Rozhýbejme páteř: pozice kočky a její variace

S pozicí kočky se můžete v józe setkat poměrně často. Tato ásana se do lekcí pravidelně zařazuje pro své blahodárné účinky. Díky své jednoduchosti ji může provádět téměř každý. Ale i tato pozice má svá specifika, na které bychom si měli dát pozor. Vše o pozici kočky a o tom, jaký vliv bude mít její pravidelné praktikování na vaši páteř, se dozvíte v následujícím článku.

Blahodárné účinky

Pozice kočky neboli Marjariasana má na naše tělo řadu ozdravných účinků. V ásaně uvolňujeme záda a páteř. Dále masírujeme orgány v břiše, čímž podporujeme zažívaní a můžeme předejít či ulevit od menstruačních obtíží. Dále uvolňujeme i oblast ramen. Tato ásana je ideální pro trénování plného jógového dechu.

Tato pozice se nedoporučuje při akutních poraněních páteře. Pokud máte problémy s koleny můžete si je vypodložit například srolovanou dekou. Často v této ásaně dochází k přetížení zápěstí. Zkontrolujte si, abyste měli váhu rovnoměrně rozloženou v celých dlaních i konečkách prstů.

Inspirace z říše zvířat

Už samotný název pozice nám napovídá, jaké asi budou její účinky. Pozice kočky neboli Marjariasana zvyšuje pružnost naší páteře, kterou jako kočičí hřbet protahujeme z prohnutí do úplného vyhrbení. Pružná páteř nám ulehčí vstup do mnoha dalších ásan, ve kterých budeme postupně rozšiřovat svůj rozsah.

Zprůchodnění a uvolněnost tohoto energetického toku má ovšem řadu dalších výhod. Jedno indické přísloví praví, že člověk je tak starý, jak ohebná je jeho páteř. Po provedení pozice kočky se budeme cítit svěže a rozproudí se nám energie v celém těle.

Jóga je známá především svou celistvostí, komplexností a provázaností. I pozice kočky má svůj hlubší význam. Pokud se naše páteř a tělo obecně stává pružnější. Stejně tak pružnější a otevřenější se stává i naše mysl.

Pozice kočky

Jak na to?

Nyní se už dostáváme k samotnému provedení pozice.

Začneme v pozici stolu. Tato pozice je výchozí ásanou do nadcházející kočky.

Prsty máme co nejvíce roztažené a váhu máme rovnoměrně rozloženou na podložce. Dlaně jsou pod rameny a kolena pod kyčlemi. Máme rovná záda a vytahujeme se dopředu za temenem hlavy. Ramena jsou od uší a lopatky se snažíme mít v jedné linii.

Zhluboka dýcháme. Bříško máme aktivní a snažíme se přitahovat pupík co nejblíže k páteři. Zkontrolujeme si, aby se nám nárty a lýtka neodlepovala od podložky. Pokud vás v této pozici tlačí kolena, můžete si je vypodložit například srolovanou dekou.

Pozice stolu

Kočičí hřbet

Přecházíme k samotnému provedení pozice kočky. Budeme provádět tzv. kočičí hřbet. S nádechem budeme přecházet do vyhrbení. Snažíme se odtlačit pupík co nejdále od podložky.

S výdechem prohýbáme páteř a přecházíme do úplného prohnutí. Pohled směřuje vzhůru.

Pozice kočky

Zde je kočka na videu:

YouTube video

Posilujeme střed těla

Další variací této pozice je přitahování lokte ke koleni. Budeme vycházet z pozice stolu. Předpažíme pravou ruku. Pravé rameno táhneme od ucha. Máme rovná ráda a zanožíme levou nohu. Máme aktivní střed těla a váhu máme rovnoměrně rozloženou mezi pravou nohou a levou rukou.

V  pozici můžeme takto zůstat  a několikrát jí prodýchat. Nebo můžeme s výdechem přibližovat loket natažené ruky a koleno natažené nohy k sobě. Nezapomeňme provést pohyb i na druhou stranu.

Posilujeme střed těla

Rozpohybujme páteř i do stran

Pohyb bude vycházet opět z pozice stolu. Srovnáme se v pozice. Provedeme hluboký nádech. Nadzvedneme lýtka a nárty. S výdechem vedeme nohy do pravé strany a směřuje za nimi i náš pohled. S nádechem vrátíme na střed. S výdechem provedeme to stejné i na druhou stranu.

Tímto pohybem zvyšujeme flexibilitu páteře a protahujeme i oblast žeber a hrudníku.

Rozpohybujme páteř i do stran

Máte rádi pozici kočky? Cvičíte ji často? Napište nám do komentářů.

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share