Bojovník za lepší náladu

Podzim už se pomalu hlásí o slovo a dny se zkracují a chladnou, obloha šedne… Není divu, že většina z nás bojuje s nechutí vstát ráno z postele. Na náladě nám zrovna nepřidává ani současná nejistá situace a neustále se měnící nařízení ochromující společenský život. Většina z nás si asi rok 2020 představovala v optimističtějších barvách, ale zatímco fakticky na jeho průběhu všechno změnit nemůžeme, optika, jakou na problémy nahlížíme, je plně v naší moci. Pojďme se inspirovat vírabhadrásanou, pozicí bojovníka hrdě čelícího všem nepříjemnostem a nástrahám, kterým je třeba se postavit.

Tip: Cvičíte nepravidelně? Nemáte čas? Chuť? S tím je konec. Vytvořte si správné návyky při praktikování jógy. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou začít a už nikdy nepřestat.

Vírabhadrásana je názvem složeným ze tří slov. Poslední z nich – ásanu, která označuje jógínskou pozici – identifikujeme snadno, ale zbylá dvě mají už větší vypovídací hodnotu. Víra v sanskrtu znamená hrdina, bhadra označuje přítele. Vírabhadra, hrdina a přítel, je postavou z indické mytologie, nepřekonatelně silným bojovníkem, kterého Šiva, hinduistický bůh ničitel, vyslal pomstít svou milovanou zesnulou ženu. Každá z ásan bojovníka I, II a III pak zachycuje pozici v jeho boji proti Šivovým nepřátelům.

Pozice bojovníků snad už jen díky hrdě vzpřímenému postoji a otevřenému hrudníku podporují „motivaci konat“ a schopnost plného soustředění na náročný úkol. Problém, který řešíme, si můžeme vizualizovat v místě, kam upíráme zrak, a představovat si, jak situaci krok po kroku úspěšně zvládáme. Pevné ukotvení chodidel do země a silné zapojení svalů nohou napomáhají získat pocit sebejistoty a stability.

I když je Vírabhadrásana oblíbenou součástí většiny lekcí hatha jógy, jejímu provedení často nevěnujeme dostatečnou pozornost. Správně realizovaný bojovník přitom protahuje a uvolňuje záda, posiluje svaly spodních končetin a středu těla, pomáhá koncentrovat mysl a harmonizuje kořenovou a srdeční čakru. Abychom tedy sami sebe neochudili o všechny přínosy bojovníků, podíváme se společně na to, jak jednotlivé pozice vypadají a jak se do nich bezpečně dostat.

vírabhadrásana I, bojovnik 1 venku

Bojovník I

Vírabhadrásana I symbolizuje hrdinu v první bojovné pozici, s mečem výstražně vztyčeným k nebi. V hatha józe do bojovníka I a II přecházíme plynule z adho mukkha svanásany, pozice psa hlavou dolů

  1. V pozici psa hlavou dolů pohled směřujeme dopředu a s nádechem vykročíme pravou nohou mezi dlaně. Zadní (levé) chodidlo by mělo směřovat dopředu, ale protože v této pozici neudržíme patu na zemi, pootočíme chodidlo lehce „ven“ (vlevo).
  2. S dalším nádechem se vytáhneme trupem nahoru. Ruce vzpažíme, dlaně směřují proti sobě v šíři ramen a nebo jsou spojené, v každém případě ale propnuté lokty směřují do stran a ramena jsou stažená co nejdál od hlavy. Stojíme ve výpadu na pravou nohu, levá noha je propnutá v koleni, pata stojí na zemi.
  3. Zkontrolujeme postavení. Váha je rovnoměrně rozprostřená na obou chodidlech, boky otočené dopředu. Ujistíme se, že pravé koleno nepředsunujeme před pravý kotník, noha by neměla být pokrčená v ostrém úhlu. Současně ohlídáme, aby se pravé koleno nevtáčelo „dovnitř“, stehno směřuje vpřed paralelně s pravým chodidlem.
  4. Ujistíme, že se v pozici nehrbíme ani příliš neprohýbáme. Zpevníme záda, břicho, spodní žebra pocitově vtáhneme dovnitř. Ramena stahujeme dolů, ale lopatky držíme ukotvené na šíři ramen, netlačíme je silou k sobě. Lehce přisuneme bradu dovnitř.

Až se v pozici pohodlně uvelebíme, setrváme v ní na pár nádechů a výdechů. Potom snadno opřeme ruce opět do podložky, pravou nohou vrátíme zpátky na úroveň levé a srovnáme se zpět do psa hlavou dolů. Nezapomeneme potom cvičení opakovat i na levou nohu 🙂

vírábhadrásana II, bojovník 2 venku

Bojovník II

Vírabhadrásana II ukazuje bojovníka v pozici, kdy mečem míří dopředu směrem k nepříteli. Chlubí se všemi výhodami předchozí ásany a ještě navíc příjemně uvolňuje kyčle. Jak se do ní dostaneme?

  1. Začneme znovu v pozici psa hlavou dolů, podíváme se dopředu a s nádechem vykročíme pravou nohou mezi dlaně. Zadní (levé) chodidlo tentokrát vytočíme rovnoběžně s přední stranou podložky do strany, tak, aby svíralo pravý úhel s pravou nohou.
  2. S dalším nádechem se opět vytáhneme trupem nahoru. Teď máme ruce široce upažené, pravá ruka směřuje vpřed – stejně jako pohled – a levá rovně vzad, ramena jsou stažená co nejdál od hlavy a dlaně se točí k zemi. Opět stojíme ve výpadu na pravou nohu, levá noha je propnutá v koleni, pata stojí na zemi. Tentokrát jsou ale díky natočení zadního chodidla kyčle otevřené a boky otočené do strany.
  3. S kontrolou znovu začneme od podložky. Váha je rovnoměrně rozprostřená na obou chodidlech, boky otočené do strany. Snažíme se ohlídat pánev, aby „neutíkala“ dozadu, pocitově ji spíš podsazujeme pod trup. Pravé koleno se nedostane před pravý kotník, opět je skrčené maximálně v pravém úhlu a nevtáčí se „dovnitř“, stehno směřuje rovně vpřed.
  4. Znovu zpevníme záda a břicho, spodní žebra pocitově vtáhneme dovnitř. Ramena táhneme dolů stejně jako lopatky a držíme krásný dlouhý krk

vírabhadrásana III, bojovník 3

Bojovník III

Kolem podoby vírabhadrásany III vznikají mezi jógíny občas malé neshody, protože pod tímto názvem se schovávají dvě úplně odlišné pozice. Proto jsem se rozhodla ukázat obě. Jako první uvedu tu variantu, se kterou jsem se pod názvem bojovník III seznámila dřív. Jak začít?

  1.  Ze psa hlavou dolů opět s pohledem vpřed a nádechem vykročíme pravou nohou mezi dlaně. Zadní (levé) chodidlo zapřeme do podložky pouze o prsty, pata je nad zemí. 
  2. S dalším nádechem se opět vytáhneme trupem nahoru. Ruce zase vzpažíme (jako u bojovníka I) a spojíme do Venušiny mudry (ukazováčky vzhůru, natažené, tlačí proti sobě, ostatní prsty propletené). Stojíme v nízkém výpadu na pravou nohu, levá noha je propnutá v koleni, opírá se pouze o prsty. Chodidla obou nohou směřují dopředu, takže boky jsou zase otočené vpřed.
  3. Srovnáme postavení. Váha je rovnoměrně rozprostřená na obou nohách, boky otočené vpřed. Pravé koleno nepřesáhne pravý kotník, nevtáčí se „dovnitř“ a nesvírá ostrý úhel, stehno směřuje rovně vpřed.
  4. Vyrovnáme záda. Abychom udrželi stabilitu, daleko více zapojujeme i svaly středu těla. Ramena se opět snažíme udržet co nejdál od hlavy a lokty jsou dopnuté.

Vírabhadrásana III, bojovník 3

Pozici bojovníka III můžeme opatrně modifikovat i na záklonovou ásanu. Záklon ale provádíme vždy s nádechem a postupně od hlavy a raději se připravíme na to, že umí významně „zamávat“ s rovnováhou 🙂

Vírabhadrásana III, letící bojovník venku

Vírabhadrásaně III, jak jsem ji poznala později, se někdy říká letící bojovník a jako ostatní balanční pozice významně pomáhá zpevnit core – hluboko uložené svaly břicha a zad, které nám pomáhají nejen lépe koordinovat pohyby celého těla, ale například i předcházet zraněním. Už proto se určitě vyplatí bojovníka III vyzkoušet! Můžeme začít z tadásany, pozice hory (Detailní popis pozice hory najdete v článku Tádasána – základ všeho).

  1. Ve stoje přeneseme váhu na pravou nohu. Můžeme ji mírně pokrčit v koleni – na nedopnuté noze se totiž daleko lépe balancuje. Levou nadlehčíme.
  2. Současně pomalu zanožujeme nataženou levou nohu a tělem přecházíme do rovného předklonu. Břicho i záda zpevníme, hlava je v prodloužení trupu. Ruce můžeme nechat podél těla nebo je můžeme natáhnout do vzpažení (to je náročnější varianta).
  3. Zkontrolujeme, že se boky nevytáčí do stran. Tomu, abychom neotvírali kyčle, můžeme předejít – chodidlo otočíme tak, aby prsty ukazovaly k zemi.

I když v pozicích bojovníků narazíme na spoustu drobností, které je třeba pro správné provedení a s ním spojené zdravotní benefity důsledně hlídat, časem se všechny jednotlivé poučky úplně zautomatizují a úkol krásně se nastavit do vírabhadrásany přestane být „bojovkou“ 🙂 Z vlastní zkušenosti doporučuji s kontrolou postavení začínat u podložky a pokračovat postupně až k hlavě řetězem chodidla – kotníky – kolena – kyčle atd. Bojovníci mají také jednu nespornou výhodu, a to že se dají praktikovat bez omezení úplně všude, klidně i bez jógamatky, takže trénovat můžeme začít klidně hned. Tak jdeme na to? 🙂

4 Shares
>
4 Shares
Share4