Pozice delfína jóga

Nebude to trvat dlouho a venku se zase budeme moci procházet jen v tričku nebo tílku. A ač to tak nevypadá, jsou právě paže pro většinu žen jednou z hlavních problematických partií. Všechny bychom chtěly mít pevné ruce, na kterých by se rýsoval i nějaký ten sval. Nejprve pro to však musíte něco udělat.

Jóga má v zásobě spoustu cviků na posílení, zeštíhlení a vytvarování paží. Jedna z mých nejoblíbenějších pozic je pozice delfína. Naučila jsem se jí sama podle knihy o józe. Oproti pozici střechy se nemusíte bát, že by vám klouzaly zpocené ruce po podložce, protože se opíráte o lokty.

Ásana není nijak zvlášť složitá a navíc se dá výborně rozvíjet. Jak? To se dočtete na konci článku.

Hlavní benefity pozice

Jak už jsem řekla, pozice delfína skvěle posiluje svaly paží a ramen. Zároveň působí pozitivně na lidskou psychiku a pomáhá zvládat každodenní stres. Zlepšuje trávení, protahuje zadní svaly nohou a posiluje zádové svalstvo.

Doporučuje se praktikovat jestliže trpíte vysokým krevním tlakem, plochýma nohama nebo astmatem. Jednoduše opět patří mezi jógové poklady pro vaše zdraví.

Jak se pozice delfína cvičí?

Já ji začínám vždy pozicí prkna, postupně sestoupím na lokty a zadníma nohama došlapu co nejblíže k hlavě. Důležité je vše dělat plynule a každý krok dobře prodýchat. V pozici se snažte ze začátku vydržet alespoň tři klidné nádechy a postupně délku zvyšovat až na dvanáct.

Podrobný návod na provedení pozice delfína si můžete prohlédnout zde:

YouTube video

Pinchamayurasana pro pokročilé

Z pozice delfína se „snadno“ dostanete do Pinchamayurasany neboli stoje na předloktí. Jedná se o pokročilou jógovou pozici, kterou by začátečník neměl vůbec zkoušet. Pro její správné provedení je důležité naučit se zpevnit celé tělo a chvíli tak vydržet.

Pokud ji budete praktikovat sami doma, začněte s nácvikem před zdí. Budete se mít o co opřít a předejdete zbytečným zraněním.

Jak tato pozice vypadá, na to se můžete podívat v následujícím videu:

YouTube video

Ještě jednou zdůrazňuji, že je nejprve nutné posílit svaly ramenní, krční, svaly na pažích, zádech, břichu i nohou. Výsledek však stojí za to. Troufli byste si na stoj na předloktí nebo vám bohatě postačí pozice delfína? Dejte nám vědět v komentářích.

0 Shares
>
0 Shares
Share