Jak cvičit pozdrav slunce

Ráno je pro každého z nás tak trochu otrava. Znám spoustu lidí, kteří hned po probuzení prožívají své osobní drama. Svádí každodenní boj s vlastním tělem, vyzbrojeni pouze rozespalou vůlí. Mě osobně vstávání nevadí. Co mi ale dělá problém, je ranní komunikace. Kdybych bydlela sama, tak jsem po ránu naprosto spokojená. To ale nebydlím.

Proto jsem se donedávna každé ráno zachuchlala do županu, nenápadně usrkávala svůj čaj a snažila se vyhnout všemu živému. I tak obyčejná věta jako je: „Jak se ti spalo?“ mě dokázala nepochopitelně vytočit. Pak jsem ale začala každé ráno po probuzení cvičit jednu ásánu. A když mi to tak pěkně šlo, tak jsem v sobotu svůj nový zvyk  upgradovala na celý pozdrav slunci.

Od té doby, co se po ránu věnuji józe, se můj nepřívětivý ranní přístup značně zlepšil. Sama to přisuzuji nahnání krve do mozku, který pak začne rychleji fungovat. Každopádně to vřele doporučuji i vám.

Co to vlastně je?

Surja Namaskara, česky “Pozdrav slunci” vznikl, jak jinak, než v Indii. V sanskrtu Surja znamená Slunce a Namaskara je pozdrav plný oddanosti a lásky.

Sestava je tvořena z několika po sobě jdoucích ásán, které jedna na druhou plynule navazují. Počet jednotlivých pozic se může měnit. Existují různé varianty pozdravu slunce, nejčastěji ho tvoří 12 nebo 17 pozic. Minulé pondělí jsem psala článek o pozici kobry. Ta je právě jedou z pozic v pozdravu slunci. Ze začátku je dobré každou ásánu pěkně prodýchat. Je jasné, že chvíli potrvá, než zvládnete všechny pozice provádět správně. Pozdrav slunci by neměl být uspěchaný, ale přesto dynamický. V pozicích byste měli zůstat vždy jen na jeden nádech nebo výdech a plynule přejít do pozice další.

Po přečtení několika článků jsem došla k závěru, že je pozdrav slunci po ránu lepší, než večerní hodinová návštěva posilovny. Sestavu opakujte, kolikrát uznáte za vhodné. Někdo ji opakuje dvakrát a jiný zase dvanáctkrát. Do ničeho se nenuťte a uvidíte, že postupně budete sami chtít počet odcvičených sestav navyšovat.

Pozdrav slunci by se měl ideálně cvičit každé ráno hned po probuzení (s prázdným žaludkem). Já ale rozhodně nežiji v ideálním světě a tak pochybuji, že občas nevynechám. Neumím si představit situaci, kdy se ve tři v noci vrátím domů například z plesu a ráno si pěkně na lačno vystřihnu pozdrav slunci. Důležité je si nic nevyčítat a tělu to vynahradit třeba hned další den. Je také vhodné zařadit tuto sestavu přes cvičení jakýchkoliv jiných jógových pozic, protože pozdrav slunci tělo krásně zahřeje a připraví na další náročnější pozice.

Buďme všichni zdraví a pružní

Teď ale už k tomu, proč je pozdrav slunci tak báječný pro naše zdraví. Jednotlivé ásány jsou sestaveny tak, aby docházelo k dokonalému zahřátí a protažení každého kousíčku vašeho těla. Budete více pružní, méně často nemocní a plní energie. Jestliže nejste moc zvyklí cvičit, tak vám každodenní pozdrav slunci přinese nemalou změnu (v pozitivním slova smyslu).

Kdo by ho měl určitě zařadit mezi své ranní rituály? Stoprocentně lidé, kteří jsou často nemocní, bledí a unavení. A kdo by se mu měl naopak vyhnout? Ti z vás, kteří trpí na vysoký tlak, nemoci srdce a ženy od čtvrtého měsíce těhotenství. Pokud máte problémy s páteří, tak se vždy nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Pozdrav slunce

Jak tedy může vypadat jedna z variant pozdravu slunce?

Začneme ve stoje s rukama podél těla a chodidly lehce od sebe. S nádechem vzpažíme ruce a lehce se zakloníme. S výdechem přejdeme do předklonu a zakulatíme záda. S dalším nádechem zůstaneme v předklonu a jen narovnáme záda. Poté plynule s pomocí dechu přecházíme z jedné pozice do druhé. Výdech – pozice prkna, nádech – pozice kobry. Výdech – pozice hory (psa hlavou dolů), nádech – pozice bojovníka …

Vše vám lépe vysvětlí následující videa.

(zdroj obrázku: vinyasayogatraining.com)

Chcete si ještě více rozšířit své jógové obzory? Tak to se nezapomeňte přihlásit do naší 30 denní jóga výzvy a sdílet své nadšení s ostatními. Příští týden v pondělí se podíváme na kloub další ásáně.

59 Shares
  • Milá Kristýna, děkuji za pěkný článek o pozdravu slunci. Bohužel to nejpodstatnější, což je slíbené video s tímto cvik email, v článku chybí. Je zde pouze prázdné okno. Pokud už bylo video staženo,ráda bych tě požádala o jeho zaslání na můj mail. Velikost ti děkuji Jana

  • >
    59 Shares
    Share59