Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

V tomto článku si představíme jógové ásany, které nejenže krásně uvolní vaše ramena, ale také protáhnou krční páteř a oblast horních zad. Tato oblast bývá často zatuhlá, především pokud máte sedavé zaměstnání. Zařaďte tyto cviky pravidelně a uvolníte horní část zad.

Napětí v oblasti krční páteře

Může se nám stávat, že čas od času je oblast horních zad poněkud zatuhlá. Pokud zrovna nemůžete jít na masáž, kde se tato oblast krásně uvolní, můžete zkusit následující jógové cviky. Doporučuji je zařadit do běžné praxe. Předejdete tak řadě obtíží.

Tip: Spoustu problémů se zády vyřešíte také tím, že je pořádně rozpohybujete. Zkuste to s pozicí kočky.

Strach, obavy a celková nervozita bývají často spojovány právě s touto oblastí. Můžete si všimnout, že projev těchto emocí bývá často spojován se stažením ramen. Pocitově ramena vytahujeme výše k uším a zkracujeme krk. Když budeme tuto oblast aktivně uvolňovat nejen, že se nám uleví po fyzické stránce, ale mohou se také uvolnit některé dlouho potlačované emoce a nám se uleví i psychicky.

Protažení

Než začneme, sedneme si do nějakého pohodlného sedu a krouživými pohyby hlavy uvolníme krční páteř. S nádechem rozpažíme ruce. Snažíme se ramena táhnou co nejvíce od sebe. Hlava je v prodloužení páteře a máme krásně dlouhý krk. S výdechem se rukami objímáme. Zaměříme se na prostor mezi lopatkami, který se tímto pohybem zvětšil. Opakujeme alespoň čtyřikrát.

Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

Ruce za zády

Následující protahování ramen můžeme provádět v sedě nebo ve stoje. S nádechem narovnáme záda a s výdechem vedeme ruce za záda a chytneme se za předloktí. V další variaci se pokoušíme spojit ruce za zády do pozice modlitby.

Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

Další skvělý cvik na uvolnění ramen je spojování rukou za zády. S nádechem vzpažíme pravou ruku a ohneme v lokti. Levou rukou se snažíme chytit za pravou ruku za našimi zády. V oblasti ramen to může táhnout, ale nikdy bychom neměli jít přes bolest. Pokud se rukami nemůžete chytit, použijte pásek a postupně ho zkracujte.

Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

Pozice krávy

Pozice krávy neboli Gómukhásana nejen uvolňuje a protahuje naše ramena, ale také naše kyčle. Podrobný popis, jak na tuto pozici, si můžete přečíst zde. Začneme v pozici stolu. Pravou nohu překřížíme přes levou. Vytvoříme mezi lýtkami prostor a prosedneme dozadu.  S nádechem vzpažíme levou ruku. Ohneme v lokti. Pravou rukou se snažíme chytit za pravou ruku za našimi zády. Pokud to nejde můžeme použít pásek stejně jako u předchozí pozice. Pravé rameno stále táhneme od ucha a pravá paže je rovně. To stejné provedeme i na druhou stranu.

Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

Hluboký předklon a uvolnění ramen

Postavíme se do pozice hory neboli Tadasany. Propleteme ruce za zády a zhluboka se nadechneme. S výdechem přecházíme do hlubokého předklonu Uttanasana a necháme propletené ruce padat dolů. V této pozici necháváme působit gravitaci. Máme uvolněnou hlavu, krční páteř a oblast ramen. Poté se můžeme chytit za předloktí a uvolnit celou horní polovinu těla.

Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

Vyvěšení

Tuto pozici můžete provádět u stěny či u kterékoliv jiného rovného povrchu. Vzpažíme a opřeme dlaně o stěnu (v mém případě o strom). S výdechem necháme dlaně klouzat dolů a necháme horní část těla spadnout dolů, kam až nám to dovolí. V této pozici dochází k intenzivnímu protažení ramen. Pokud vám pozice není příjemná, zkuste nejprve přikládat dlaně o stěnu a provést jen mírný pohyb dolů. Poslouchejme své tělo a pokud nám to naše ramena ještě nedovolí, netlačte se dál a nechte jejich rozsah postupně a přirozeně zvětšovat.

Nejlepší jógové cviky na uvolnění ramen

Líbila se vám dnešní sestava? Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám budeme pravidelně posílat i další tipy na super cvičení. Mějte se krásně. 🙂

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share