Nádech a výdech! Pokračujeme v nácviku plného jógového dechu. Už jsem psala o břišním neboli bráničním dechu, který je základem pro každé pránájámické cvičení. Tenhle článek věnuji hrudnímu dechu a všem skvělým účinkům, které nám přináší.
Aktivujte tělo i mysl
Když potřebujete doběhnout autobus, zakřičet, dodat si odvahu automaticky se nadechnete do hrudníku. Sami od sebe, bez přemýšlení. Hrudní dýchání je totiž aktivační! Zvedá sebevědomí a pomáhá nám najít nový úhel pohledu. Znáte to, jak se někdy narovnáte, protáhnete a pořádně nadechnete a najednou, zničeho nic, jako by všechny problémy vzala voda? Připadáte si lehčí, rychlejší, silnější. To je síla dechu!
Dýchání do oblasti hrudníku patří společně s břišním a podklíčkovým dechem do plného jógového dechu. Dech do hrudníku směřujeme pomocí mezižeberních svalů, proto se tomuto dechu říká také mezižeberní. S tímto dechem většinou nemají problém ženy. No, jak jinak bychom se nasoukaly do úzkých džín nebo pouzdrové sukně… Muži naproti tomu s hrudním dechem moc pracovat neumí. Společné mužům i ženám je ale to, že nedýchají do hrudníku dostatečně hluboce. Ženy se snaží vypnout hruď = nerozšiřují tedy hrudník do všech směrů. Muži směřují většinu dechu do břicha. Pojďme se naučit procítit nádech i výdech do sytosti!
Masírujte srdce
Dýcháním do hrudníku nemyslím to naše klasické mělké dýchání, kdy se hrudník sotva pohne. Naopak! Dýchejte zhluboka tak, aby se hrudník rozšiřoval s každým nádechem dopředu i do stran a směrem dozadu. Tím provedete úžasnou masáž svého srdce! V srdeční oblasti bude vznikat střídavě podtlak a přetlak. Někdy tak budete činnost srdce ulehčovat, jindy budete naopak srdci jeho práci ztěžovat. Ale žádný strach! Zátěž není nijak velká, takže si srdce tak, jako každý sval, bude zlepšovat postupně svou kondici. Vlastně si vytvoříte něco jako „domácí posilovnu pro srdce„. 🙂
Hrudním dýcháním tedy předcházíte srdečním onemocněním! Sbohem infarkte! 😉
Pro nácvik hrudního dechu se posaďte do diamantového sedu, do sedu zkříženého, uložte se do mrtvoly nebo můžete klidně stát. Jde o to, mít narovnaná záda a uvolněný hrudník. Zavřete oči a snažte se s každým nádechem otevírat hrudník do stran, dozadu i dopředu. Měli byste cítit, jak se vám žebra oddalují od sebe a s výdechem se zase přitahují k sobě. Položte si ruce zboku na hrudník– prsty směřují dopředu a palce vzhůru / nebo otočte dlaně tak, že palce směřují dolů a prsty dozadu. Vnímejte, jak se žebra pod rukama hýbou. Břicho ani ramena se nehýbou!
Pozice a mudra pro hrudní dech
Existují pozice, díky kterým můžeme dokonale procítit a procvičit různé druhy dechů. Mezižeberní dech nám dovolí nejlépe rozvíjet pozice zajíce a pozice ryby.
Jak provést pozici zajíce:
- Sedněte si na paty (diamantov sed), podsaďte pánev, srovnejte záda, ramena spusťte dolů od uší.
- Položte propnuté ruce na zem, těsně před kolena – zápěstí se dotýkají kolen. Roztažené prsty (hasta bandha).
- Hlavu držte v prodloužení páteře. Dýchejte zhluboka, měli byste cítit, že pracují právě mezižeberní svaly. Dech můžete ještě zintenzivnit – při nádechu zatlažte ruce do podložky a při výdechu naopak tlačte ruce k tělu, dlaně zústávají na podložce.
Pozici ryby rozebrala detailně v krásném článku Magdalena. Čtěte pozorně a otevřete svou srdeční čakru. 🙂
Mudrou pro hrudní dech je Čin maja mudra, kterou vidíte na fotce. Provádí se tak, že se spojí palec s ukazováčkem a ostatní prsty se schovají do pěsti. Dlaně nechte otočení dolů.
U každého pránájámického cvičení, kterým je i procvičování hrudního dechu, platí, že nic se nemá přehánět. Zkuste si pár nádechů a výdechů, pro začátek stačí klidně pět a pak si dejte pauzu. Jinak se vám bude motat hlava a vaše tělo spíš rozladíte. V příštím článku už se podíváme na podklíčkový dech a spojíme všechny tři dechy dohromady v plný jógový dech. 🙂
Jak se cítíte při procvičování hrudního dechu? Cítíte se silní a sebevědomí? Já ano! Podělte se s námi v komentáři o vaše zkušenosti!
Zuzka
Zdroj obrázků: archiv autora
Na vysoké škole jsem zjistila, že si můžu vybrat, jak budu žít. Místo pobíhání po obchodech, pobíhám po lese, místo masa jím kupu ovozelu (ovoce a zeleniny) a spoustu dalších barevných věcí, vyrábím si zubní pastu a všemocné krémy, místo lahvičky šampónu mám v koupelně mouku a vůbec jsem teď ohromně spokojená. Třešničkou na dortu mého světa je jóga. Po pěti letech nadšeného jógování jsem se rozhodla, že se stanu instruktorkou jógy a to se mi podařilo. Teď se snažím předávat dál všechno, co se naučím. A moc mě to baví! 🙂