Ásany podporující pozitivitu

Léto už je téměř tady, což pro mnoho z nás znamená krásné dny plné slunce a dobré nálady. Ale ne vždy to jde samo od sebe. Někdy se mi prostě nechce usmívat, nechce se mi ani z postele a je mi zkrátka pod psa. Naštěstí jóga je prostě fantastický nástroj k překonání i těchto okamžiků a existuje bezpočet ásan, které pomohou, když potřebujeme. Jóga totiž, pokud se ji naučíme správně využívat, používat, praktikovat – zkrátka pokud se jí naučíme žít, dokáže být takovým všelékem 🙂

Asi mi dáte za pravdu, že pozitivita hraje v našem životě podstatnou roli. Není nutné nic přehánět a smát se od rána do večera každý den, ale zdravá dávka úsměvu a dobré nálady nám prostě nesmí chybět. Navíc společně s meditací můžete dosáhnout opravdu příjemných výsledků. Pojďte se se mnou mrknout na první ásanu, která patří mezi moje oblíbené a zvládnou ji i začátečníci.

Jako ryba ve vodě

Cítit se stále jako ryba ve vodě by bylo naprosto ideální. Pojďme se tedy tomu pocitu alespoň trochu přiblížit. Matsyásana, neboli ryba, je pozicí, která vám pomůže překonat úzkost, únavu a vyčerpání, zabojujete s ní i proti lehké bolesti hlavy a proti zácpě. To vám může připadat vtipné, ale neschopnost vyprázdnit se velmi úzce souvisí s uchováváním problémů, křivd a emocionálních bolestí uvnitř sebe. A pak pro pozitivitu už moc místa nezbývá, že? Tak si pojďme s rybou doplout pro trochu více radostných pocitů! Pokud vás zajímá, co přesně se v pozici děje s vaším tělem, mrkněte do téhle knížky, je krásně propracovaná.

ryba variace
autor: Magdalena Klížová

Jak na rybu

Jak už jsme v józe zvyklí, existuje i v této pozici několik různých variant. Podíváme se spolu na základní pozici i možnosti, jak si zážitek ozvláštnit. Vyberte si, co vám bude nejpříjemnější a hlavně si to užijte.

  1. Lehněte si na záda, týl hlavy položte na zem, stejně tak paty.

Tip: Úplně původní pozice ryby začíná také v lehu, ale nohy jsou složeny do pozice lotosu (nárty máte složeny v tříslech). Už tento výchozí bod vám dovolí prohnout páteř do skvělého oblouku! Vyzkoušejte.

  1. V první fázi vsuňte napnuté ruce pod tělo, dlaněmi k zemi.
  2. Lokty, ramena a lopatky tlačte k sobě – to vám pomůže otevřít hrudník.
  3. S nádechem se odtlačte se od loktů a hrudník zvedněte vzhůru k nebi. Tím prohnete páteř a tento pohyb automaticky vede hlavu k záklonu – podvolte se tomu a nechte hlavu klesnout, uvolněte krční páteř.

Tip: Hlavu můžete nechat zakloněnou nad zemí, nebo temeno hlavy opřít o podložku. Neměli byste zažívat žádnou bolest ani tlak v oblasti krčních obratlů, opak by značil, že hlavu zakláníte příliš.

  1. Pokud máte chuť, setrvejte nyní v pozici po 15 – 20 dechů. Svůj dech pozorujte a sami si vyberte, kam až se nadechnete, zda do hrudníku nebo do břicha. Jestli zkusíte plný jógový dech nebo dech udjahí. O dechu najdete trochu více informací tady. Prostě objevujte, co vám dělá dobře.
  2. Pokud chcete pozici rozšířit, nyní je čas na zvednutí nohou směrem k nebi. Propněte špičky a zpevněte se v celé délce dolních končetin, od hýždí až po malíčky – věřte, že vědomé zpevnění dokáže velmi umocnit zážitek.
ryba krok za krokem
autor: Magdalena Klížová

Tip: Zvedejte nohy jen tak vysoko, jak je vám to příjemné, pokud to chcete v číslech, obvykle je to asi 30 ° nad zemí.

  1. Pokud se cítíte dobře, opět setrvejte 15 – 20 dechů, stále ve vědomém zpevnění a především vědomém dechu.

Tip: nechte otevřené oči a pozorujte, jak se mění obrazy kolem vás. Ryba posiluje i oční svalstvo! Pokud praktikujete dech udjahí, v několika okamžicích můžete i vidět mžitky před očima, což je v začátcích přirozené, než si tělo navykne na trochu jiný způsob okysličování.

  1. Pokud stále chcete jít ještě o krok vpřed, rozmotejte ruce, napněte lokty a spojte dlaně. Paže pak vyšlete k nebi ve stejném úhlu jako dolní končetiny (tento bod můžete použít i jako výchozí, pokud nemáte chuť rolovat paže nejprve pod sebe). Co se týká zpevnění, platí totéž co u nohou. Zpevněte tedy vědomě svalstvo od ramen až po malíčky na rukou.
  2. Páteř je stále ohnutá do oblouku. Paže směřují k nebi. Nohy směřují k nebi nebo jsou složeny v lotosu. Hlava opřená o temeno na zemi (nebo zakloněná několik centimetrů nad podložkou). Setrvejte opět 15 – 20 dechů, pokud můžete.

Tip: v momentě kdy spojíte dlaně, můžete oba palce opřít o bod mezi obočím – o tzv. třetí oko a lokty tlačit k sobě. Energetický tok tak bude perfektně uzavřen.

  1. Pozici rozpouštějte pomalu, krok za krokem. Prohnuté obratle jsou citlivé na rychlé manévry, tak opatrně. Propusťte nejdříve ruce, potom nohy a na závěr pomalu rolujte páteř do jejího přirozeného tvaru, krk a hlava bude automaticky následovat.

Pozor! Při rozpouštění pozice nepřenášejte zbytečně moc váhy na hlavu a krk, naopak přirozeně zpevňujte a krk rovnejte zpět do neutrální polohy.

Pozice ryby není příliš vhodná pro ty z vás, kteří mají potíže zejména s krční nebo bederní páteří, ploténkami nebo krevním tlakem, ať už vysokým nebo nízkým. Trápí – li vás problémy v oblasti hlavy, pozici provádějte s asistencí svého lektora a vyhněte se záklonu hlavy.

relaxujte
autor: Magdalena Klížová

Čas na rybolov

Až pozici rozpustíte, je nutné zařadit páteř dostat zase do neutrální polohy. Zůstaňte ležet na zádech pozvolna přitahujte kolena k hrudníku. Zakulaťte celou páteř. Zakulaťte i krk tak, až se kolena a hlava setkají. Pro větší zaoblení páteře si pažemi obejměte pokrčené nohy. A poté pomalu pozici rozpusťte a užívejte si krásný pocit volnosti.

Tak teď už jen zbývá rybu vyzkoušet 🙂 Je fajn ji zařadit na závěr jógové praxe nebo kamkoli během dne, když ji zrovna potřebujete. Praktikujete – li doma nebo venku nebo na cestách, bude se vám asi hodit nová podložka, o kterou si můžete se mnou zasoutěžit. Pokud vám pozitivita nechybí a máte spíše chuť více tvarovat postavu, tady najdete pár tipů. Přeji krásné jógování a napište mi, jakou další ásanu byste chtěli poznat blíže.

Magdalena

104 Shares
>
104 Shares
Share104