Pozice bočního prkna neboli Vasisthásana

Vasisthásana vám na videu nemusí připadat složitá, ale trocha síly a jógových zkušeností k ní třeba je. Patří  k tradičním cvikům a dříve či později se s klasickým i pozměněným provedením setkáte na většině lekcí. Dokud však nebudete mít posílené a vytrénované svaly od hlavy až k patě, nevydržíte v ní moc dlouho.

Pravidelným cvičením můžete dosáhnout mnohého – od vytvarované postavy až po silná a zdravá záda. Pojďme se tedy podívat na to, jak s pozicí bočního prkna začít.

Návod k provedení vasisthásany

Na to, jak má ásana vypadat, se můžete podívat na tomto videu z Youtube:

YouTube video

Samozřejmostí je rozehřátí a protažení těla. Pak se postavte do pozice prkna, ta pro nás bude výchozí. Následně otočíte hlavu na pravou stranu a přenesete váhu na levou ruku (tělo držte co nejdál od podložky).

Nohy otočíme tak, aby se podložky na jógu dotýkala pouze vnější strana levého chodidla. Pravou ruku natáhněte ke stropu. Důležité je narovnat záda a pěkně pozici prodýchat. Jakmile vám začne dělat potíže udržet rovná záda, postupně přejděte do sedu na nohou.

Uvolněte zápěstí a můžete pozici zopakovat na druhou stranu. Až budete cvik zvládat, porozhlédněte se po jeho variacích. Je jich mnoho a posouvají pozici bočního prkna na náročnější úroveň.

Tady je malá ukázka:

YouTube video

Benefity pozice bočního prkna

Jak už jsem psala, vasisthásana má skvělý vliv na vaši sílu a správné držení těla. Zpevníte si díky ní zápěstí, paže i ramena. Jestliže pracujete např. na počítači, tak se vám bude posílení těchto částí velice hodit (pomaleji se unavíte).

Zlepšuje pohyblivost ramen a pomůže vám k silnějším svalům břicha, zad i nohou. Jen si dejte pozor, ať nepřenášíte zbytečně moc váhy na zápěstí. Snažte se ji raději rozložit rovnoměrně mezi zápěstí a nohy.

Tak co? Daří se vám vydržet v pozici bočního prkna alespoň pět jógových dechů nebo vás čeká ještě trénink? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

10 Shares
>
10 Shares
Share10