Jógová terapie na štítnou žlázu – svíčka, pluh, ryba

Svíčka, pluh a ryba jsou pozice, které mohou pomoci při problémech se štítnou žlázou. Stimulují její funkci a podpoří tvorbu hormonů. Jsou ale vhodné i pro všechny z vás, kdo mají hladinu hormonů v normálu. Tato zlatá trojkombinace uzavírá a zase otevírá oblast krku a harmonizuje štítnou žlázu. K tomu má navíc další příznivé účinky. Naučte se, jak se dělá jógová terapie.

V tomto článku vám odhalím tajemství krásné kombinace pozic – svíčky, pluhu a ryby. Ruku na srdce, kdo z nás někdy byl na vyšetření se štítnou žlázou? Mnoho lidí ani neví, že jejich štítná žláza nepracuje úplně správně. Existují dva základní problémy se štítnou žlázou a na ně různá řešení. Při jednom problému se výše zmíněné pozice provádět můžou, při druhém nikoliv. Jak se v tom zorientovat?

V následujících řádcích se pokusím tuto problematiku více přiblížit a vyjasnit.

Co se v článku dozvíte:

 • Co je to štítná žláza
 • Jaké problémy se mohou objevit při nesprávné funkci
 • Jak aktivovat štítnou žlázu jógou – svíčka, pluh, ryba
 • Pránájámickou techniku stimulující štítnou žlázu

Co je to štítná žláza

Štítnou žlázu máme v oblasti našeho krku a jedná se o největší endokrinní orgán v těle. Zajišťuje správný průběh řady metabolických dějů a produkuje dva velmi důležité hormony – tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Tyto hormony ovlivňují náš metabolismus, srdeční frekvenci a působí vlastně na všechny orgány v těle (kromě mozku, varlat a sleziny). Pokud jsou hormony produkovány v přiměřeném množství, naše tělo je v rovnováze a všechno šlape tak, jak má. V opačném případě se mohou objevit některé z příznaků značící problémy se štítnou žlázou. Zjednodušeně řečeno, existují dvě nejčastější nemoci spojené s produkcí hormonů štítné žlázy – hypotyreóza a hypertyreóza.

Při hypofunkci štítná žláza produkuje menší množství hormonů, než je pro tělo vhodné. Nemoc se nazývá hypotyreóza a objevují se tyto příznaky:

 • Únava, spavost
 • Přibírání na váze
 • Suchá kůže
 • Poruchy menstruačního cyklu

Při hyperfunkci štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonů, tento stav se nazývá hypertyreóza. Mezi příznaky hypertyreózy patří:

 • Bušení srdce nebo vysoký krevní tlak
 • Častý pocit horka
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Zhubnutí
 • Nespavost
 • Zvětšení štítné žlázy – vytvoření tzv. struma, vole

Pociťujete-li některý z příznaků, nejdříve navštivte lékaře a poraďte se s ním, zda by vám jógová terapie mohla pomoci.

Terapie jógou

Volbou vhodných ásan a dechových technik můžeme přirozenou cestou zlepšit funkci štítné žlázy a zvýšit tak produkci hormonů pro ty, kteří trpí hypotyreózou.

Obecně všechny inverzní pozice, při kterých dochází k obrácení toku energie a proudění krve do oblasti krku, stimulují a aktivují činnost štítné žlázy. Z tohoto důvodu by inverzní pozice, ke kterým patří i svíčka a pluh, neměli provádět lidé, kteří trpí hypertyreózou – štítná žláza tedy produkuje nadbytek hormonů.

A pravidlo pro všechny, kteří mají štítnou žlázu v normě nebo trpí hypotyreózou – inverzní pozice můžete provádět, tedy svíčku i pluh, a dokonce jsou pro vás vhodné. Následně po svíčce a pluhu by vždy měla následovat protipozice, která otevírá krk – vhodnou pozicí je právě ryba.

Svíčka, pluh, ryba. Zlatá trojkombinace. Pozice, které jsou často zařazovány na konec jógové lekce a my bychom na ně rozhodně neměli zapomínat. Díky nim dochází k harmonizaci a optimalizaci štítné žlázy. Při pozici svíčky a pluhu se nám krk „uzavře“, při rybě naopak „otevře“. Pozice, které se nádherně doplňují a společně tvoří právě dokonalou terapii pro štítnou žlázu. Pojďme si je tedy postupně společně projít.

Svíčka – Sarvangásana

Svíčka je úžasná inverzní pozice. Dochází při ní k okysličení hlavy a mozku, rozproudění krevního oběhu, otočení proudu životní energie, odkrvení dolních končetin, stimulaci krční čakry a mnoho dalšího. Tyto účinky z ní dělají zcela jedinečnou omlazující a regenerační pozici, kterou bychom měli často zařazovat do naší jógové praxe. V neposlední řadě hraje právě svíčka důležitou roli v jógové terapii na štítnou žlázu. Více o svíčce a jejích benefitech se dočtete zde: Svíčka – Sarvangásana.

Kdy svíčku nedělat? Pokud trpíte hypertyreózou, vysokým krevním tlakem, cítíte tlak v hlavě, máte problémy s krční páteří nebo máte menstruaci. Naopak při hypotyreóze se svíčka doporučuje, protože při ní dochází ke stimulaci a aktivaci štítné žlázy.

Jak cvičit pozici svíčky:

 1. Začněte v lehu na zádech a přitáhněte kolena k hrudníku.
 2. Odlepte hýždě od země, dlaněmi si podepřete bedra a přitáhněte kolena k čelu.
 3. Snažte se přejít na ramena a lopatky, lokty přibližte co nejvíc k sobě.
 4. Srovnejte páteř do roviny.
 5. Pomalu natahujte nohy, pokud možno kolmo k podložce. Špičky jsou propnuté.
 6. Sedací kosti vytahujte vzhůru a stydkou kost k pupku – tímto pohybem si zajistíte aktivní střed těla.
 7. Vytáhněte se z ramen, váš krk je krásně volný a dlouhý. Tím pádem můžete volně dýchat.
 8. Vůbec nevadí, pokud nemůžete nohy úplně vyrovnat. Nechte si klidně kolena mírně pokrčená.

Tip: Trápí vás bolavá kolena? Vyzkoušejte naši jóga terapii pro zdravá kolena!

Jak přejít do pozice svíčky
Pozice svíčky krok za krokem
Pozice svíčky

Pluh – Halásana

Ze svíčky plynule přejdeme do pozice pluhu. Určitě jí každý znáte z hodin tělocviku, kdy pokyn byl hodit nohy za hlavu. Prováděli jsme jí, aniž bychom věděli, co všechno nám přináší. Stejně jako svíčka se jedná o inverzní pozici a tudíž jsou její účinky podobné těm, které se pojí se svíčkou. Opět je to úžasná pozice s mnoha účinky.

To stejné platí u kontraindikací. Kdy pluh neprovádět? Pokud máte vysoký krevní tlak, menstruaci, problémy s krční páteří a pokud vám byla diagnostikovaná hypertyreóza

Po pozici pluhu můžete přejít přímo z pozice svíčky a plynule na ni navázat.

Jak cvičit pozici pluhu:

 1. Jste v pozici svíčky. Přitáhnete kolena směrem k čelu a pak pomalu protáhnete nohy za hlavu tak, aby se prsty nohou dotýkali země. Pokud to není možné, zůstaňte chodidly někde po cestě nebo si je opřete o stoličku/bloček.
 2. Vyrovnejte záda, páteř v této pozici není kulatá.
 3. Přejděte více na lopatky a ramena, lokty stále tlačte k sobě.
 4. Krk je rovně v prodloužení těla, nenaklání se na stranu.
 5. Ruce můžete položit podél podložky, dlaně směrem dolů.
Pozice pluhu - halásána
Pozice pluhu a možné modifikace

Při navrácení z pozice pluhu je důležité, abyste pomalu a hlavně kontrolovaně (s aktivním břichem) pokládali nohy zpátky na podložku. Poté si přitáhněte kolena k hrudníku a zabalte se do klubíčka, pohoupejte se ze strany na stranu. Krásně tím uvolníte páteř.

Ryba – Matsjásana

Po předchozích dvou inverzních pozicích je potřeba provést opačnou pozici. Pozici, kde naopak krk otevřeme. Pozice ryby – Matsjásana je ideální variantou záklonové pozice a dovrší tím naší cestu jógové terapie na aktivaci štítné žlázy.

Pozice ryby otevírá hrudník a krk a dává prostor hrudník hluboce prodýchat. Také snižuje krevní tlak. Nejvyšším bodem v této pozici by mělo být naše srdce. Tím dochází k uvolnění napětí a emocí v těle.

Při problémech s krční páteří pozici neprovádějte.

Jak cvičit pozici ryby:

 1. Začněte v lehu na zádech, nohy jsou natažené, ruce mějte volně podél těla.
 2. Podsuňte dlaně pod hýždě. Dlaně mějte směrem k podložce.
 3. Lokty přitlačte co nejvíc k sobě.
 4. S nádechem se pomalu začněte odtlačovat od dlaní a loktů.
 5. Otevřete hrudník a hlavu zakloňte tak, abyste položili temeno hlavy na podložku.
 6. Ramena tlačíme od uší a hrudník se snažíme ještě více otevřít vzhůru.
 7. Pozor na bedra! Abyste si je ochránili, je potřeba táhnout stydkou kost k pupku a mít po celou dobu aktivní břicho (aktivní Uddiana bandhu).
 8. S výdechem se pomalu rozpusťte dolů a uvolněte tělo.
Pozice ryby - Matsjásána
Pozice ryby

Po provedení pozice ryby si opět přitáhněte obě kolena k hrudníku a zabalte čelo.

Pokud byste si nevěděli rady, koukněte na toto video:

YouTube video

Dech Ujjayi

Terapie jógou neznamená jen provádění jógových ásan, ale také různé pránájámické techniky. Na aktivaci a stimulaci štítné žlázy určitě perfektně funguje dech Ujjayi. Jedná se o dech přes staženou hlasivkovou štěrbinu a určitě ho moc dobře znáte. Dech, který zahřívá a zároveň uklidňuje. Dochází k prokrvení oblasti krku a tím k aktivaci štítné žlázy.

Dýcháme nosem a výdech jde právě přes staženou hlasivkovou štěrbinu. Zkuste si představit, že s výdechem chcete zamlžit zrcátko, ale přes zavřená ústa. Tím začnete vydávat jemně šumivý zvuk, jako když šumí moře.

Existují i další pránájámické techniky, které mají zase jiné blahodárné účinky na naše tělo i mysl. Některé z nich jsou vysvětlené v tomto článku: 5 dýchacích technik, které změní váš život

Věřím, že po přečtení mého článku, najdete odpověď na to, proč je důležité zmíněné ásany zařazovat do jógové praxe a jaké benefity nám tato sestava přináší.

Pokud vás tyto pozice bavili, přihlaste se k newsletteru! Budeme vám pravidelně posílat upozornění na nové články o dalších zajímavých pozicích a zajímavostech ze světa jógy.

10 Shares
>
10 Shares
Share10