Nohy vzhůru! S námi se budete stavět na hlavu!

Stoj na hlavě vypadá jako vrchol jógové praxe pro super extra pokročilé jogíny, ale není to až tak těžké! Nenechte se odradit a zkuste se podívat na svět obráceně! Odměnou vám bude tělesné i duševní blaho.

Královská pozice

Stoj na hlavě má spoustu variant, já se vám pokusím ve třech článcích představit pár těch základních.

Širšásána neboli stoj na hlavě patří díky svým účinkům mezi královské pozice. Obrácení pozice těla má blahodárný vliv na celý organismus. V první řadě harmonizuje hormonální systém. Dochází totiž k aktivaci žláz s vnitřní sekrecí, konkrétně hypofýzy a epifýzy. Širšásánou také stimulujete mízní systém. Zbavíte se tak strachu z nejistoty a najdete nový pohled na svět. Získáte tak lepší sebevědomí!

Při stoji na hlavě dochází k lepšímu okysličení mozku a uvolňuje se tlak na břišní dutinu a oblast pánve. Díky tlaku na bránici je oxid uhličitý lépe odváděn z plic a okysličená krev lépe proudí do krevního oběhu. Touto pozicí posílíte celý stabilizační systém těla, zpevníte především svaly kolem páteře a hluboké svaly trupu. Také posílíte svaly ramen a krku.

Výčet benefitů, které stoj na hlavě přináší by vydal na celou knihu, tady jsem vám představila pár těch hlavních. Příště se k nim zase vrátím. 🙂

U zdi nebo v prostoru? Každopádně s jištěním!

stoj na hlave

Každý má trochu jinou metodu učení stoje na hlavě, já se přikláním k té bez zdi za zády. Myslím, že pokud děláte stoj na hlavě o zeď, nikdy se nenaučíte rozpoznat, kdy je vaše tělo v rovnováze. Se zdí za zády se zkrátka vyšvihnete nahoru a prásknete sebou o zeď… Nicméně na konci článku najdete video, kde Petr Hub vysvětluje i postup, jak se dostat do stoje na hlavě o zeď. 😉

V prostoru, nejlépe obklopeni žíněnkami, nebo alespoň na trávě, vás případný pád naučí soustředění. Tím, že budete mít strach, zatnete celé tělo a budete se prát o to, udržet se nahoře. Každopádně nezapomínejte dýchat, v dechu je vaše síla. Dýchejte klidně a hluboko do břicha. Nestresujte se, uvolněte svoji mysl.

Jištění je ale důležité! Nezkoušejte stoj na hlavě sami, poproste nějakou vám milou osobu o asistenci. Váš jógový partner by si měl stoupnout za vás tak, abyste případně dopadli na něj. Musí stát stabilně = pokrčené nohy širší než boky, podsazená pánev, zpevněný střed těla, ruce bude držet asi 10 centimetrů od vašeho těla, takže v případě zakolísání vás zachytí dřív, než spadnete.

Jak na to?

stoj na hlave

Základem pro stoj na hlavě je stabilní základna. Vytvoříme si jí jednoduše třemi kroky:

  1. Vyměříme si, jak daleko od sebe budeme mít lokty – jednoduše se za ně chyťte dlaněmi. Ideální vzdálenost!
  2. Potom aniž byste hnuli lokty, pusťte se, posuňte dlaně dopředu a spojte ruce. Propleťte prsty, jak je vám to příjemné. Rada: malíčky nechte natažené vedle sebe tak, aby se celé opíraly o zem, získáte tak větší stabilitu.
  3. Položte hlavu do dlaní tak, aby se opírala o podložku (návod níže) a obejměte ji rukama. Potom zvedněte kolena od země a natáhněte nohy. S nataženýma nohama dojděte pomaličku co nejdál k rukám – jde o to, abyste narovnali záda a dostali zadek kolmo nad hlavu. Zjednodušení: roztáhněte nohy do stran, budete tak vyvažovat zprava doleva místo dopředu a dozadu, což je jednodušší.

Kde přesně se opírá hlava o podložku? Bod, o který musíte opřít hlavu najdete tak, že si položíte konec dlaně na kořen nosu – celá dlaň se tedy položí na čelo a prsty směřují vzhůru – tam, kam dosáhne váš nejdelší prst, je to místo! 🙂

Další postup: NEODRÁŽEJTE SE!  Žádné skákání a hopkání. Všechny pohyby musí být kontrolované a pomalé. Musíte si být v každém okamžiku naprosto jistí tím, co dělá vaše tělo.

V okamžiku, kdy jsou vaše záda rovně a kolmo k zemi, přitáhněte jednu nohu k hrudníku (pokud máte roztažené nohy, přitahujte je k hrudníku ze strany). Až si budete jisti, přitáhněte i druhou nohu. Potom už to bude brnkačka! Pomalinku, bez škubání natahujte nohy.

Nezapomeňte na relaxaci

Pozor! Pokud máte potíže s vysokým krevním tlakem, se srdcem, se zády, nebo vás trápí žaludeční vředy či nějaká žilní onemocnění, poraďte se nejprve se svým lékařem o provádění této ásány.

Až se vám širšásána povede, nezůstávejte v ní dlouho, vaše tělo si musí zvykat. Vydržte nejprve dva nádechy a výdechy a postupně zvyšujte. Můžete si třeba přidat každý den jeden nádech a výdech, nepřeceňujte se. Může se stát, že vám bude dobře, zůstanete ve stoji na hlavě dlouho, ale až skončíte udělá se vám špatně…

Z pozice nebo z nácviku neutíkejte hned pryč, zůstaňte na podložce v pozici dítěte ještě nějakou tu minutku. Vaše krční páteř dostala zabrat a krev se nahrnula do hlavy, takže si dopřejte čas, aby se tělo srovnalo. Bude chvilku trvat, než si na nové pohyby zvyknete a stanou se příjemnými. Nevzdávejte se! Buďte trpěliví!

Máte zkušenosti se stojem na hlavě? Pokud máte nějakou osobní radu, určitě neváhejte a pište komentáře!

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

49 Shares
>
49 Shares
Share49