám pouhé bytí. Zní to snadně a jednoduše? Tak proč to lidé nepraktikují?

Protože si neuvědomujeme, že máme vše, co potřebujeme. Protože si neuvědomujeme, že nám pouhý dech může stačit ke štěstí. To, že se nadechujeme a vydechujeme, je tím nejúžasnějším zázrakem světa. A namísto tohoto prožitku štěstí, který můžeme pociťovat každou vteřinou, se zaobíráme všemi možnými a nemožnými teoriemi světa. Život si neulehčujeme, ba naopak. Neulehčíme si jej novým pomocným robotem do kuchyně, ale vědomím prostého dechu.

A o čem příště? O první a velmi jednoduché technice prohlubující vědomou práci přes most dechu.

Šárka Konečná

Už od utlého věku jsem psala příběhy plné dobrodružství a zážitků. A jelikož jsem měla jako malá holka problém se čtením a s gramatikou, tak se chytré hlavy sešly a přidělily mi nálepku dyslektik. Nálepku jsem nosila celkem vzato do nedávna, a tak jsem své popsané papíry, a vlastně i sebe, schovávala před světlem světa. Když jsem se seznámila s jógou, jako s něčím, co mi pomohlo najít v sobě sebedůvěru a prostor pro příjetí sebe samé, vybudovala jsem si nazpět i sílu a jako malé dítě jsem si začala plnit sny.

Jógu jsem začala studovat coby samouk, pak jsem prodala auto, našetřila na letenku a odcestovala jsem na delší dobu studovat do Indie. Stala jsem se lektorkou jógy a jógové terapie. Můj záměr se dal do pohybu a vše šlo ráz na ráz. Opustila jsem práci, začala s lektorováním a věnování se psaní naplno. Do Indie jezdím pravidelně a nepřestávám se divit nad životem samotným a nad obsáhlostí jógy, která může pojmout celý svět. Nyní se věnuji hatha józe, hatha flow józe, terapeutické józe, jin józe a těhotenské józe. Nakonec je každá lekce ale směsice zkušeností, tak jako lekce životní, kterými procházíme. Jóga na papíře mi pomáhá ucelovat myšlenky a překonávat ony lekce. A zde bych se s vámi o ně chtěla podělit.

0 Shares
  • >
    Share
    0 Shares