4 jednoduché meditace, které můžete provádět kdykoliv a kdekoliv

Když jsem s meditací začínala, dlouho jsem měla představu, že je to něco, co vyžaduje speciální přípravu, speciální místo, speciální techniku, no prostě že je to něco úplně speciálního! 😀 Existují různé úrovně meditace, a ta základní, nejjednodušší a ta, kterou můžete začít či provádět kdykoliv a kdekoliv bez jakýchkoliv pomůcek, je prosté vnímání. A čeho? To si představíme v tomto článku, kde vám popíšu 4 jednoduché meditace, které můžete provádět třeba po cestě do práce nebo při jakékoliv činnosti.

1. Vnímejte to, co vidíte

Meditace je zejména zaměření se na přítomnost a odpoutání se od problémů, zaobíráním se minulostí a stresováním se budoucností. Nejjednodušším způsobem, jak se zaměřit na přítomný okamžik, je vnímat, co je kolem nás. Osvoboďte se od svých myšlenek a dívejte se kolem sebe. Ale skutečně dívejte. Sledujte každou jednotlivou věc ve vašem okolí, osobu, co projde kolem, květiny, předměty. Vnímejte, jaký mají tvar, barvu, jaké tváře mají osoby či jaké oblečení nosí. Nesuďte. To už je forma hodnocení a přemýšlení. Ne, jen pozorujte.

Vědomé zaměření se jen na okolí pomáhá odpoutat se od nadměrného přemýšlení a dává klid myšlenkám. Někdy to může být náročné udržet a může vám pomoci věcné pojmenování. Říkejte si, co vlastně vidíte. Toto je velký červený polštář. Je kulatý. Leží na zemi. Vedle něj leží kniha. (A v tu chvíli vám možná na mysli přistane myšlenka – Zítra musím do knihovny nebo dostanu upomínku! – Nechte tuto myšlenku láskyplně odplynout a pokračujte v pozorování věcí. 😉 ) Kniha je na béžovém dřevěném stole spolu s obrazem. A tak pokračujte dále. 😉

Pozorujte přírodu

2. Vnímejte to, co slyšíte

Tato meditace je vhodná třeba při procházce přírodou. Vnímejte zpěv ptáků, šumění větru v korunách stromů, zurčení vody v potoce či zvuk vašich kroků kráčejících po křupajících větvičkách. Také můžete vnímat zvuk vlaku, ve kterém cestujete, jak vagón přejíždí přes koleje, brzdy a další okolní vjemy. I ve městě při pěší chůzi je spoustu zajímavých zvuků, kterých si za normálních okolností ani nevšímáme.

Tóny a zvuky nás mohou ovlivňovat pozitivně ale i negativně. Tudíž v rušivém prostředí můžeme k uvolnění použít sluchátka s nahranou hudbou. Relaxační, příjemná hudba, nám přináší uvolnění a opět nás přivádí k přítomnému okamžiku.

Tip navíc: Terapie s pomocí tibetských mís působí na hlubokou harmonizaci a uvolnění. Určitým tónům a frekvencím se totiž připisují léčivé účinky nebo schopnost stimulovat určité duševní aktivity nebo podpořit spánek a relaxaci. Nahrávky jsou k sehnání na internetu, tudíž není nic jednoduššího než si je poté nahrát do své mp3 či telefonu, nasadit sluchátka a využít cestu autobusem pro meditaci.

3. Vnímejte vlastní tělo

Tato metoda vám pomůže k vnitřnímu klidu, duševní rovnováze a soustředěnosti a k příjemnému prožívání duševních pocitů. Zaměřte pozornost „prostě“ na jednotlivé části vašeho těla. Na to, v jaké pozici se zrovna nacházíte. Vnímejte záda, jak se opírají o sedačku, prsty na nohou a paty, jak se dotýkají země, na pocity, které vyvolává povrch věcí, kterých se vaše ruce dotýkají, či jak vánek lícuje vaše tváře a jaké pocity to vyvolává… Klidně se dotkněte svých rukou, nohou, ramen a vnímejte fyzicky sami sebe. Můžete také pozorovat dech. Jak každý nádech zvedá váš hrudník a naplňuje břicho…

Pozorování a vnímání vlastního těla je nejjednodušší a základní způsob meditace. A také jedna z nejúčinnějších. Mnohým lidem pomáhá od úzkosti či při prvotních příznacích panických ataků.

Meditace při chůzi je krásně popsána také v našem článku Kráčím, tedy jsem.

4. Vnímejte komplexnost každého okamžiku všemi smysly

Toto je vlastně tak trochu kombinace výše uvedených. Je to zaměření na všechno, co se děje teď a tady, všemi smysly. Pokud pracujete třeba na zahradě, plně se soustřeďte na svou činnost. Cítíte vůni keřů, kůry, stromu, země. Vnímáte měkkou, tmavou zemi, cítíte vůni rostlin, aniž byste přemýšleli o jiných věcech. Pociťujete námahu těla při hrabání, tělesnou teplotu. Posloucháte svůj dech, prohlížíte si půdu. Pozorujte, jak se vaše konev plní vodou, a soustředěně nasloucháte zvukům, které při tom vznikají. Možná se kromě bublání vody ozývá také cvrlikání ptáků, bzukot včel či šelest větru v korunách stromů. Vidíte, jak voda při zalévání bublá a třpytí se na slunci?

Najděte si další formy smyslových prožitků, zůstaňte vědomě uvnitř těchto vjemů a užijte si celým tělem a všemi smysly s bdělou pozorností to, co jste dosud dělali nevědomě.

Práce na zahradě

Meditaci provádíme zejména proto, že se snažíme zůstat v přítomném okamžiku, zapomenout na starosti z minulosti a obavy z budoucnosti. Zkuste tyto jednoduché meditační tipy a užívejte pocitu zklidnění, osvobození se z úzkostí a nadměrného přemýšlení a prožijte přítomnost. 

Můžete vyzkoušet meditovat také v lotosovém sedu, pokud na to budete mít prostor. Jak na to? Tato pozice je poměrně pokročilá. Nejprve byste se tedy na ní měli připravit. Zjistěte, které cviky vám pomohou dostat se do lotosového sedu v našem článku Jak se připravit na lotosový sed. Pro vnitřní klid a inspiraci doporučuji přečíst náš článek Květ lotosu jako učitel na naší cestě životem. Přinese vám spoustu podnětů k zamyšlení.

Pokud máte problém s koncentrací, vyzkoušejte meditační korálky.

Všechny výše uvedené tipy můžete provádět i kombinovaně, vnímat barvy, předměty a zároveň zvuky, které vydávají apod. Nedivte se, že mnohdy to není tak jednoduché, jak se zdá! 😉 Ale nebuďte na sebe přísní, pokud vám myšlenky odběhnou zase ke starostem, trpělivě se vraťte ke cvičení a pokračujte v meditaci.

81 Shares
  • Pokouším se o tyto meditace už delší dobu zda se to jednoduché ale není musí se trénovat aby jsem udržela mysl v přítomnosti několik minut určitě to všichni vyzkoušejte

  • >
    81 Shares
    Share81