Zažíváte stres v práci (z domova)? Zkuste tyto jednoduché metody!

Mnozí z nás v těchto dnech pracují z domova, a to s sebou přináší nové, stresové situace. Samozřejmě existuje spousta metod, jak se s nimi vyrovnat. Tyto techniky pocházející z učení mindfulness pochopitelně můžete využít, i když pracujete z domova již dlouhodobě, případně pokud vás trápí stres kdekoliv v zaměstnání. 😉

Pojďme si tedy představit několik jednoduchých technik, jak se vypořádat s každodenním stresem na pracovišti. Kromě následujících technik vám doporučuji také dechové techniky, které vás uvolní a zbaví stresu.

1. Dodržujte ranní rutinu

Naprostý základ. Všichni víme, jak důležité mohou být naše každodenní rutiny. Zvyky a pravidelné činnosti nás zklidňují a ukotvují.

Mou oblíbenou ranní rutinou je cvičení Pozdravu Slunce a poté šálek dobrého čaje (v poslední době mě učaroval Rooibos). Každý si ale musí najít tu svoji. Pro jednoho to může být procházka po zahradě, ranní sprcha, pro jiného krátká meditace, uklizení pracovního stolu, sepsání úkolů na ten daný den, cokoliv, co vám dělá radost a nastartuje váš den na vlně pravidelnosti a pocitu jistoty. Co takhle začít cvičit jógu podle YouTube?

Tip: Vědomá procházka. Projděte se po zahradě, po bytě, kdekoliv to jde. Ale ne s telefonem v ruce či myšlenkami, co vše dnes musíte udělat! Projděte se s plným soustředěním se na danou chůzi. Jednoduše si uvědomujte svět kolem sebe. Jaké zvuky slyšíte? Jaký je povrch, na kterém našlapujete? Jaká je teplota kolem? Tak proměníte i obyčejnou chůzi v přínosnou meditaci. 😉

Ranní rutina

2. Krátká meditace se zavřenýma očima

Práce může být mnohdy zahlcující, zvlášť když máte kolem sebe spoustu dalších podmětů, ať už hovory kolegů nebo neustálé dotazy vašich dětí, manžela (v případě práce z domova). Pravidelně tedy praktikujte krátké, několikaminutové meditace se zavřenýma očima. Můžete si v představách odběhnout na krásné místo, které vám přináší klid a mír, soustředit se jen na dech, odpoutat se. Případně si můžete stáhnout i nějakou aplikaci na vedené audiomeditace, často pomáhající více, pokud jsou vaše myšlenky příliš rozptýlené.

3. Pravidelně se soustřeďte na dech

Již to tu bylo zmíněno, ale věřím, že dech si zaslouží samostatnou kolonku, jelikož se jedná o ten nejlepší nástroj v boji proti stresu a úzkosti.

Zaměřit se na dýchání je skvělý způsob, jak praktikovat mindfulness a zklidnění, ať jste kdekoli.
Váš dech je pro vaši pozornost jedním z nejužitečnějších kotev … když cítíte stres, zavřete za sebou dveře, zhluboka se nadechněte a počítejte třeba do tří, až do deseti.

Kouzlo této techniky je v tom, že ji můžete dělat téměř kdykoli a kdekoli. I když jste na důležitém jednání – což všichni víme, může být docela stresující – soustřeďte se na své dýchání, pravidelně zhluboka dýchejte… a ucítíte, jak stres a úzkost odplouvá s každým dalším výdechem.

Dech

4. Pravidelně přepněte na offline

Toto doporučení se možná zdá zřejmé (konec konců, kolikrát jsme již četli, jaký má technologie – konkrétně sociální média – negativní dopad na naše duševní zdraví?). Neustálé sledování sociálních médií, čtení zpráv, pobyt v online světe, nás vede k tomu, že si méně uvědomujeme současný okamžik, čímž posilujeme posedlost našimi stresory.

Takže, po 30 minutách práce na PC či telefonu, vstaňte a krátce se projděte se. Pokud je to nutné, nastavte si časovač, abyste nezapomněli. A když se procházíte, praktikujte vědomou procházku viz tip číslo 1. Ta vám pomůže vrátit se k přítomnosti a odpoutat se od problémů z minulosti či strachu z budoucnosti.

5. Promluvte si s někým

To může být problém pokud pracujete z domova, sama. V případě, že jste v kanceláři, s kolegy, věnujte jim pár minut a povykládejte si třeba při přípravě kávy.

Pokud pracujete z domova a je tam také další rodinný příslušník, super, prohoďte pár slov s manželem či maminkou, s dětmi. Ale ne o tom, kdo co má udělat a kde, to je další práce. Odlehčete, obdivujte společně krásné jarní počasí, zasmějte se dobrému vtipu.

Pokud pracujete doma úplně sama, můžete vyměnit několik vět se sousedem či v tomto případě využít techniku a jen tak zavolat kamarádce.

Kontakt s lidmi, mimopracovní, je důležitý pro redukci stresu a chrání člověka před vyhořením a dalšími duševními problémy. Tudíž jej nepodceňujte! 😉

Hovor s partnerem

6. Jezte v klidu a vědomě

Mnozí z nás mají tendenci zejména při práci z domova jíst při práci či kontrolovaní sociálních sítí, sledování zpráv. To ale v žádném případě nepřispívá dobrému trávení, zklidnění a dobití energie získané z jídla.

Tudíž si na jídlo vyčleňte svůj čas a zcela vypněte a nevěnujte se žádné další činnosti (maximálně tak konverzaci s manželem či dětmi u stolu – pokud vás zklidňuje!).

A pokud chcete i do svého stolování přidat trochu meditace a mindfulness, plně se soustřeďte na vše, co je s daným pokrmem spojeno, než jej do sebe bezmyšlenkovitě naházíte. Jakou má konzistenci, obdivujte barvy, přičichněte k vůni, prociťte jeho chuť na jazyku, užívejte jej vědomě, plně a s vděčností.

A co vy, jaké jsou vaše tipy na každodenní jednoduché zklidnění během pracovního dne? 🙂

9 Shares
  • >
    9 Shares
    Share9