Nejjednodušší silové ásany: Jak posílit svaly s jógou

Jóga není přínosná jen pro protahování a vylepšování flexibility. Díky józe můžete zapracovat i na vaši síle a posílit svalstvo. Vybrali jsme pro vás několik silových pozic, které vám v tom pomohou. Uvidíte, že je bez problémů zvládnete, jsou totiž velmi jednoduché. Přesto účinné.

Je možné díky józe posílit svalstvo?

Mohu díky józe získat svaly? Ač nepatří zrovna mezi sportovní aktivity, které si automaticky vybereme jako cestu k získání svalové hmoty, není to nemožné. Kdo touží po sošné postavě Adonise, dává většinou přednost jiným, dynamičtějším podobám pohybu. Jógu využívá především k protažení po posilování.

Pravdou ale je, že ta nabízí široký rejstřík ásan, které skvěle poslouží k získání síly. Ta se sice neprojeví mohutnou masou svalstva, ale zajistí nám:

  • krásné držení těla
  • správné pohybové vzorce
  • rychlejší metabolismus
  • ochranu před vznikem úrazu

Kromě ásan náročnějších spíš na flexibilitu (např. ladná pozice holuba a jiné záklonové pozice), jóga běžně používá také základní silové pozice, ve kterých je nutné zapojit více svalových skupin najednou.  Na rozdíl od izolovaného posilování jednotlivých svalů, například v posilovně, se tedy tělo učí spolupráci mezi těmito skupinami a lépe v pohybu funguje jako celek.

Silové ásany

Silové ásany se objevují četně i v nejznámějších vinyásách – např. v surya namaskar, pozdravu slunci. Například pozice prkna, ze které vycházíme (taktéž silově náročnější) čaturangou, je naprosto ideální pozicí k získání síly.

Konkrétně v tomto vzporu posilujeme nejen svaly končetin, ale hlavně hluboko uložené svaly středu těla, tzv. core. Zpevněný core nám zajišťuje nejen štíhlý pas a rovná záda. „Dohlíží“ především na bezpečnost pohybu. Jinými slovy, nepustí páteř do pozice, ve které si můžeme ublížit. Mezi základní silové ásany patří například:

Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!

YouTube video

Klikněte na odkaz, nebo si pusťte video a hned najdete návod na to, jak silové pozice provádět. Věřím, že se u nich pěkně zapotíte 🙂 Pokud se vám tato sestava líbila a chcete dostávat i další tipy na super ásany, přihlaste se k odběru newsletteru!

zdroj obrázků: Pixabay.com

0 Shares
>
0 Shares
Share