15 nejúspěšnějších jógových videí na YouTube

Jóga je i na YouTube! Připravili jsme si pro vás seznam 15 nejlepších jóga videí na YouTube, které by vám neměly uniknout. V následujícím textu najdete tipy na videa a kanály s lekcemi pro začátečníky i pokročilé. Ukážeme vám jógu z různých úhlů pohledu. Přesvědčte se o její multifunkčnosti – vyzkoušejte následující jóga cviky na hubnutí, pro flexibilitu, proti bolestem zad či menstruačním bolestem.

YouTube se v posledních letech zaplnilo stovkami videí pro cvičení z domova. Je to spojeno s novým přesvědčením, že pro krásné tělo nemusíte cvičit několik hodin týdně. Postačí vám jen dvacet minut denně. Sama jsem loni vyzkoušela 30 Day Shred s Jillian Michaels. Musím říct, že se jedná o zajímavý program, který je skvěle vymyšlený a opravdu funguje.  Bohužel jsem se ale nedokázala přesvědčit cvičit každý den půl hodinky po celý měsíc.

Ne proto, že by to bylo tolik náročné, ale nejsem vyloženě sportovní typ. Zvedání činek mě upřímně vůbec nebaví. Koho to ale bavilo, byly mé kočky, které mi s radostí útočily na nohy a neustále se mi pletly do cesty. Nedalo se nic dělat, možná to byl osud. Již za pár měsícům jsem se totiž setkala s jógou a objevila pohyb, který si dokážu užít i doma.

Teď ale již k slíbeným videím. YouTube přináší jóga lekce jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Při hledání nejúspěšnějších videí jsem se řídila nejen počtem zhlédnutí, ale také přínosem pro vás. Samozřejmě, že takové video s nahou jógou bude sledovanější než ta, která vám předložím. Ale pro domácí cvičení by nemělo požadovaný přínos.

1. Průkopnice Jillian a její program Yoga Meltdown

Jillian Michaels byla jednou z prvních průkopnic oněch krátkých, ale zato velmi náročných videí. Její projev je nadmíru motivační a člověk si na něj rychle zvykne. Po letmém zhlédnutí videa, vám musí být jasné, že si pořádně propotíte i podložku na jógu. Není to ta klasická klidná jóga. Jillian chce, abyste se zapotili. Při sestavě pěkně potrápíte své ruce a druhý den budete možná rádi, když si sami namažete chleba.

Nicméně pokud chcete vyzkoušet něco nového a rychle zpevnit ruce před nadcházejícím létem, určitě toto video vyzkoušejte.

YouTube video

2. 30denní jóga výzva

30denními výzvami se roztrhl pytel. To ale není vůbec na škodu. Zvlášť v tomto případě. Myslím, že spoustě z vás prospěje, pokud si každý den vyčleníte půl hodiny jen pro sebe. Jen tolik času je totiž potřeba. Tyto videa jsou již klidnější, instruktorka vše pěkně vysvětlí a celé video působí velmi příjemně.

Tyto videa doporučuji i pro naprosté začátečníky. Během měsíce tak budete mít možnost se zdarma naučit potřebné ásany a získáte pružnější tělo.

Pokud si chcete vyzkoušet 30denní výzvu s námi, přihlaste se!

YouTube video

3. Dvacet minut jógy pro začátečníky

Toto video je určené pro jógou nepolíbené jedince, kteří vůbec netuší co a jak. Video je pravý opak toho, co vám nabízí Jillian. Působí naprosto mírumilovně a poklidně. Je opravdu kraťoučké a velmi vhodné pro ty, kteří se rozhodují, zda na jógu vůbec zajít. Jestliže se po něm budete cítit dobře, neváhejte a vyrazte na plnohodnotný kurz jógy.

YouTube video

4. Jóga pro spalování tuků

Trošku těžší sestava, kterou bych rozhodně nepokoušela, pokud nemáte s jógou žádné zkušenosti. Každopádně její název zní velmi lákavě snad pro každou ženu. Pro mnoho lidí může být představa, že lze zhubnout za pomocí jógy vysoce nepravděpodobná. Tak to ale není. Záleží na tom, jaký druh jógy si zvolíte. Instruktorka tohoto videa vás nenechá ani chvilku odpočinout a pěkně pomučí vaše svaly.

Věřím, že pokud si sestavu zopakujete několikrát do týdne, brzy uvidíte výsledky. Vyzkoušejte toto video jóga hubnutí.

YouTube video

 

5. Jóga pro flexibilitu

Většina pokročilých jógových pozic vyžaduje nejen sílu a soustředění, ale také jistou míru ohebnosti a pružnosti. V dnešní době, kdy většina z nás většinu dne stráví v sedě – v práci, ve škole nebo doma u počítače, je toto pěkný oříšek. Naše svaly jsou často zkrácené a páteř všelijak pokřivená. To pak způsobuje, že při cvičení nejsme schopni v některých pozicích vydržet nebo se do nich vůbec dostat.

Tento problém nelze vyřešit během pár dní. Flexibilitu těla je potřeba budovat pomalu a postupně. Při provádění jednotlivých pozic byste měli cítit určitý tah ve svalech, ale rozhodně byste neměli cítit bolest. V tom případě už překračujete hranice svých fyzických možností a mohli byste si ublížit ještě víc.

YouTube video

6. Odpočinková jóga

Pokud potřebujete na chvíli vypnout od každodenního stresu, chcete jen protáhnout své tělo a odpočinout si, ideální volbou bude restorativní nebo yin jóga. Tyto typy se zaměřuje především na klouby, vazy a šlachy, a díky tomu dokonale uvolní celé tělo. Při cvičení máte zvláštní pocit, že jste vzhůru, ale vaše tělo jako by téměř spalo. Myšlenky se zklidní, negativní emoce utlumí, a vy si tak můžete užít pohodlí a příjemné protažení v každé pozici. Yin jóga je vhodná i pro začátečníky, takže ji bez problémů zvládnete doma třeba při sledování následujícího videa.

YouTube video

7. Náhled do nových jógových stylů

Přestože některé druhy jógy by měly být prováděny raději s dohledem profesionálního instruktora, YouTube videa vám mohou dát alespoň možnost nahlédnout do nových jógových stylů. Můžete tak například vyzkoušet ashtanga jógu nebo třeba sestavu bikram jógy. Následující video nedoporučuji těm, kteří s jógou teprve začínají nebo nejsou tak pružní a do pozic by se museli „cpát“ násilím. Ashtanga jóga je obecně fyzicky náročná především na pružnost těla. Pokud vám pozice bude dělat problém, raději zvolte jednodušší variantu nebo se vraťte k některé z předchozích pozic.

YouTube video

8. Jóga pro ranní probuzení

Potřebujete každé ráno pořádně nakopnout a přes den vaše energie rychle upadá? Zkuste si jedno ráno přivstat a místo tradičního hrnku kávy věnovat deset minut jógové sestavě, která vás nabije energií. Tělo se díky ní krásně protáhne, probudí a vy se budete moct snadněji dát do práce, která vás čeká.

YouTube video

 

9. Emoční jógová terapie

Jóga má vliv nejen na naše fyzické tělo, ale i na naši psychiku. Dokáže dokonce pomáhat v léčbě psychických onemocnění jako jsou deprese, poruchy nálad a podobně. Mezi videi na YouTube proto najdete jógu snad pro každou nepříjemnou situaci ve vašem životě – jógu pro zlomené srdce, jógu proti výkyvům nálad, jógu pro sebelásku atd.

Následující video je ukázkou jógy jako přirozeného antidepresiva. Je vhodná pro jogíny bez jakékoliv předchozí znalosti jógy a bez ohledu na fyzickou zdatnost.

YouTube video

10. Jóga proti bolestem zad

Je prokázáno, že jóga pomáhá předcházet a ulevovat od bolesti zad. Adriene má na svém kanálu spoustu jógových videí. A jedním z nich je také video, kde si zacvičíte pozice na posílení zádových svalů. Vyzkoušíte si v něm ásany pro začátečníky, které mají maximální účinek. Zvládne je tedy každý, i vy! Protáhnete také svaly na nohou a trošku zamakáte na bříšku. Video má půl hodinky, tedy tak akorát.

YouTube video

 

11. Jóga proti menstruačním bolestem

Další video, které bych vám chtěla doporučit, je opět od Adriene. Tentokrát si s ní zacvičíte ásany, které ulevují při menstruačních bolestech a PMS. Měsíčky jsou náročným obdobím pro každou ženu. Některé z nás ale zažívají opravdové peklo, včetně nevolností a křečí.

Adriene proto vytvořila video pro všechny ženy, které během menstruace prochází nepříjemnými pocity a bolestí. Je to pohlazení nejen na těle, ale i na duši. Na cvičení budete potřebovat kromě jóga podložky také větší polštář. Nebojte se, nebudete se přepínat ani potit. Jen se trochu rozmazlovat. Uvidíte, že vám po odcvičení bude mnohem lépe.

YouTube video

 

12. Jóga pro běžce

Následující video bylo vytvořeno přímo pro běžce. Trenérka Ida May sestavila lekci, která se zaměřuje na protažení partií, které běháním namáháte. Strečink je při cvičení velmi důležitý (nejde samozřejmě jen o běhání, protahovat byste se měli po jakékoliv fyzické aktivitě). Pokud ho budete vynechávat, hrozí vám, že se vám zkrátí svaly. Navíc zpomalujete regeneraci. A tím i svůj celkový postup a zlepšování se. Bez řádného protažení po tréninku se vlastně brzdíte a kazíte si svoje výsledky.

Je jasné, že po náročném běhu nebudete mít sílu ani chuť na 30minutový jóga trénink. Protáhněte se tak, jak jste zvyklí. A jógu si můžete dát třeba další den nebo o několik hodin později, až se na to budete cítit.

YouTube video

13. Jóga pro těhotné (druhý trimestr)

Toto video vychází z gravid jógy. Trvá 23 minut a zaměříte se na uvolnění bolavého těla, se kterým se potýkají snad všechny nastávající maminky. Než začnete cvičit, možná bude lepší zkonzultovat s lékařem, zda jste k tomu uzpůsobená. Pokud vám tento druh pohybu schválí (ve videu sice nejsou náročné pozice, ale přece jen – opatrnosti není nikdy dost), můžete se do toho pustit.

Instruktorka během lekce vystřídá jen pár pozic, ve kterých vždy zůstáváte delší dobu. Jde pouze o protahování, nikoliv o posilování. Uleví od bolestech v bedrech, zad, a navíc protáhnete šikmé břišní svaly a svaly na nohou.

 

YouTube video

14. Jóga pro správné držení těla

Sedavé zaměstnání či špatné návyky z dětství mohou mít za následek to, že máme špatné držení těla. Následující video se zaměřuje na posílení těch správných svalů, které udržují vzpřímenou páteř. Dále na protažení rukou a ramen. Pokud ho zařadíte pravidelně, měli byste se přestat hrbit.

Proč je dobré s tím něco dělat? Nejen, že si ubíráte na výšce a nevypadá to pěkně. Navíc riskujete problémy s krční páteří, skřípnuté nervy a další neurologické potíže. Díky této lekci se přestanete hrbit nejen během chůze, ale i během sezení v práci.

A to je ruku na srdce mnohem častějším problémem než nesprávný postoj při chůzi. Protože u počítače sedí špatně téměř každý. Pojďme s tím něco udělat. Stačí vám jen čtvrt hodinka času. A ani nemusíte cvičit každý den, třeba jen párkrát do týdne. Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

YouTube video

15. Jóga na hranicích možností

Další video sem přikládám vlastně jen pro ukázku možností lidského těla. Je velmi krátké a chvílemi i trochu děsivé. Instruktorka se doslova složí do polohy yoganidrasana. Ještě stále jsem se nerozhodla, zda je pohled na takto seskládaného člověka vtipný, strašidelný nebo obdivuhodný. Každopádně na to mrkněte. Minimálně vás to přesvědčí o tom, jak moc můžete být díky józe pružní.

YouTube video

Vyzkoušeli jste některé video z našeho seznamu? Dejte nám vědět, jak se vám cvičilo! A pokud máte tip na nějaká další videa, podělte se o ně s ostatními čtenáři.

 

78 Shares
  • >
    78 Shares
    Share78