Jogínská pozice půlměsíce a její variace

Dnešek patří pozici půlměsíce. Ta se může na první pohled zdát snadná, ale nenechte se klamat. Má základní a dvě upravené verze a na každé se najde něco, co vás překvapí svou náročností. Podíváme se na všechny tři. Pokud chodíte pravidelně cvičit jógu, je velmi pravděpodobné, že jste si alespoň jednu z nich už vyzkoušeli.

Já se poprvé setkala s pozicí půlměsíce a rukou u chodidel. Je totiž součástí sestavy pro Bikram jógu, kterou tvoří celkem 26 na sebe plynule navazujících pozic. Najdete jí pod číslem dva.

Klasická pozice půlměsíce se často objevuje i v kurzech pro začátečníky a mírně pokročilé. Takže tu jsem měla docela slušně nacvičenou. Na druhou stranu obrácenou pozici půlměsíce jsem si vyzkoušela poprvé. Neřekla bych, že je nějak extra náročná, ale chvíli trvá, než si člověk zvykne na nepřirozenou polohu těla a ustálí se mu rovnováha.

Pozice půlměsíce

Originální název zní Ardha Chandrasana. Začátečníkům doporučuji si před cvičením připravit nejen podložku na jógu, ale také plastovou, korkovou nebo dřevěnou jógovou cihličku. Pomůže vám bez problémů dosáhnout na zem, aniž byste byli nuceni nějak deformovat správné postavení těla. Postupně můžete cihličku snižovat změnou jejího postavení, až se ji zbavíte úplně.

Cvičením pozice půlměsíce svému tělu dopřejete hned několik benefitů. Posílíte břicho, kotníky, stehna hýždě a páteř. Protáhnete si třísla, lýtka, ramena, páteř a hrudník. Pozice celkově zlepšuje koordinaci těla a smysl pro rovnováhu. Zmírňuje stres a zlepšuje trávení.

A jak se Ardha Chandrasana provádí? To už vám poradí lektorka Adriene v následujícím videu:

YouTube video

Obrácený půlměsíc

Pozice obráceného půlměsíce nebo také Parivrtta Ardha Chandrasana jde ještě o stupínek dále, než klasická pozice půlměsíce. Na první pohled má v podstatě stejné účinky na lidské zdraví. Ale podle mě dochází oproti pozici půlměsíce k promasírování vnitřních orgánů v oblasti břicha a k lepšímu protažení kyčlí.

Našla jsem pro vás sice krátké, ale dostačující instruktážní video:

YouTube video

Důležité je (u všech třech variant) držet po celou dobu zpevněná záda a nepovolit ve správném držení těla.

Pozice půlměsíce a rukou u chodidel

Jedna z 26 ásan tvořících sestavu Bikram jógy. Stejně jako dvě předchozí ásany vás i tato zároveň protáhne a posílí. Zlepšuje flexibilitu páteře, významně posiluje břišní svaly, svaly nohou a pomáhá k rozehřátí každého kousku těla (ne, že by to bylo v tělocvičně na Bikram jógu nutné).

Návod na správné provedení pozice najdete zde:

YouTube video

Klidně spojte všechny tři ásany a vytvořte si vlastní půlměsíční sestavu. Jedná se o komplexní cviky, které vám díky pravidelnému cvičení pomohou získat pružné a zpevněné tělo. Při cvičení doma je nedoporučuji praktikovat před spaním, protože vám rozproudí krev a bude se vám špatně usínat. Zato pro účely ranního probuzení jsou ideální.

9 Shares
>
9 Shares
Share9