Cílem každého z nás je zdraví. Chceme se udržet ve formě a zároveň chceme, aby byli zdraví i lidé okolo nás. Ajurvéda je tisíce let známá tradiční indická medicína. Dle jednotlivých dóš Ajurvéda radí, co bychom měli konzumovat a čemu bychom se měli naopak vyhnout. Radí nám, jaký typ fyzické aktivity je pro nás vhodný. Poukazuje na silné stránky a radí, jak překonávat ty slabší. Jakou máme dóšu s přesností určuje Ajurvédský lékař. Vy si, ale můžete udělat test podle, kterého zjistíte, k jaké dóše máte nejblíže.
Některé přístupy v Ajurvédě však zůstávají stejné, ať už je vaše dóša jakákoliv. Jednou z nich je pití teplé vody, které je dle lékařů ajurvédské medicíny klíčem ke zdraví.
Ranní návyky jsou nejdůležitější
Již víme, že není úplně nejvhodnější začínat den s kávou. Řada z nás vyměnila či před kávu zařadila nejprve čaj či sklenici vody. Ani to však není nejvhodnější. Čaj na nás nějakým způsobem působí, to je samo o sobě skvělé a může být velmi prospěšné. Dle Ajurvédy bychom však měli přijmout jako první vodu, bez jakékoliv informace. Po uplynulé noci sklenice teplé vody přirozeně detoxikuje organizmus.
Po uplynulé noci, kdy naše orgány měly prostor a čas na regeneraci, bychom měli tělu poskytnout sklenici teplé vody. A začít tak nový den.
Z osobní zkušenosti mohu říct, že jakmile si z teplé vody po ránu vytvoříte zvyk, už si sotva dokážete představit ráno bez ní.
Proč je teplá voda lepší než studená?
Teplá voda krásně nastartuje metabolismus. Je v ní obsažen i element ohně a ten je dobrý pro náš trávící oheň. Zároveň je pro náš organismus příjemnější a tělo nemusí začít vodu ihned zahřívat.
Proč pít každé ráno sklenici teplé vody?
Teplá voda má pozitivní vliv na naše tělo a mysl. Důvodů, proč pít teplou vodu je hned několik:
- stimuluje trávicí trakt a činnost ledvin
- detox organismu
- obnovuje kožní buňky tím se zvyšuje pružnost pokožky
- zrychluje metabolismus, čili rychleji odbouráváme podkožní tuk
- působí na břišní svaly, což může zmírňovat menstruační křeče
- pozitivně ovlivňuje krevní oběh
- zklidňuje žaludek, prevence zažívacích problémů
- uklidňuje mysl
- prevence proti akné
- podporuje růst vlasů a jejich hydrataci
Přijímejme harmonii
Ajurvéda nám radí, že bychom měli žít život v harmonii, čili že bychom se neměli vychylovat z rovnováhy. Z toho vyplývá, že bychom obecně neměli pít příliš studené tekutiny. To vyvádí z harmonie naše tělo. Měli bychom přijímat tekutiny v teplotě našeho těla či teplejší.
Prakticky
Můžete pít teplou vodu normálně z kohoutku. Já osobně doporučuji vodu převařit v rychlovarné konvici. Vodu tak zbavíte případných škodlivých látek. Když ráno pospíchám, tak si převařenou vodu smíchám se studenou. Tak můžeme vodu ihned vypít a dodat tělu potřebnou hydrataci a až potom pít čaj a ostatní nápoje.
Někdo uvádí, že je vhodné pít teplou vodu po ránu s citrónem. V tomto se názory liší, ale většinou se doporučuje vypít alespoň jeden šálek teplé vody a až potom přidat citrón. Pro tělo to není ihned takový šok.
Teplá voda nejen ráno
Teplou vodu nemusíme pít pouze ráno. Je vhodné ji konzumovat i během dne, jelikož naše tělo čistí. Vhodná je sklenice teplé vody například po jídle nebo před jídlem, aby nastartovala náš trávicí trakt. Není potřeba velké množství vody. Mezi pitím a jídlem by měl být rozestup alespoň 40 min.
O vodě obecně
Autor knihy Voda pro zdraví, léčbu, život F. Batmanghelidj uvádí, že běžné neduhy těla a případné nemoci, jsou ve skutečnosti způsobené dehydratací.
„Neměli bychom čekat, až budeme mít žízeň, protože voda je hlavním zdrojem energie. Do
doby, než dostanete žízeň, ztratíte energii z vody, kterou jste měli vypít dříve, než jste dostali
žízeň. „ říká Dr. Batmanghelidj.
Jak jste na tom s pitím teplé vody vy? Pijete jí každé ráno?
Namasté
Dominika

Jóga je součástí mého života už několik let. Pamatuji si ten pocit, když jsem začala poprvé
praktikovat – jak jsem cítila, že je to přirozené a správné. Že to je to ono, co jsem pořád tak
hledala. Hledala jsem všude venku a díky ní jsem začala hledat uvnitř sama sebe. Jóga mě
učí. Učí mě být pokorná ve dnech, kdy všechno jde hladce, ale hlavně mě učí být vděčná ve
dnech ne tak úplně růžových. Zajímá mě nejen pro její blahodárné účinky na tělo, ale
především díky její filozofii a duchaplným myšlenkám.