Zpevněme celé tělo v pozici prkna a bočního prkna

V tomto článku se budeme zabývat pozicí prkna a pozicí bočního prkna. Obě jsou poměrně velká výzva. Pokud jste již tuto ásanu praktikovali, dobře víte, jak dokáže člověka potrápit. Zvláště pokud ji držíte několik hlubokých nádechů a výdechů. Prkno a boční prkno nám ale krásně pomáhají zpevnit celé tělo a vyrýsovat postavu. Pojďme si je vyzkoušet!

Proč zařadit dynamické pozice do své praxe?

Pozice prkna a bočního prkna aktivují snad veškeré svaly na našem těle. Dostáváme se díky nim do formy. Když je naše tělo silné, dokážeme ho lépe ovládat a postupným budováním svalové hmoty mu také můžeme lépe porozumět.

Osobně jsem tyto dvě pozice dříve neměla vůbec v lásce. Snažila jsem se jim vyhýbat a ze své osobní praxe jsem je vyřazovala. Poté mě ovšem začaly lákat stoje na rukou a stoje na hlavě. Při praktikování pozdravu slunce jsem díky přechodu chaturanga (klik s lokty u těla) věděla, že nemám takovou sílu v rukou. No a kde jinde začít s posilováním rukou než právě v prkně? Nechtělo se mi, ale musím říct, že jsem poměrně rychle začala vidět výsledky a výdrž se pomalu prodlužovala.

Kdy ubrat?

Velmi se mi líbí tvrzení skvělé jógové lektorky Zuzky Klingrové, která říká, že pokud toho máme v běžném životě hodně, tak ubíráme na podložce. Pokud cítíme, že náš život plyne v klidném tempu, je načase zařadit i dynamičtější formu jógy. Myslím si, že toto dává poměrně smysl a osobně se snažím v hektičtějším období svého života své tělo netrápit těžkými pozicemi, naopak volím volnější a klidnější formu jógy, abych dosáhla uvolnění 🙂

Pozice prkna

V pozici prkna máme dlaně pod rameny. Máme rovná záda a lopatky jemně tlačíme k sobě. Záda jsou aktivní a vytahujeme se dopředu za temenem hlavy. Zároveň se pocitově vytahujeme skrz paty dozadu. Prsty jsou rovnoměrně rozložené po podložce.

V této pozici posilujeme celé tělo, především střed těla a paže. Posilujeme i zápěstí. Pokud na tuto pozici nejsme zvyklí dáme si pozor, abychom na zápěstí nevyvíjeli příliš velký tlak. Váha je jemně přenesená do bodů pod jednotlivými prsty. V dlani se pokoušíme vytvořit malý prostor. Čím častěji budete pozici prkna praktikovat, tím více budou zápěstí na vyšší zátěž zvyklá.

Pozice prkna

Boční prkno

Z pozice prkna ukročíme pravou nohou dozadu. Nohu umístíme pár centimetrů za levou nohu a opíráme se už pouze o malíkovou hranu levé nohy a pravou nohu.

Nohy máme aktivní a nepropínáme kolena. Pravou ruku si dáme v bok a pravý bok táhneme co nejvíce vzhůru. Dáme si pozor abychom se nepropadali do ruky, od které se odtlačujeme. Pravé rameno táhneme od pravého ucha a vytváříme tak krásně dlouhý krk. Snažíme se, aby žádné svaly v této pozici nebyly zaťaté, ale aktivní.

Tato ásana také velmi aktivně posiluje svaly našeho těla. Má všechny výše zmiňované výhody plus jednu další. V bočním prkně totiž pracujeme i na své rovnováze.

Pokud se vám pozice zdá náročná můžete spodní nohu pokrčit a opřít kolenem o podložku.

Boční prkno

Variace bočního prkna

Pokud se v pozici cítíte příjemně můžete ruku, kterou jste měly v bok, protáhnout nahoru. Vytvoříme tak z paží jednu přímku. Máme krásně rovná záda a lopatky jsou v jedné linii.

Boční prkno_variace

Další variaci je odlepování pravé nohy. Zde začíná být pozice poměrně výzva, protože pracujete úplně s jiným těžištěm, ale tato pozice je skvělá a na posilování hodně efektivní.

Boční prkno_variace

Nezapomeňte vždy pozici bočního prkno provést na obě dvě strany.

YouTube video

Zkusili jste si obě pozice? A jak vám to šlo? Podělte se s ostatními o své zkušenosti s ásanou prkna a bočního prkna.

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share