Jak nám jóga může pomoci zvýšit imunitní systém

Existuje více než 200 různých virů, které mohou vstoupit do našeho těla v jednom okamžiku. V našich hektických každodenních životech jsme náchylní k rýmě, kašli, nachlazením, bolestem hlavy, žaludku a mnoha dalším nemocem. Tím jsem vás ale nechtěla vystrašit! 😀 Samozřejmě existuje i řešení, jak se jim vyhnout.

Správné hygiena a zdravé stravovací návyky mohou snížit riziko běžných nemocí, ale to není vše. Také jóga nám také může pomoci v boji proti infekcím právě posílením našeho imunitního systému, snížením stresu a posílením funkcí a systémů našeho těla.

Pojďme si tedy dnes říct, jakou zvolit prevenci, abychom předcházeli virovým onemocněním.Stres

Stres

Psychologický stres zdvojnásobuje šanci člověka se nachladit, když na nás zaútočí viry. Jóga pomáhá snižovat stresové hormony a uklidňuje nervový systém, což posiluje naši imunitu. Prostřednictvím relaxace může nervový systém předat informaci imunitnímu systému, aby se usadil a „uklidnil“ a přestal útočit na cizí tělesa, která jsou v našem těle a přirozeně se čistí kýcháním jednou nebo dvakrát denně (všimli jste si, že si často „bezdůvodně“ kýchnete? 😉 ). Když imunitní systém přestane bojovat proti sám sobě, zánět a hlen se zmírní a příznaky zmizí.

A které konkrétní ásány pomáhaji při stresu? Mrkněte na náš článek 3 jednoduché ásany, které vám pomůžou odbourat stres.Dýchání

Dýchací systém

Nachlazení je způsobeno bakteriemi, které ovlivňují horní dýchací systém, způsobují ucpání nosu, kašel a bolest v krku. Pokud je imunitní systém slabý, bakterie mohou proniknout do plic a způsobit dokonce až bronchitidu nebo zápal plic. Jóga je jedním z hlavních nástrojů pro udržení zdraví našeho dýchacího systému. Technika dýchání a cvičení ásán pomáhají zlepšit činnost našich plic tím, že zvyšují elasticitu a sílu celé plíce. A to dohromady pomáhá předcházet infekci.

Plný jógový dech je základný dechovou technikou, kteoru by měl každý jogín zvládnout. A jak na něj? Kompletní postup najdete zde: Plný jógový dech pro jógu i pro život.

Vitální orgány

Většina z nás sedí celý den u stolu, aniž by docházelo k řádnému oběhu našich orgánů. To může způsobit zablokování a hromadění toxinů a hlenu, díky kterým dochází k poruchám a nerovnováze v našem těle. V našich ásánách jsou různé orgány a žlázy zásobovány čerstvou krví, tudíž dobře prokrveny, jemně masírovány, uvolněny a stimulovány. To zvyšuje hladinu kyslíku v krvi různých orgánů a zajišťuje jejich optimální funkci.

Pokud již tak neděláte, vyzkoušejte třeba pravidelně cvičit Pozdrav Slunci.Svaly

Svaly a klouby

Zatímco venkovní vzduch může způsobit suchou pokožku, ztuhlé klouby a zchlazení našich kostí, ásany naopak pomohou „promazat“ naše klouby a zpevnit svaly díky pravidelnému cvičení.

Při vaší další lekci se zkuste zaměřit na pozice, které otevírají hrudník a zhluboka prodýchejte každou z nich. Mezi užitečné pozice patří pranayama, půlměsíc, kobra, luk a velbloud.

 

Se silným a zdravým imunitním systémem zjistíte, že dokážete odolat nejnen těmto běžným nemocem, ale i účinně bojovat proti všem infekcím a žít s radostí! 😉

9 Shares
>
9 Shares
Share9