Pozice střechy – pes hlavou dolů – Adho Mukha Svanasana

Jógová pozice Adho Mukha Svanasana se v češtině nazývá také dolů hledící pes, ale častější je prostě střecha. Právě s ní se setkáte na úvodních hodinách kurzu pro začátečníky a většinou si uvědomíte, že nejste tak ohební, jak jste si mysleli.

Brzy jí však přijdete na kloub. Vaše nohy získají větší flexibilitu, srovnáte si záda a přestane se prát s pocením a klouzáním rukou (protiskluzová podložka to vyřeší). Střecha se pro vás stane dokonce odpočinkovou pozicí.

Tento článek je určený pro všechny, kteří již Adho Mukha Svanasanu perfektně zvládají. Stejně jako většina jógových ásán má i tato své variace. Něco, co vám připomene, že jóga je o posouvání hranic vlastního těla. Pojďme se společně na jednu z nich podívat.

Variace škorpióna na pozici střechy

Na první pohled tato variace vypadá trochu krkolomně. Jde vlastně o to, že z pozice střechy vytáhnete jednu nohu nahoru a poté ji ohnete v koleni. Můžete zůstat jenom tak (jako to vidíte na úvodním obrázku) nebo se chytnout za nárt protilehlou rukou.

Druhý krok je pochopitelně těžší, obzvláště pokud ho zkoušíte doma. Takže si ze začátku vezměte na pomoc opasek na jógu a možná i ochotného asistenta. Chvíli v pozici takto vydržte a pěkně ji prodýchejte.

V tomto videu z Youtube se podívejte, jak by měl cvik ideálně vypadat:

YouTube video

Lektorka z videa tam má podle mě ještě trochu rezervu – zkušenější jogíni by zvládli dát lýtko ještě více k tělu.

K čemu je variace škorpióna dobrá?

Klasická pozice střechy nám pomáhá protáhnout paže, ramenní svaly, hýžďové svaly, zadní stranu stehen, lýtka a nožní klenbu. Posiluje záda, nohy a ruce. Je skvělá jako doplněk léčby plochých nohou, ischiasu a astmatu. Podporuje zažívání a dodává energii do celého těla.

Podobně jako ostatní jógové pozice i tato působí proti stresu a celkovému napětí. Variace škorpióna má stejné účinky. Navíc je skvělá k dokonalému protažení kyčlí a uvolnění bederní páteře.

Abyste si místo pozitivních účinků spíše neuškodili, nezapomeňte se pořádně zahřát a uvolnit každý kousek těla. Můžete začít např. pozdravem slunci, párkrát ho zopakovat a pak se teprve pustit do zkoušení nové ásány.

Znáte nějaké další variace na pozici střechy? Podělte se o ně s námi v komentářích pod článkem.

8 Shares
>
8 Shares
Share8