Majúra ásana – jógová výzva s pozicí páva

Dnešní pondělní pozice se vám bude nepochybně zdát těžká (zvlášť po vánočním hodování). Právě proto jsem ji ale vybrala. Mám ráda těžší pozice, které člověk nezvládne na poprvé, na podruhé a většinou ani na potřetí. Při každé lekci jógy nebo domácím cvičení se pak mohu těšit na svou vlastní malou výzvu.

Pozice páva však rozhodně nepatří mezi ty nejtěžší ásany. Kdybych jenom chvíli hledala, najdu i takovou, o které budete chvíli přemýšlet, jak se do ní vůbec dostat. Přesto vám dá určitě zabrat a ukáže vám, kde na sobě ještě musíte zapracovat. Tak například já mám docela slabé ruce. Jóga mi je naštěstí pomohla posílit, bohužel ne dost.

Takže pokud budete mít zájem, můžete se snažit semnou. Nyní tu pro vás mám pár základních informací a nepostradatelné video s lektorkou.

Zdravotní benefity

Pravidelným cvičením pozice páva rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Stejně jako většina jógových pozic má i tato pozitivní vliv na lidské tělo. Na první pohled vidíte, že budou namáhány především ruce a ramena. Pak tu máme břišní svalstvo, které drží tělo v jedné rovině. Všechny tyto svaly vám časem zesílí.

Cvičení této pozice dále pomáhá proti depresím a špatné náladě. Stimuluje vnitřní orgány – játra, plíce, slinivku a ledviny. Jako velký přínos shledávám i zdokonalení rovnováhy a koncentrace těla. Našla jsem dokonce informaci o zlepšení stavu cukrovky. Ásana je to tedy skutečně přínosná. Teď už jen stačí se ji naučit.

Jde se na věc

Než začnete, doporučuji vám se rozehřát pomocí série méně náročných pozic. Vyzkoušet můžete ty na protažení i posilovací. Tělo nebude mít takový šok a bude se moci na zátěž pomalu připravit. Nezapomeňte ani na počáteční krátkou meditaci – naladíte se na klidnější vlnu a zvládnete se lépe koncentrovat.

Přikládám následující video. Myslím, že dostatečně popisuje vše potřebné:

YouTube video

Připadá vám pozice až příliš náročná? Tak to je nejvyšší čas přivolat na pomoc pomůcky na jógu. Ideální jsou dvě cihličky na jógu. Jednu si připravte pod bradu a druhou pod chodidla. Samozřejmě neslouží k nějakému velkému opírání, ale jako malé berličky jsou fajn. Dodají vám rovnováhu a pomohou vydržet v pozice o chvilku déle.

Povedla se vám pozice páva hned na poprvé nebo jste na tom jako já a čeká vás malá osobní výzva?

15 Shares
>
15 Shares
Share15