Stoj na hlavě aneb cesta ke stabilitě v našem životě

Lákají vás stoje na hlavě, ale nevíte, jak na to? Anebo naopak teoreticky víte, jak se do stoje na hlavě dostat, ale máte z těchto obrácených pozic obavy? Jestli je odpověď na tuto otázku ano, tak je tento článek přesně pro vás. Dozvíte se nejen, jak se do stoje na hlavě bezpečně a plynule dostat, ale hlavně, jak překonat strach v naší mysli.

Stoje na hlavě a celkově obrácené pozice vyžadují příslušné svaly. Je zapotřebí nejprve aktivovat svaly pánevního dna a spodního břicha. Dále jsou nezbytné silné ruce a pevný střed těla. Proto se tyto pozice nedoporučují začátečníkům, ale spíše jedincům, kteří s praktikováním jógy mají už určité zkušenosti. V těchto pozicích je nejdůležitější abychom věděli, jak naše tělo funguje, jaké svaly máme aktivovat. Nejdůležitější však podle mě je- důvěřovat svému tělu.

Jak působí tato ásana na naše tělo a mysl?

  • Díky obrácené gravitaci má pozice příznivý vliv na náš krevní oběh a lymfatický systém.
  • Posiluje naše paže a ramena.
  • Rozvíjí zaměření a soustředění.
  • Ulevuje od stresu a deprese.
  • Má příznivý vliv na náš mozek, zlepšuje paměť a naše smyslové vnímání.

3 kroky k tomu, jak se psychicky připravit na stoj na hlavě

V někom mohou obrácené pozice způsobovat obavy. My si však nyní řekneme, jak tyto myšlenky překonat, abychom si mohli naplno užít báječné účinky stoje na hlavě.

  1. Být na stoj na hlavě skutečně připraven
    Je důležité, abychom začali tuto pozici zkoušet až, když se na ni cítíme skutečně připravení. Pokud s jógou teprve začínáte a tato pozice vás láká. Dejte si čas a nejprve posilujte svaly, které jsou pro tuto ásanu nezbytné. Je nutné zprvu prozkoumávat své tělo a především ho poslouchat.
    Neposlouchejte své ego, které vás nutí tuto pozici co nejrychleji vyzkoušet. Může docházet úplně ke zbytečným bolestem krční páteře aj. Řiďte se Ahimsou (Jamou, která nás učí o nenásilí).Chovejte se ke svému tělu hezky a nenuťme ho do pozic, na které třeba ještě není připravené. Nezlobte se na sebe, že na pozici ještě nemáte dostatek sil či odvahy. Dejte si čas, až jednoho dne prostě ucítíte, že je na to vaše tělo skutečně připravené.
  2. Zaměřte pozornost na svou stabilitu
    Pokud už se cítíte připravení na tuto pozici. Začněte více praktikovat balanční pozice na jedné noze a pracovat na rovnováze. Například pozice Bojovníka III., pozici Stromu či Tanečníka. Tak své tělo připravíte na to, že budete pracovat s jiným těžištěm a tím pádem jinak než doposud. Doporučuji si v těchto pozicích říkat afirmace typu: „Věřím ve své tělo. Věřím v jeho stabilitu. Mé tělo silné a pevné.“ Tak budete posilovat víru v sebe sama a balanční pozice vám půjdou snáz.
  3. Stabilita v našem životě
    S balančními pozicemi je to každý den jiné. Proto nebuďte překvapení, když vám jeden den pozice jde a druhý den ztrácíte balanc už po druhém nádechu a výdechu. Je to ovlivněno tím, co řešíme v životě. Ovlivňuje to, jakými myšlenkami se zaobíráme, u žen to může být ovlivněno i jejich cyklem. Stoj na hlavě doporučuji provádět především ve dnech, kdy se cítíme dobře a sebejistě.

Jste připravení? Tak jdeme na to 🙂

6 kroků ke stoji na hlavě

  1. Protažení
    Před každým stojem na hlavě je důležité se pořádně protáhnout. Doporučuji se zahřát pozdravem slunce a poté se zaměřit na protažení naší páteře, krční páteře a paží. Po protažení přejděte do pozice Balasany, do pozice dítěte.
    Pozice dítěte_Balasana
  2. Předloktí na podložce
    Položíme naše předloktí na podložku. Propleteme prsty. Lokty jsou na stejné úrovni. Čím dále budou lokty od sebe tím hůře se nám budeme chytat balanc. Proto je tedy lepší mít úhel mezi našimi předloktími spíše menší.
    Předloktí na podložce
  3. Pánev vzhůru
    Váhu přeneseme na předloktí. Temeno hlavy umístíme mezi naše lokty. Zadní část hlavy se dotýká našich propletených rukou. Vytvořili jsme tak tři opěrné body. Naše předloktí a temeno naší hlavy. Pozor! Až přejdete do obrácené pozice, nepřenášejte celou váhu na temeno vaší hlavy. Může potom docházet k bolestem krční páteře. Snažte se mít váhu rovnoměrně rozloženou a držet pozici spíše na pažích. Hlava slouží spíše jako opěrný bod.
    Pánev vzhůru
  4. Jedna noha v pokrčení
    Začneme pomalu přenášet váhu na naše paže. Máme aktivní ruce, rovná záda a ramena táhneme od uší. Pokrčíme nejprve jednu nohu a přitáhneme k našemu tělu.
    Přitahujeme jednu nohu k tělu
  5. Obě nohy v pokrčení
    Když se cítíme jistě pokrčíme i druhou nohu. Snažíme se v této pozici najít balanc. Zde hodně pomáhá zpevněný střed těla.
    Obě nohy v pokrčení
  6. Stoj na hlavě
    Máme pokrčená obě kolena a postupně začneme kolena propínat a naše nohy tím stoupají vzhůru.
    Stoj na hlavě
  7. Variace stoje na hlavě
    Pokud již držíme rovnováhu ve stoji na hlavě můžeme si s pozicí začít postupně hrát. Tuto ásanu lze provádět v několika variacích. Můžeme pokrčovat nohy a pracovat tak s rozložením naší váhy. O dalších variantách stoje na hlavě si můžete přečíst zde.
    Variace stoje na hlavě

Další tipy, jak se správně dostat do pozice Širšásány, jsou moc hezky popsány v tomto článku.

Stoj na hlavě je velmi blahodárnou pozicí. Provádíte tuto ásanu nebo se na ní zatím jen připravujete? Začněte se na tuto skvělou pozici připravovat právě teď. Někdy je dobré se na věci podívat z jiné perspektivy a to nám umožňuje právě stoj na hlavě. 🙂

Tak nohy vzhůru a namasté!

8 Shares
>
8 Shares
Share8