Když jsem se začala zajímat o přírodní kosmetiku, byla jsem nadšená z domácí zubní pasty, z přírodního tělového peelingu, z bio šampónu na vlasy… ale nikdy jsem si nedokázala odpustit klasický pleťový krém. Zkrátka jsem si nedokázala představit, že by se našlo něco, co by mi přineslo všechny ty skvělé účinky krému z reklamy. Správná hydratace, zklidnění, regenerace, výživa, ochrana proti nepříznivým vlivům, zmatnění… je toho hodně. A všechno tohle dokáží zajistit přírodní oleje!
Každý máme perfektní pleť
Někde jsem četla zajímavou myšlenku o těch nálepkách, které si dáváme – že máme „mastnou pleť“, „problematickou pleť“ a tak dále. Ale přirozený stav pleti je normální, zářivá, čistá, zkrátka krásná a bez chybičky. Pupínky, šupinky, zarudnutí… to jsou jen projevy toho, že je v našem těle něco špatně. A dokud nevyřešíme ten vnitřní problém, můžeme používat krémy za desetitisíce a stejně se naše pleť nezlepší, nebo alespoň ne natrvalo. To mi připadá logické. Vždyť do puberty má myslím každý skvělou „dětskou“ pokožku, jakmile se rozbouří hormony, nastanou potíže. Ale po tomto náročném období se vše zase uklidní a pleť se sama začne uzdravovat. Jenže! Většina z nás dál používá různé přípravky a vlastně tak nedovolí pleti, aby se sama zklidnila.
Také jsem se dočetla, že každý má perfektní pleť, dokud se o ní nezačne příliš starat. Tím, že používáme krémy, peelingy, tonery, masky… ještě více dráždíme svou pokožku. Z mastné pleti si dokonce můžeme vypěstovat citlivou a suchou a na docela normální pleti s pár pupínky můžeme vyčarovat silné akné.
A ještě jedno zamyšlení: všechna ta chemie, kterou najdeme v krémech a dalších přípravcích, nám proniká do kůže, proniká do krve a roznáší se po celém těle. Zeptejte se sami sebe, jestli byste snědli to, co si denně mažete na kůži. Protože ono se to do vašeho těla dostane úplně stejně, jako kdybyste to snědli. To je myslím dost strašidelná představa…
Tekuté zlato
Kolik olejů znáte? Já jsem ještě tak před pěti lety znala jen slunečnicový, řepkový, olivový a tím to asi končilo. Dnes mi to připadá absurdní. Na trhu je jich nepřeberné množství! A pokud to s nimi umíte, zastoupí velkou část kosmetiky z drogerie. 🙂 Většinu můžete použít jako denní nebo noční krém, výjimkou jsou tea-tree olej a bergamotový olej – ty jsou totiž esenciální, tudíž velice koncentrované. Levandulový olej je mezi esenciálními oleji výjimkou – lze ho aplikovat přímo na kůži.
Připravila jsem opravdu hodně stručný přehled olejů a jejich využití:
- PROTI VRÁSKÁM
arganový olej – známý jako „marocké zlato“ – antioxidant, obsahuje hodně vitamínu E, je zdrojem nenasycených mastných kyselin, využívám ho také při mytí vlasů přírodní cestou
šípkový olej – viditelně vyhlazuje již vzniklé vrásky a zpomaluje tvorbu nových, působí protizánětlivě, regeneračně, zjemňuje a hydratuje, ideální pro zralou pleť
avokádový olej – vyhlazuje, obnovuje elasticitu, urychluje hojení a regeneraci, změkčuje
jojobový olej – vyhlazuje, hydratuje, hojí, regeneruje, zvyšuje elasticitu
olej z růží – udrží pleť mladistvou a svěží, zpevňuje, hydratuje, vyživuje a regeneruje
- MASTNÁ PLEŤ
hroznový olej – dobře se vstřebává a nezanechává pleť mastnou, zvláčňuje, zpomaluje stárnutí pokožky
také jojobový olej – je vhodný pro všechny typy pleti včetně té nejnáročnější a nejcitlivější
- PROBLEMATICKÁ PLEŤ
levandulový olej – urychluje hojení, zklidňuje, působí protizánětlivě, dezinfikuje, navíc zmírňuje bolesti hlavy a svalů a je vědecky dokázané, že zlepšuje náladu!
tea-tree olej – doporučuje se používat pouze k místnímu ošetření pleti, má velmi silné antiseptické účinky, působí antimikrobiálně, nutné zředit jiným olejem – např. olivovým
bergamotový olej – má antiseptické a stahující účinky, doporučuje se smíchat 5 kapek s jiným olejem – např. s 10 kapkami olivového oleje – vetřete do kůže a po pár minutách smyjte vlažnou vodou, provádějte jednou až dvakrát denně, stejně můžete použít i rozmarýnový olej
heřmánkový olej – mírně vysušuje, působí hojivě při dermatitidách i akné
také jojobový olej – jeden z nejkvalitnějších olejů, velmi vhodný při boji s pupínky
- CITLIVÁ PLEŤ
růžový olej
mandlový olej – zklidňuje citlivou pleť, hydratuje a dobře se vstřebává, zaceluje popraskanou pokožku, regeneruje, redukuje drobné vrásky a jizvičky
heřmánkový olej – protizánětlivé a zklidňující účinky
broskvový olej – uklidňuje, nedráždí, regeneruje a udržuje pleť hydratovanou
také arganový olej, jojobový olej
- SUCHÁ PLEŤ
bavlníkový olej – zklidňuje a zvláčňuje díky kyselině linolové (nedostatek této kyseliny může způsobit suchou pokožku), obsahuje vysoký podíl esenciálních mastných kyselin
makadamiový olej – silný vyhlazující efekt, okamžitě a dlouhodobě hydratuje, hojí a regeneruje
také arganový olej, jojobový olej, broskvový olej
Uf, to je jen zkrácený výčet olejů a jejich účinků, najdete jistě spoustu a spoustu dalších. Osobně zbožňuji levandulový olej, protože po něm mám opravdu výbornou náladu. A tak krásně voní! Vybrali jste si nějaký olej, nebo zůstanete u klasických krémů? Napište do komentáře, jaký olej vám nejvíc voní.
Zuzka
Na vysoké škole jsem zjistila, že si můžu vybrat, jak budu žít. Místo pobíhání po obchodech, pobíhám po lese, místo masa jím kupu ovozelu (ovoce a zeleniny) a spoustu dalších barevných věcí, vyrábím si zubní pastu a všemocné krémy, místo lahvičky šampónu mám v koupelně mouku a vůbec jsem teď ohromně spokojená. Třešničkou na dortu mého světa je jóga. Po pěti letech nadšeného jógování jsem se rozhodla, že se stanu instruktorkou jógy a to se mi podařilo. Teď se snažím předávat dál všechno, co se naučím. A moc mě to baví! 🙂
Zuzko, super článek:-)
Pondělní probuzení mě baví! A jak je to s konopným olejem? V článku zahrnut nebyl, já si ho právě koupila jako náhražku krémů.
Konopný olej je bezva! Obsahuje velké množství esenciálních mastných kyselin, vitamínů, chlorofyl… Působí proti předčasnému stárnutí pleti, je protizánětlivý, uklidňuje a hydratuje. Je vhodný i pro velmi citlivou pleť a velmi suchou pleť, stejně tak jako pro mastnou a problematickou pleť.
Když to tak píšu, nechápu, že jsem na konopný olej zapomněla :-), ale těch olejů je ještě spousta!
Jsme rádi, že vám můžeme zpříjemnit začátek týdne! 🙂
Jako vůni miluji levandulový, ale ještě jsem ho na obličej nepoužila. Musím se o tom více informovat a vyzkouším. Děkuji ?
Levandulový olej je super! A můžete si ho vyrobit doma sama 🙂
Ahoj Zuzko,
děkuji za článek.
Chystám se vyzkoušet šípkový olej. Trápí mě lehká forma akné, po kterém se tvoří nehezké pigmentace. Zatím jsem na něj četla samou chválu. Když byla má pleť bez problémů, hodně se mi osvědčil mandlový od Saloos. Perfektní hydratace, pleť vypadala velmi mladistvě, dostala se do rovnováhy. Konopný mi zapáchá, ten stojí bohužel na poličče. Měj se hezky!