Jógová terapie – astma

A máme tu další článek ze sekce jógové terapie, tentokrát se podíváme na problém, který trápí velké množství lidí po celém světě. Tím problémem je astma. V úvodu si nejdříve povíme, co to vlastně astma je a poté se podíváme na pránájámické techniky, jógové ásany a mudru. Všechno dohromady právě může být skvělým doplňkem při léčbě astmatu. Tak co, jste připraveni dozvědět se více? Tak čtěte dál.

Co je to astma

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k zúžení dýchacích cest. Toto zúžení se projevuje tak, že postižení jedinci mají pocit ztíženého dechu a nemohou volně dýchat. Je to následek zvýšené citlivosti dýchacích cest na různé podněty, které u zdravých lidí nevyvolávají žádnou reakci, například prašné prostředí, zvířata, kouř a tak dále. Nejčastěji tak vzniká zánětlivá, alergická reakce v průduškách.

Léčba astmatu jógou

Podle různých studií neexistuje přesvědčivý důkaz, že by jóga samotná astma léčila. Některé prameny dokonce říkají, že zde existuje minimální souvislost. Z toho vyplývá, že jóga není doporučována jako hlavní obvyklá léčba astmatu. To ale neznamená, že by jóga nemohla být skvělým doplňkem k obvyklé léčbě. Pokud trpíte astmatem, rozhodně vám neublíží jógu a pránájámické techniky zkusit.

Nejsem lékař a proto byste se s ním měli nejdříve poradit, zda by jóga mohla být vhodným doplňkem k již zaběhnuté léčbě, kterou vám stanovil.

Pránájámické techniky

Při provádění pránájámických technik dochází k rozproudění životní energie prány po celém našem těle. Na fyzické rovině dochází k posílení dýchacích svalů, což se astmatikům hodí. Dále pránájáma čistí dýchací systém a tudíž se zlepšuje proudění vzduchu do plic a z plic.

Představím vám 3 pránájámické techniky, které jsou pro astmatiky vhodné. Všechny techniky můžete provádět v pohodlném sedu. Před každou technikou zařaďte pár minut dýchání plným jógovým dechem. Přesuňte se pozorností dovnitř vašeho těla a nalaďte se na vlastní dech.

Nádí Šódhana

Detailní popis této pránájámické techniky naleznete ZDE: Nádí šódhana: návod, jak na to.

YouTube video

Bhrámarí

Bzučivý dech, další pránájámická technika, která pročišťuje dýchací cesty a je vhodná pro astmatiky, více o ní naleznete v tomto článku: Jak pomocí jógy snížit krevní tlak.

Kapalabhátí

Poslední pránájámu, kterou vám dnes představím, je dech kapalabhátí. Jedná se o techniku, která v překladu znamená zářící lebka. Doporučuje se lidem, kteří trpí alergiemi nebo astmatem. Stejně tak jako obě předchozí techniky, kapalabhátí uklidňuje a pročišťuje mysl, zlepšuje okysličení organismu a dochází k lepšímu prokrvení mozku.

Jak na kapalabhátí:

  1. Posaďte se do pohodlného sedu a párkrát se zhluboka nadechněte nosem.
  2. Zavřete pomalu oči.
  3. Zhluboka se nosem nadechněte.
  4. Za pomocí stáhnutí břišních svalů směrem k páteři prudce vydechněte.
  5. Při provádění této pránájámy je důraz kladen na výdech.
  6. Tedy na rozdíl od normálního dechu je zde aktivní výdech a pasivní nádech.

Pokud s touto technikou začínáte, zkuste přibližně 30 nádechů a výdechů, poté zklidněte dech a hluboce párkrát prodýchejte celé tělo. Potom opakujte ještě dvakrát. Jsou to tedy tři série po 30 opakováních. Postupem času můžete zkoušet počet opakování zvyšovat až na 120 opakování. Počet sérií můžete také zvětšovat. Jde jen o to, kolik sérií a opakování vám vyhovuje.

Jógové ásany

Pojďme se přesunout k jednotlivým jógovým pozicím, které jsou vhodným doplňkem při léčbě astmatu. Je dobré se zaměřit na pozice, při kterých dochází k otevření hrudníku a můžeme tak více aktivovat a posilovat dýchací svaly. Mezi vhodné pozice patří například:

Astma mudra

Pokud chceme jít ještě více do hloubky těla i mysli, máme tu různé mudry. Existuje jich velké množství a jedna  z nich je právě Astma mudra. Tato mudra aktivuje ty body na dlani a prstech, které jsou propojené s naší hrudí a plícemi. Pomáhá nám zrelaxovat tělo při astmatickém záchvatu a při pravidelném praktikování Astma mudry může dojít ke zmírnění projevů astmatu. Tato mudra je také známá tím, že působí jako prevence proti kašli nebo nachlazení.

Pojďme si projít krok za krokem, jak astma mudru provést:

  1. Zaujměte pozici vámi pohodlného sedu a párkrát se zhluboka nadechněte a poté jemně zavřete oči.
  2. Astma mudra se provádí oběma rukama.
  3. Nasměrujte dlaně proti sobě.
  4. Pokrčte prostředníčky tak, aby se nehty prostředníčků navzájem dotýkaly.
  5. Jemně tlačte prsty proti sobě.
  6. Ostatní prsty jsou narovnané.
  7. Dlaně se navzájem nedotýkají.
  8. Vnímejte pouze vlastní dech a energii, která prochází dlaněmi.

Tuto mudru provádějte každý den, alespoň 10 minut.

Astma mudra
Astma mudra

Nezapomínejte, že dalším pomocníkem nejenom při léčbě astmatu je psychická pohoda, hodně úsměvů a pozitivní myšlení. Pokud vás článek zaujal nebo inspiroval, budu moc ráda za vaší zpětnou vazbu.

Mějte se krásně,

Lucka

ZDROJE:

Yang ZY, Zhong HB, Mao C, et al. Yoga for asthma. Cochrane Database Syst Rev. 2016;4:CD010346.

0 Shares
>
0 Shares
Share