Možná se vydáváte jógovým směrem zcela poprvé a možná se jen rozhodujete k dalšímu kroku. Když jsem se s jógou seznamovala, neměla jsem tušení, že existuje dokonce několik různorodých stylů. Prostě jsem se vydala na první lekci, která v názvu zahrnovala slovo „power“ a čekala, co přijde. To, co přišlo, byla opravdu síla. Díky bohu! Protože v momentě, kdy bych se ocitla na relaxační hodině, bych asi v tu dobu rychle odcházela. Pojďte se se mnou podívat na nynější populární i tradiční směry. Seznamte se a vyberte si ten svůj.
Hatha jóga
Je matkou jógových stylů, všechny z ní vycházejí. Sanskrtské „ha“ ukrývá slunce a „tha“ zase měsíc, to jen pro zajímavost. Pokud se vydáte na hodinu hatha jógy, čekejte silovou lekci, kdy v pozicích setrváte delší čas. Důraz je kladen na kvalitu provedení pozice a na soulad s dechem. Dynamické proplouvání mezi pozicemi zde nečekejte, spíše se zaměříte na hloubku pozice, zklidnění mysli a objevování možností vlastního těla. Pokud to nejde samo, můžete využít různé pomůcky. Například opasky umožňující intenzivnější protažení a rozvoj flexibility. Pokud jógu teprve objevujete, je fajn tímto stylem začít. Seznámí vás kvalitně a hluboce s limity vašeho těla a především ihned od začátku budete vědět, jak na danou ásanu. Pokud však myslíte, že lekce bude příliš snadná, nebojte se, nebude.
Ashtanga a vinyasa jóga
Ashtanga je klasickým jógovým stylem, zde už však čekejte velmi dynamické cvičení. Přechody mezi pozicemi jsou vcelku svižné, sice plynulé, ale velmi silové. Těšte se na plynulou jógovou sestavu a prodýchání dechem udjahí. Pozice se cvičí vždy ve stejném pořadí, proto ať se vydáte na ashtangu kdekoli na světě, víte, do čeho jdete. A co dech udjahí? Že jste o něm neslyšeli? Je to speciální typ dechu, který je odborně popisován, jako stažení hlasivkové štěrbiny. V praxi jde o hrdelní dech i přesto, že dýcháme nosem. Je také slyšitelný a zvuk můžeme přirovnat k šumění moře. Tento typ dechu dělá ashtanga jógu o to náročnější, ale opravdu to stojí za to! V prvních pokusech o dech udjahí zažijete opravdu zajímavé pocity, které se stupňují ve spojení s dynamickými pohyby. Já jsem si vyzkoušela ashtangu v Singapuru a v jednom s dalších článků se s vámi podělím o to, jaké to bylo. Zatím se pro inspiraci podívejte sem nazákladní série cviků.
Pokud se zaměříme na vinyasa jógu, i tady je zapotřebí ovládnout a osvojit si dech šumícího moře, tedy udjahí. Pozice však na sebe nemusí navazovat vždy ve stejném pořadí, záleží na lektorovi, jak je uspořádá. Vinyasa je takové „freestylová“ ashtanga.
Power jóga
Jak už nám říká název, je tento styl hlavně o síle. Nejen o síle, kterou máte, ale hlavně o té, kterou nemáte a chcete ji budovat a tvořit právě jógovým cvičením. Pokud se vydáte na power jógu, rozhodně se zapotíte a nejen otestujete, ale i prohloubíte svoji ohebnost. Power jóga je poměrně mladá a někdo by ji mohl označit za americký módní výstřelek, ale nenechte se zmást! Pokud vás více než rozvoj vnitřního světa láká úbytek váhy, tvarování těla a skvělá fyzická kondice, jděte do power jógy. Klasický jógový účinek – stimul mysli a rozvoj ducha se dostaví sám od sebe, ani nemrknete.
Hot a Bikram jóga
Oboje ve vedru, oboje vás zbaví škodlivin, možná v prvních lekcích i posledních sil. Očistné účinky jsou ale k nezaplacení. Na hot jógu se vydejte do trochu menšího tepla, asi 35 – 40 °C, za to Bikram vás čeká v krásných 42 °C. Pořadí pozic i jejich složení v hot józe závisí na kreativitě lektora, Bikram vám nabídne 26 naprosto stejných ásan v každé lekci. Obojí se zdá jako velký extrém, ale to asi jen proto, aby výsledek mohl být taky extrémně krásný. Pokud se rozhodnete pro lekci ve vysoké teplotě, legíny nechte doma, potřebovat budete jen top a šortky.
Létající jóga
Tohle je něco, co prostě budete chtít zažít! Volnost a rychlost, síla a flexibilita. Úžasné pocity z pobytu v hedvábných sítích, do kterých když se zavěsíte, ocitnete se zhruba metr nad zemí. Každá prováděná ásana, kterou třeba již znáte jako své boty, v létajícím provedení nabývá naprosto jiného rozměru. Tento styl jógy hledejte nejen pod označením létající – fly jóga, ale také antigravity, air nebo aero. Pokud chcete vyzkoušet v Čechách, můžete třeba tady nebo se inspirujte zde.
Acro jóga
Další mladý jógový styl, který je aktuálně velmi populární. Kombinuje akrobacii a jógu, využívá tělesnou hmotnost a gravitaci a nejenže posílíte tělo, ale dokonce se i nasmějete. Nejčastěji se cvičí v páru, ale existují i variace pro více jogínů. Důležitou roli hraje fyzická zdatnost, rovnováha a schopnost spolupráce s partnerem. Neplatí tedy, že pokud jste začátečník, tak nemůžete. Naopak! Zkoušejte, balancujte, posilujte a hlavně se bavte. Kam na acro po Čechách? Inspirujte se tady.
Našli jste svůj styl?
Tohle rozhodně není vše, co současná jóga nabízí, ale věřím, že jste našli alespoň něco, co vás inspiruje nebo překvapí. Pokud byste chtěli pátrat dál, vyzkoušejte Yin a Yang jógu nebo také velmi rozšířenou Iyengar jógu.
Podělte se se mnou, jaký styl jógy je ten váš? Který směr vás láká a proč? S jakou jógou jste začali? Mým prvopočátkem byla power jóga a až postupně jsem pronikala k tradičním směrům. A za tuto, ač možná opačnou cestu, jsem opravdu vděčná. A co vy, jak začínáte? Těším se na vaše zážitky a zkušenosti!
Magdalena
Umí mě rozesmát, pohladit po duši, rozumí mým pocitům a na tělo má jen ten nejlepší vliv. Vždy má na mě čas a naučí něco nového, nechá zažít dosud neobjevený pocit. Když jsme se potkaly, hledala jsem rovnováhu. Našla jsem ji jednoho červnového dne v malé zahradě pod jabloní a odcházela s velkou radostí, která mě už neopustila. A tak jsme spolu zůstaly – jóga a já 🙂 Ona se mě občas snaží setřást, obzvláště při zkoušení náročnějších sekvencí, ale to se jí nepodaří. Mam ráda životní výzvy, snídaně a slunce. Tak teď spolu cestujeme po celém světě, přidejte se k nám 🙂
Acroyoga je výborná!!! Je to skvělá zábava v páru 🙂 a za sebe doporučuju power jógu,kde se člověk i pořádně zapotí. Ale každá jóga je skvělá, každý si najde to svoje.
Naprosto souhlasím, acro jóga je zábavná a velmi posilující zároveň, s to překvapivě i v případě, kdy praktikující nejsou zrovna odborníci na acro 🙂
A power jóga? Říkám, je to prostě síla 🙂