Jóga nejen pro běžce

Běháte rádi a hledáte pozice, které by protáhly přesně ty svaly, které namáháte? Sestavili jsme pro vás sérii několika pozic, které jsou dělané na míru běžcům. Ale nejen jim. Cvičit by je měli všichni, kdo chtějí protáhnout a zpevnit dolní polovinu tělu. Zjistěte, jak vypadá jóga (nejen) pro běžce.

Jak moc důležitá je celistvost a komplexnost pohybu?  Jóga jako kompenzační cvičení a zařazení jiného způsobu pohybu do naší jógové praxe. O tom všem si budeme povídat v dnešní článku, kde si mimo jiné představíme jóga cviky na protažení nohou.

Jóga jako kompenzační cvičení

Díky své celistvosti a blahodárným účinkům na tělo, je jóga velmi často doporučována jako kompenzační cvičení, ke všem možným druhům sportu. Už jsem slyšela celou řadu příběhů o tom, jak lidé zařadili jógu jako kompenzační vybalancování jiného druhu pohybu a zcela si jí zamilovali. Ukazuje se, že tento způsob celistvého pohybu je velmi efektivní.

A pokud toto funguje z jedné strany, musí to fungovat i ze strany druhé. Myslím si, že i k józe bychom měli zařadit nějaký jiný kompenzační druh pohybu. Pokud volíme mírnější jógu, můžeme zařadit dynamičtější sporty jako například běh.

Pokud zařadíme i jiný druh pohybu, než praktikování jógy, pocítíme na svém těle rychlé výsledky. Díky józe více rozumíme svému tělu a z toho důvodu jsou další druhy sportu dostupnější, snazší a přirozenější.

Ásany pro běžce

Nyní se již dostáváme k jógovým pozicím, které doporučuji zařadit jako protažení po běhu či kdykoliv na protažení našich nohou. Podrobněji si představíme 5 jógových ásan.

Pes hlavou dolů

Adho Mukha Svanasana krásně protáhne celé naše tělo. V této pozici můžeme mít pokrčená kolena. Jde nám hlavně o to, abychom měli rovná záda. Hlava je v prodloužení páteře. Pánev a kostrč směřují vzhůru. Pupík vtahujeme k páteři. Máme široká záda, lopatky tlačíme od sebe a ramena táhneme od uší. Hrudník směřuje ke stehnům. Pro větší protažení oblasti zadní strany nohou dostupně propínáme kolena.

Tip: Trápí vás bolavá kolena? Vyzkoušejte naši jóga terapii pro zdravá kolena!

Prsty u rukou máme rovnoměrně rozložené na podložce a odtlačujeme se od celých dlaní. Cítíme protažení zadní strany nohou. Postupně se snažíme paty přibližovat, co nejblíže k podložce. Až se v ásaně budete cítit jistě, lze jí provádět v celé řadě variací.

Pes hlavou dolů

Pokud si nevíte rady, můžete se podívat na video:

YouTube video

Pozice pyramidy

V pozici Parsvottanasana intenzivně protahujeme zadní stranu nohou. Zároveň protahujeme oblast spodních zad. Ásana také zmírňuje únavu.

Do pozice budeme přecházet z pozice psa hlavou dolů. S nádechem umístíme pravou nohu dopředu mezi dlaně a nohu propneme. Zadní chodidlo směřuje špičkou dopředu. Přitahujeme trub k pravé noze. Snažíme se mít rovná záda. Hlídáme si, aby kyčle byly na stejné úrovni. Pokud záda nemůžeme udržet mírně pokrčíme pravou nohu. Hlava je uvolněná.

Ruce můžeme mít propleteny za zády, spojená za předloktí či umístěné vedle pravé nohy na podložce.

Pozice pyramidy

Klasický hluboký předklon

Přecházíme do pozice Uttanasana. V této pozici můžeme mít kolena pokrčená. Jde nám hlavně o tom přibližovat bříško co nejblíže ke stehnům. Pupík přitahujeme k páteři. Hlava je uvolněná a my cítíme intenzivní protažení v bedrech a zadní straně nohou.

Hluboký předklon

Výpad

Tato pozice bývá často označována jako pozice jezdce. Pravou nohu zakročíme dozadu. Levá zůstává pokrčená. Levé koleno je nad levým kotníkem. Pravou nohu položíme na podložku. Pánev směřuje dopředu. Snažíme se mít v pozici rovná záda. To samé provedeme na druhou nohu.

Výpad

Přitahování pokrčené nohy

Ležíme na zádech. Bedra tiskneme do podložky. Nohy máme pokrčené. Pokrčenou pravou nohu opřeme o pokrčenou levou nohu. Náš pravý kotník je za levým kolenem a noha je flexovaná. Odlepíme levou nohu od podložky, chytneme se nad levým kolenem a přitahujeme co nejblíže k tělu. Cítíme příjemné protažení v pravém hýžďovém svalu. To stejné opakujeme i na druhou nohu.

Přitahování kolene

Další příjemné pozice na protažení nohou

Příjemného protažení nohou můžeme docílit například i v pozici holuba nebo v pozice hole. Nohy posilujeme a protahujeme i v ásanách bojovníků.

Být otevřený

Jóga nás učí mimo jiné i otevřenosti a lásce ke svému tělu. To, že jsme běh neměli rádi jako děti neznamená, že ho nebudeme mít rádi celý život. Díky józe se zároveň učíme vědomému dechu, a proto pro nás řada sportů už nebude takový problém, protože víme jak u nich správně dýchat.

Nezapomínejme neustále zkoušet nové věci a být otevření novým aktivitám. Kdo ví, možná sami budete překvapeni, jaký druh sportu vás začne bavit.

Pokud se vám tyto ásany líbily a rádi byste dostávali novinky jak ze světa jógy, tak upozornění na další nové sestavy, přihlaste se k odběru newsletteru. A budete o všem vědět jako první 🙂

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share