Jóga pro zdravá chodidla

Dostanou nás všude, kam potřebujeme. Můžeme díky nim tančit, skákat, běhat a užívat si radosti z pohybu. Ano, za tohle všechno vděčíme našim nohám. A protože díky nim zažíváme tolik radostí, měli bychom se o ně i hezky starat a pečovat. V tomto článku se budeme zabývat cviky, které aktivují, protáhnou a zpevní naše chodilo, protože zdravá chůze je základem veškerého pohybu.

Zdravý krok: půl zdraví

Jak často si uvědomujeme svá chodidla? Díky botám s klasickou podrážkou jsme téměř ztratili kontakt se zemí. Cítíte rozdíl, když jdete po trávě, betonu nebo po kamínkové cestě?  Díky klasickým botám nerovný terén necítíme a chodilo není nuceno být jakkoliv aktivní. Pokud i doma vyměníme klasické boty za pantofle, je naše noha téměř celý den uzavřená a není nucena pracovat. Výborným pomocníkem jsou například boty naboso. Slabá podrážka dodává pocit chůze bez boty.

Chůze naboso je pro nás přirozená a zdravá hned z několika důvodů

  • Posiluje svaly, šlachy a vazy nohou
  • Chůzí stimulujeme reflexní body na chodidlech
  • Můžeme cítit intenzivní spojení s přírodou
  • Chůze na boso zvyšuje imunitní systém, jelikož skrz chodidla dochází k přirozenému otužování

Pokud nejsme na chůzi naboso zvyklí, neměli bychom nohu ze začátku přetěžovat. Vyhnete se tak zbytečným obtížím. Chůze naboso je zdravá, pokud jsou zdravé i naše nohy. Lidé trpící ortopedickým, neurologickým nebo interním onemocněním by měli chůzi naboso konzultovat nejprve s ortopedem nebo fyzioterapeutem.

Jóga nejen na ploché nohy

Jóga je skvělým nástrojem, jak se naučit více vnímat svá chodidla. Bosí stojíme na podložce a uvědomujeme si kontakt se zemí. Přeneseme pozornost k našemu chodidlu. Váhu na něm máme rovnoměrně rozloženou. Představíme si tři pevné body, pod malíčkem, pod palcem a uprostřed paty. V těchto třech bodech rovnoměrně rozložíme váhu a narovnáme záda. Nádech a výdech. Nyní můžeme přejít do dalších pozic, které protáhnou a zpevní oblast chodidel.

Jóga pro zdravá chodila

Protažení prstů

Váhu máme rovnoměrně rozloženou  a pomalu nadzvedneme všechny prsty. Chvilku vydržíme a poté opět položíme na zem. Opakujeme stejným způsobem alespoň 5x.

Dále můžete vyzkoušet zvedat pouze palce a ostatní prsty nechat položené a naopak. Zkuste zvednout pouze ostatní prsty a palce nezvedat. Tímto způsobem aktivujeme a protáhneme prsty u nohou.

Protažení prstů

Pozice stromu

Všechny balanční pozice mají prospěšný vliv na naše chodila a kotníky. Jelikož v nich pracujeme s rovnováhou je chodidlo nuceno pracovat a být po celou dobu aktivní. Vyzkoušejte například pozici stromu, kterou můžete provést v kterékoliv její variaci.

Stojíme na jedné noze a a druhou nohu si opřeme z vnitřní strany lýtka nebo stehna. Pozice vychází ze stojné nohy a z našeho chodila. Znovu si uvědomíme tři aktivní body v chodidle a rozložíme do nich váhu. Koleno stojné nohy je mírně pokrčené. Celá noha je aktivní. Máme rovná záda a neprohýbáme se v bedrech.

Pozice stromu

Bojovník III.

Pozice všech bojovníků protahují a posilují oblast kotníků a chodidel. Ovšem v pozici bojovníka III. pracuje chodilo ještě intenzivněji, protože se jedná zároveň o balanční pozici. Do této ásany můžeme přecházet postupně. Nejprve zanožíme jednu nohu dozadu. Ruce dáme v bok a budeme pomalu přecházet dopředu, aby naše tělo bylo rovnoměrně se zemí. Až když si v pozici budeme jistí budeme, vedeme do předpažení i naše ruce.

Bojovník III.

Pozice tanečníka

Další a poslední pozicí tohoto článku je pozice tanečníka. Do této balanční pozice budeme přecházet postupně. Nejprve pokrčíme jednu nohu a chytneme se za nárt. V této pozici se pokusíme získat co nejvíce stability a postupně se budeme předklánět. Kyčle směřují dolů. Stojná noha je aktivní a mírně pokrčená v koleni.

Pozice tanečníka

Veškeré pozice v józe pozitivně působí na naše chodila. Některá více, některá méně. Ovšem všechny nám pomáhají porozumět svému tělu.

Účinky jógy na naše chodidla

  • Povzbuzuje prokrvení chodidel a prstů
  • Protahuje svalstvo chodidel a lýtek
  • Působí proti křečovým žilám a otokům nohou
  • Zlepšuje pohyblivost kotníku
  • Posiluje drobné klouby nožní klenby

O józe se říká, že vás po jejím cvičení bolí svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Pamatuji si, jak mě ze začátku bolely plosky nohou, protože jsem na podobný pohyb a na bosou chůzi nebyla vůbec zvyklá. Pohyb obecně a chůze naboso je pro naše nohy přirozená a vaše nohy si na to opět zvyknout. A co vy, máte nějaké poznatky o tom, jak jóga změnila vaši chůzi?

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share