Jak cvičit pozdrav slunce

Jak cvičit pozdrav slunce
12 Kvě 2014

Ráno je pro každého z nás tak trochu otrava. Znám spoustu lidí, kteří hned po probuzení prožívají své osobní drama. Svádí každodenní boj s vlastním tělem, vyzbrojeni pouze rozespalou vůlí. Mě osobně vstávání nevadí. Co mi ale dělá problém, je ranní komunikace. Kdybych bydlela sama, tak jsem po ránu naprosto spokojená. To ale nebydlím.

Proto jsem se donedávna každé ráno zachuchlala do županu, nenápadně usrkávala svůj čaj a snažila se vyhnout všemu živému. I tak obyčejná věta jako je: „Jak se ti spalo?“ mě dokázala nepochopitelně vytočit. Pak jsem ale začala každé ráno po probuzení cvičit jednu ásánu. A když mi to tak pěkně šlo, tak jsem v sobotu svůj nový zvyk  ubgradovala na celý pozdrav slunci.

Od té doby, co se po ránu věnuji józe, se můj nepřívětivý ranní přístup značně zlepšil. Sama to přisuzuji nahnání krve do mozku, který pak začne rychleji fungovat. Každopádně to vřele doporučuji i vám.

Spící žena v postely se zlatým budíkem vpředu

Co to vlastně je?

Pozdrav slunci vznikl, jak jinak, než v Indii. Je sestaven z několika po sobě jdoucích ásán, které jedna na druhou plynule navazují. Počet jednotlivých pozic se může měnit. Nejčastěji jich je dvanáct, ale pokud se někde setkáte s počtem jiným, bude to nejspíš také v pořádku. Minulé pondělí jsem psala článek o pozici kobry. Ta je právě jedou z pozic v pozdravu slunci. Takže určitý základ bychom už měli.

Ze začátku je dobré každou ásánu pěkně prodýchat. Je jasné, že chvíli potrvá, než zvládnete všechny pozice provádět správně. Většina z ásán má ale zjednodušenou variantu pro začátečníky, tak se jí určitě nestyďte využít. Pro vaše tělo je mnohem lepší si pozici zjednodušit, než jí cvičit špatně.

Tipy do začátku

Po přečtení několika článků jsem došla k závěru, že je pozdrav slunci po ránu lepší, než večerní hodinová návštěva posilovny. Sestavu opakujte, kolikrát uznáte za vhodné. Někdo ji opakuje dvakrát a jiný zase dvanáctkrát. Do ničeho se nenuťte a uvidíte, že postupně budete sami chtít počet odcvičených sestav navyšovat.

Pozdrav slunci by se měl ideálně cvičit každé ráno hned po probuzení (s prázdným žaludkem). Já ale rozhodně nežiji v ideálním světě a tak pochybuji, že občas nevynechám. Neumím si představit situaci, kdy se ve tři v noci vrátím domů například z plesu a ráno si pěkně na lačno vystřihnu pozdrav slunci. Důležité je si nic nevyčítat a tělu to vynahradit třeba hned další den.

Buďme všichni zdraví a pružní

Teď ale už k tomu, proč je pozdrav slunci tak báječný pro naše zdraví. Jednotlivé ásány jsou sestaveny tak, aby docházelo k dokonalému zahřátí a protažení každého kousíčku vašeho těla. Budete více pružní, méně často nemocní a plní energie. Jestliže nejste moc zvyklí cvičit, tak vám každodenní pozdrav slunci přinese nemalou změnu (v pozitivním slova smyslu).

Kdo by ho měl určitě zařadit mezi své ranní rituály? Stoprocentně lidé, kteří jsou často nemocní, bledí a unavení. A kdo by se mu měl naopak vyhnout? Ti z vás, kteří trpí na vysoký tlak, nemoci srdce a ženy od čtvrtého měsíce těhotenství. Pokud máte problémy s páteří, tak se vždy nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Video na ukázku

Myslím, že nemá cenu vám tu celý pozdrav slunci popisovat ásánu po ásáně. Video vám vše vysvětlí lépe a jednodušeji. Toto je konkrétně z youtube. Vybrala jsem ho kvůli tomu, že je rozděleno na dvě části. Instruktorka vám nejprve ukáže jednodušší variantu pozdravu a teprve poté přejde k té klasické. To je odě mě vše. Teď už si stačí jen rozbalit podložku před otevřeným oknem a říct světu dobré ráno.

Chcete si ještě více rozšířit své jógové obzory? Tak to se nezapomeňte přihlásit do naší 30 denní jóga výzvy a sdílet své nadšení s ostatními. Příští týden v pondělí se podíváme na kloub další ásáně.

Jak cvičit pozdrav slunce
4.4 (87.27%) 11 votes


Kristýna Pýchová

S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.

Komentáře

  1. Jana.cst@seznam.cz' Jana Novackova píše: Červenec 14, 2016 at 5:44 pm

    Milá Kristýna, děkuji za pěkný článek o pozdravu slunci. Bohužel to nejpodstatnější, což je slíbené video s tímto cvik email, v článku chybí. Je zde pouze prázdné okno. Pokud už bylo video staženo,ráda bych tě požádala o jeho zaslání na můj mail. Velikost ti děkuji Jana

  2. Minarovav@gmail.com' Veronika píše: Září 5, 2017 at 10:12 pm

    Dobry vecer, dekuji za pekny clanek. Pocitila jste krome vetsino privalu energie i jine benefity praktikovani pozdravu? Diky za odpoved

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *