V tomto článku se budeme zabývat pozicí prkna a pozicí bočního prkna. Obě jsou poměrně velká výzva. Pokud jste již tuto ásanu praktikovali, dobře víte, jak dokáže člověka potrápit. Zvláště pokud ji držíte několik hlubokých nádechů a výdechů. Prkno a boční prkno nám ale krásně pomáhají zpevnit celé tělo a vyrýsovat postavu. Pojďme si je vyzkoušet!
Proč zařadit dynamické pozice do své praxe?
Pozice prkna a bočního prkna aktivují snad veškeré svaly na našem těle. Dostáváme se díky nim do formy. Když je naše tělo silné, dokážeme ho lépe ovládat a postupným budováním svalové hmoty mu také můžeme lépe porozumět.
Osobně jsem tyto dvě pozice dříve neměla vůbec v lásce. Snažila jsem se jim vyhýbat a ze své osobní praxe jsem je vyřazovala. Poté mě ovšem začaly lákat stoje na rukou a stoje na hlavě. Při praktikování pozdravu slunce jsem díky přechodu chaturanga (klik s lokty u těla) věděla, že nemám takovou sílu v rukou. No a kde jinde začít s posilováním rukou než právě v prkně? Nechtělo se mi, ale musím říct, že jsem poměrně rychle začala vidět výsledky a výdrž se pomalu prodlužovala.
Kdy ubrat?
Velmi se mi líbí tvrzení skvělé jógové lektorky Zuzky Klingrové, která říká, že pokud toho máme v běžném životě hodně, tak ubíráme na podložce. Pokud cítíme, že náš život plyne v klidném tempu, je načase zařadit i dynamičtější formu jógy. Myslím si, že toto dává poměrně smysl a osobně se snažím v hektičtějším období svého života své tělo netrápit těžkými pozicemi, naopak volím volnější a klidnější formu jógy, abych dosáhla uvolnění 🙂
Pozice prkna
V pozici prkna máme dlaně pod rameny. Máme rovná záda a lopatky jemně tlačíme k sobě. Záda jsou aktivní a vytahujeme se dopředu za temenem hlavy. Zároveň se pocitově vytahujeme skrz paty dozadu. Prsty jsou rovnoměrně rozložené po podložce.
V této pozici posilujeme celé tělo, především střed těla a paže. Posilujeme i zápěstí. Pokud na tuto pozici nejsme zvyklí dáme si pozor, abychom na zápěstí nevyvíjeli příliš velký tlak. Váha je jemně přenesená do bodů pod jednotlivými prsty. V dlani se pokoušíme vytvořit malý prostor. Čím častěji budete pozici prkna praktikovat, tím více budou zápěstí na vyšší zátěž zvyklá.
Boční prkno
Z pozice prkna ukročíme pravou nohou dozadu. Nohu umístíme pár centimetrů za levou nohu a opíráme se už pouze o malíkovou hranu levé nohy a pravou nohu.
Nohy máme aktivní a nepropínáme kolena. Pravou ruku si dáme v bok a pravý bok táhneme co nejvíce vzhůru. Dáme si pozor abychom se nepropadali do ruky, od které se odtlačujeme. Pravé rameno táhneme od pravého ucha a vytváříme tak krásně dlouhý krk. Snažíme se, aby žádné svaly v této pozici nebyly zaťaté, ale aktivní.
Tato ásana také velmi aktivně posiluje svaly našeho těla. Má všechny výše zmiňované výhody plus jednu další. V bočním prkně totiž pracujeme i na své rovnováze.
Pokud se vám pozice zdá náročná můžete spodní nohu pokrčit a opřít kolenem o podložku.
Variace bočního prkna
Pokud se v pozici cítíte příjemně můžete ruku, kterou jste měly v bok, protáhnout nahoru. Vytvoříme tak z paží jednu přímku. Máme krásně rovná záda a lopatky jsou v jedné linii.
Další variaci je odlepování pravé nohy. Zde začíná být pozice poměrně výzva, protože pracujete úplně s jiným těžištěm, ale tato pozice je skvělá a na posilování hodně efektivní.
Nezapomeňte vždy pozici bočního prkno provést na obě dvě strany.
Zkusili jste si obě pozice? A jak vám to šlo? Podělte se s ostatními o své zkušenosti s ásanou prkna a bočního prkna.
Namasté
Dominika
Jóga je součástí mého života už několik let. Pamatuji si ten pocit, když jsem začala poprvé
praktikovat – jak jsem cítila, že je to přirozené a správné. Že to je to ono, co jsem pořád tak
hledala. Hledala jsem všude venku a díky ní jsem začala hledat uvnitř sama sebe. Jóga mě
učí. Učí mě být pokorná ve dnech, kdy všechno jde hladce, ale hlavně mě učí být vděčná ve
dnech ne tak úplně růžových. Zajímá mě nejen pro její blahodárné účinky na tělo, ale
především díky její filozofii a duchaplným myšlenkám.