Jsme vyrovnaný strom – balanční a klidný

V tomto článku bych vám ráda představila balanční pozici. Nejedná se vlastně pouze o balanční ásanu, ale hlavně díky ní procvičíte i vaší koncentraci mysli. Cítíte se někdy jako v „bouři“ a potřebujete ve vašem životě pevný bod, který vám pomůže se uzemnit? Nevíte, jakou balanční ásanu si vybrat ? Naučte se dnes s námi strom neboli Vrksasanu (Vrkšásanu). 

Díky stromu se naučíte lépe koncentrovat a pracovat s vaším tělem. Tím, že se budete soustředit na jeden pevný bod, dokážete plně vnímat přítomnost „tady a teď“.

První bod – postavte se na podložku

Nejprve si stoupněte na podložku. Uzemněte chodidla do země. Zakořeňte je. Nohy jsou na šířku pánve a ruce volně podél těla. Záda jsou narovnaná a ramena uvolněná. Hlava je v prodloužení pátře, brada jemně vzhůru. Celé tělo je klidné, můžete zavřít oči, abyste prodýchali základní postoj a připravili tak tělo na další krok.

Druhý krok – uvědomíme si chodidlo

V této fázi začínáme stoj na jedné noze. Začneme soustředěním na levé chodidlo, které je zatím pevně ukotveno do podložky. Najděte si pevný bod před vámi, na který se začnete soustředit očima. Pomalu zvedejte pravou nohu a nezapomínejte dýchat. Noze můžeme pomoci úchytem za koleno a následně ji v kyčelním kloubu vytočíme do strany a polehounku přiložíme na levou nohu.

Můžeme ji přiložit buď nad kotník, či lýtko a nebo těžší varianta je přiložení na stehno. Nyní přidáváme ruce, zlehka je vytahujeme vzhůru a spojujeme nad hlavou. Nyní jsme v pozici balančního a klidného stromu. Hlavním bodem je soustředit se na pevný bod před vámi. Stále dýcháme, užíváme si chvilku absolutní rovnováhy.  Když jste si jednu stranu prodýchali, můžete uvolnit tělo, vyklepat ruce a nohy a připravit se na druhou stranu.

Třetí krok – měníme strany

V třetí fázi budeme pozici cvičit na druhé chodidlo. Vše je stejné jako u předchozího kroku, pravé chodidlo si upevníme do podložky a za koleno vzhůru si chytáme levou nohu. Upevníme oči na pevný bod a hlavně dýcháme, nijak dech nepotlačujeme. Levé chodidlo si upevníme na nohu jako v předchozím kroku, buď nad kotník, lýtko či stehno. Ruce s pomalým nádechem zvedáme vzhůru nad hlavu. Vychutnáváme si balanční a koncentrační pozici na druhé stojné noze a celé tělo vyrovnáváme.

Závěr

Celou balanční ásanu můžete opakovat jak dlouho chcete. Hlavním bodem je nepřestávat dýchat a soustředit se na rovnováhu celého těla. Tělo balancuje a učí se rovnováze a klidu.

Přeji příjemné protažení milí jogíni! Doufám, že vám toto cvičení přinese posílení a lepší koncentraci mysli.

Jaké jsou vaše zkušenosti s balancováním a udržením koncentrace při józe?

Veronika

0 Shares
  • Ahoj stále se mi nedaří v této pozici dosáhnout onoho třetího nejtěžšího stupně. Noha mi prostě pořád „klouže“ dolů. Doufám, že se mi to jednou podaří 🙂 čím to může být? Máte nějaký tip co by mi pomohlo?

    • Ahoj Petro
      Samozřejmě tato balanční pozice vyžaduje trpělivost. Já začínala pomalu od základu/ od spodní části nohy. Nejdříve nad kotník, pak jestliže jsem cítila stabilitu tak jsem chodidlo směřovala na lýtko a poté, když už jsem cítila rovnováhu tak na stehno. Pomohlo soustředění se na jeden bod, hodně to pomáhá v koncentraci. Především také „upevnění“ stojné nohy do podložky. Je to hlavně hodně o cviku a trénování. Občas také nemáme nejbalančnější den, můžeme to nechat na jiný den 🙂 Může se také občas stát že pokud máme spocená chodidla, může nám to například na holé kůži klouzat.

      Petro určitě dosáhneš pozice ! Přeji ti zdárné balancování 🙂

  • >
    0 Shares
    Share