Plný jógový dech pro jógu i pro život

Konečně je tu závěrečný článek, ve kterém spojíme břišní, hrudní i podklíčkový dech! Plný jógový dech je základný dechovou technikou, kteoru by měl každý jogín zvládnout. Není to nic těžkého a bude se vám to hodit i v běžném životě. Takže nádech a pusťte se do čtení!

Na vlně dechu

Na lekcích jógy se můžeme často setkat s pokyny typu „necháme se nést na vlně dechu„. Co si pod tím představit? Znamená to, že máme vnímat svůj dech a podle toho, v jakém rytmu dýcháme, se máme i pohybovat.

Ze všeho nejdřív se musíme se svým dechem sžít, spolupracovat s ním. Zní to možná zvláštně, ale ne vždycky jsme se svým dechem zajedno. V józe se snažíme sjednotit naše tělo s dechem a s myslí. Zvládnutí plného jógového dechu je prvním krokem na cestě k této harmonii.

V minulých článcích jste si mohli přečíst, jak zvládnout tři části plného jógového dechu:

břišní dech,

hrudní dech,

a podklíčkový dech.

Nastal čas, spojit všechny části dohromady! 🙂

Dlouhý nádech a ještě delší výdech

Pojďme na to! Lehněte si na podložku, nebo se usaďte do pohodlného sedu. Důležité je, abyste zvládli v pozici setrvat dlouho bez námahy a to s rovnými zády!

NÁDECH: Položte si pravou ruku na hrudník a levou na břicho. Nejprve se nadechněte do břicha tak, aby se vaše levá ruka nadzvedla. Pak se ještě trochu nadechněte do hrudníku, až se nadzvedne pravá ruka. A pak se ještě trochu nadechněte do oblasti klíčních kostí.

VÝDECH: Vydechovat můžete dvěma způsoby:

– nejprve z podklíčků, pak z hrudníku a nakonec z břicha

– nejprve z břicha, pak z hrudníku a nakonec z podklíčků.

 

Doporučuji pohrát si s délkou dechu – zpočátku zkuste nádech i výdech stejně dlouhý – napočítejte pomalu do 4 při nádechu a stejně tak při výdechu.

Relaxace s plným jógovým dechem

Abychom si užili plný jógový dech a pocítili, jak úžasné je nechat se dechem vést, můžeme spojit relaxaci s jeho nácvikem. Říká se tomu přetáčivá relaxace.

Lehněte si na podložku do pozice mrtvoly. Nechte tělo propadat do podložky, zavřete si oči a sledujte svůj dech.

Tip: Pozice mrtvoly je důležitá, přečtěte si, proč ji nevynechávat.

Nejprve začněte dýchat do břicha a při tom stáčejte s nádechem špičky nohou k sobě až se dotknou, s výdechem je zase vytáčejte ven. Pohyb vychází z kyčlí, celou nohu tedy válíme ze strany na stranu po podložce.

Poté zastavte a začněte se nadechovat do hrudníku. Při tom budete pohybovat rukama – s nádechem se dlaně otáčí vzhůru, s výdechem je stáčejte dolů k podložce.

Nyní se budete soustředit na podklíčkový dech. K němu patří pohyb hlavou. S nádechem budete „kutálet“ hlavu doprava a s výdechem doleva. Je to pohyb od ramene k rameni.

A teď SPOJTE VŠE DOHROMADY! 🙂 Konečně se dostáváme k plnému jógovému dechu – spojte všechny fáze dohromady. Možná to bude zpočátku složitější, ale tím se nenechte odradit. Je to zábava a úžasná relaxace. Musíte totiž myslet na celé své tělo a tak vám nezbyde prostor, abyste přemýšleli nad hloupostmi. 🙂 Až si na pohyby zvyknete, uvidíte, že si přetáčivou relaxaci zamilujete!

Teď když už víte, jak na plný jógový dech, usaďte se na podložku a zkoušejte se na něj koncentrovat. Napište do komentáře, jak vám to šlo. 🙂

Zuzka

Zdroj obrázků: archiv autora

35 Shares
>
35 Shares
Share35