Šavásana: pozice mnoha tváří. Proč ji nikdy nevynechávat?

Šavásana na první pohled tak jednoduchá, a přitom pro někoho tak složitá. Šavásana rozděluje praktikanty jógy na dva tábory. Jedni by v ní strávili klidně polovinu lekce, relaxovali a odpočívali. Pro druhou skupinu představuje tato závěrečná pozice nudu, ztrátu času a sled myšlenek. Co všechno v sobě skrývá tato ásana? A proč bychom jí neměli ze své praxe vynechávat?

Pozice mrtvoly

Šavásana se překládá jako pozice mrtvoly. To samo o sobě napovídá, o co v této pozici jde. Závěrečná pozice uvolnění se provádí v leže na zádech. Přestože se může zdát, že pouhý leh stačí, není tomu tak. I v této pozici je zapotřebí provést určité kroky, které jsou nezbytné pro skutečnou šavásanu.

Jak na to?

Lehneme si na podložku. Nohy máme na šíři kyčlí a necháme chodidla mírně popadnout do stran. Nadzvedneme nejprve jednu nohu a vytáhneme jí co nejdále za patou a položíme zpátky na podložku. To samé provedeme s druhou nohou.

Nyní nadzvedneme pánev, mírně jí podsadíme a položíme se zpátky na podložku. Vyhneme se tak přílišnému prohnutí v bedrech. Ramena jsou uvolněná a co nejdále od uší. Snažíme se celou plochou horních zad dotýkat podložky. Nezakláníme hlavu, brada je co nejblíže hrudníku.

Tip: Cítíte během pozice mrtvoly zatuhlá ramena? Vyzkoušejte jóga cviky na uvolnění ramen.

Šavásana

Uvolnění je základ

Nejdůležitější na celé šavásaně je uvolnění celého těla a svalů. Já osobně postupuji od nohou, přes trup těla, záda, ruce, krční páteř, a nakonec uvolňuji hlavu. Každou část těla si uvědomím, zastavím se na chvíli u ní, proskenuji ji, prodýchám a uvolním.

Tip: S uvolněním vám dokáže pomoci také pozice kočky.

Nezapomínejme uvolnit i svaly v obličeji, ale například i jazyk v puse a oční víčka. Nakonec uvolňuji svou mysl. Stejně tak, jako jsem uvolnila celé své tělo, snažím se vědomě uvolnit své myšlenky. V této fázi přestáváme kontrolovat i náš dech a necháme ho přirozeně plynout. Cítíme, jak je celé naše tělo uvolněné a propadá se do podložky. Až teď začíná šavásana.

Když je uvolnění problém

I když se to nezdá, tak pro někoho může být tato pozice celkem oříšek. Už několikrát jsem se setkala s tím, že před závěrečnou šavásanou někteří odcházejí a pozici neprovádějí. Bohužel právě toto reflektuje, jak je dnešní společnost zaměřená na výkon. Zatímco v průběhu lekce ohýbáme své tělo, protahujeme ho a posouváme svoje limity v šavásaně vlastně neděláme vůbec nic. Ovšem děje se tam toho mnohem více než se zdá. Jóga nás učí klidu a uvolnění a pomáhá nám naladit se sám na sebe.

Šavásana je tedy tím zlatým hřebem celé praxe, kdy mohou určité věci vyplout na povrch a my se můžeme lépe pochopit. Anebo prostě jenom spočinout v momentu tady a teď a užít si ten krásný moment „nic nedělání“. V šavásaně totiž doznívají účinky jednotlivých pozic. Když si na toto nedáme prostor, stává se pak jóga jenom další honbou za výkonem.

Šavásana

Ve svých začátcích s jógou jsem měla na šavásanu dost podobný názor. Přišla mi zbytečně zdlouhavá a zbytečná. Až když jsem začala pozorovat účinky a emoce, které ve mně pozice vyvolávají, pochopila jsem, kde je kámen úrazu. Většinou ti, kdo nechtějí cvičit šavásanu, neumí odpočívat a být neproduktivní. Jóga mě hodně naučila a moje, ze začátku velmi dynamické lekce, se časem změnily na poklidnější praktikování. A hlavně už na konci nezapomínám svému tělu dopřát čas na zpracování jednotlivých ásan a relaxaci.

Šavásana

Jak se více uvolnit?

Když je uvolnění překážkou mohou pomoci následujíc kroky:

  • Relaxační hudba
  • Esenciální olej – jako například levandule, meduňka, mateřídouška, jasmín
  • Poslech hudebního nástroje – tibetská miska, zvoneček Koshi, bubínek
  • Vonné tyčky

Vyzkoušejte k šavásaně například tuto relaxační hudbu s hang drumem:

YouTube video

 

Proměna v čase

Myslím si, že nejkrásnější spojení s jógou vzniká při našem vlastním samostudiu. Už jenom proto, že v některých pozicích cítíme potřebu zůstat déle a pořádně je procítit. Což bohužel na běžných lekcích není možné. Můžeme si také zvolit délku závěrečné šavásany, která se může v průběhu času měnit.

V hektickém období budeme nejspíše cítit potřebu delší relaxace a v období, kdy jsme plní energie zase kratší. Nikdy bychom neměli šavásanu vynechávat. Jedná se skutečně o velmi důležitou součást celé jógové praxe. Délka šavásany se může měnit například i podle jednotlivých ročních období.

Jak to máte vy? Jste milovníky závěrečné šavásany nebo jste se k této pozici museli dopracovat?

Namasté
Dominika

0 Shares
  • Krásné a pravdivé, ano když jsem poprvé cvičila jogu tak jsem se smála a nyní ji přecvičuji a myslím si, že je to lék na všechny neduhy, jen se jí musí člověk pravidelně věnovat, pomáhá mi při depresích, bolestech zad, při návalech horka při přechodu, jen mít na to víc času a umět se jí více věnovat a právě té závěrečné klidové relaxaci, někdy jsem se při ní i rozbrečela:) hezký den
    Simona

  • >
    0 Shares
    Share