V minulém článku jste mohli najít komplexní diagnostický test, který vám pomohl určit vaši došu, neboli konstituční typ. Na základě těchto výsledků se dá stanovit nejvhodnější stravovací a vůbec životní režim k dosažení nejlepšího možného zdraví a životní vitality až do pokročilého věku.
Existují tři konstituční typy: VATTA, PITTA a KAPHA.
Vatta představuje vítr a lidé tohoto konstitučního typu jsou většinou kreativní a houževnatí, rychlí a neustále zaneprázdnění. Milují teplejší klima. Vyšla vám právě tato doša?
Potom pro vás bude zásadní:
- meditovat a provozovat další uklidňující aktivity,
- mít pravidelný režim,
- mít dostatek spánku,
- vyhýbat se studeným jídlům, nápojům a syrové zelenině,
- jíst ve spěchu (a vůbec být neustále ve spěchu)
Lidé typu Pitta jsou většinou rodilé vůdčí typy, jsou velmi vášnivý a bystří. Pitta představuje oheň a jejich ohnivé konstituci nejlépe svědčí chladnější klima. Je to váš případ?
Potom zkuste zařadit tyto zvyky do vašeho životního stylu:
- vyhýbat se alkoholu,
- vyhýbat se příliš kořeněnému jídlu,
- vyhledávat chladná, svěží místa (a podnebí),
- nepřehánět to s červeným masem
- nepřehánět to s rajčaty, syrovou cibulí a jogurtem
Kapha představuje typ lidí, kteří jsou vážní, spolehliví a většinou je snadné s nimi vycházet. Pokud je ale zatlačíte do kouta, poznáte, jaké zemětřesení dokáže tento jinak mírný a zemitý typ způsobit. Našli jste se v této konstituci?
Potom se snažte dodržovat tyto zásady:
- vyhýbat se odpolednímu spánku,
- nepřehánět to s tučnými jídly a olejem,
- dávat průchod kreativnímu tvoření,
- cvičit (pro kaphy zásadní),
- nepřehánět to s dezerty, hlavně s mléčnými a studenými (např. zmrzlina)
Většina lidí ale nemá konstituci založenou pouze na jednom typu, ale mnohem častěji se jedná o kombinaci dvou (někdy i tří) typů.
Pokud vám vyšla ve velké většině odpovědí pouze jedna doša s občasnými odpověďmi vztahujícími se k doše jiné (pravděpodobně většinou v sekci symptomů) jedná se nejspíš o symptomy, které jste si přivodili v průběhu života odchýlením se od toho, co je prospěšné pro váš tělesný typ a tím pádem způsobili odchýlení z rovnovážného stavu.
Tato odchylka se nazývá vikruti a je to vlastně nerovnováha na straně doši, která vám není vlastní (zde se můžeme spolehnout na naši tělesnou konstrukci v dětství, kdy náš konstituční typ byl ještě rovnovážný), takže příkladem může být člověk konstitučního typu Kapha (v dětství trochu oplácaný, velmi laskavý a tolerantní k potřebám ostatních), tento člověk se na základě nějakých podnětů rozhodne, že bude hubený podle modelkovských norem a začne držet striktní dietu, hladovět a takto pokračuje několik let. Výsledkem je neodůvodněný strach, obsese štíhlostí, panika při snědení něčeho „zakázaného“, nervozita atd. Tento člověk si pravděpodobně sám přivodil nerovnováhu neboli vikruti v oblasti Vatta.
Řešením bude tedy dát obě doši, Kapha i Vatta, do rovnováhy, s tím, že začneme nejdřív balancovat došu Vatta. Čerstvá, vařená, uklidňující a zahřívající jídla jsou doporučovány jako začátek léčebného procesu k uklidnění a vybalancování Vatty.
V dalších článcích se budeme jednotlivým došám věnovat podrobněji, přidáme i nějaká jídla a příklad jídelníčku.
Do té doby vyzkoušejte tento jednoduchý recept na zeleninové curry, který je naprosto vhodný pro všechny typy.
Ayurvedické zeleninové curry
Ingredience na 3-4 porce:
- 1 šálek hrášku (může být i mražený)
- 1 šálek na kolečka nakrájené mrkve
- 1 šálek na kostičky nakrájených brambor
- 2 šálky nakrájeného chřestu
- 2 pol. lžíce ghee
- 2 čajové lžičky celého kmínu
- 2 čajové lžičky černého hořčičného semínka
- 1 čaj. lžička soli
- 1,5 šálku vody
- 2 čaj. lžičky kurkumy
- 1 čajová lžička mletého koriandru
- 0,5 šálku obyčejného jogurtu
- rýže podle vašich preferencí
Postup:
- V hrnci rozehřejeme ghee, přidáme hořčičná semínka – jakmile začnou praskat, přidáme kmín, a když začne praskat i ten, přidáme kurkumu a promícháme vařečkou.
- Potom do hrnce přidáme všechnu zeleninu a vodu (hrášek necháme až na konec, kdy je všechna zelenina skoro uvařená)
- Vaříme přikryté pokličkou asi 20 min.
- Potom přidáme jogurt a zbytek ingrediencí, dobře promícháme a vaříme bez pokličky na nízkou teplotu dalších 15 až 20 minut.
- Podáváme přelité přes rýži.
Zdroj: The Ayurvedic Cookbook, A Personalized Guide to Good Nutrition and Health, Amadea Morningstar with Urmila Desai, Lotus Press, 1995
O Ayurvedu jsem doslova zakopávala vlastně od té doby, co jsem se začala zajímat o zdravý životní styl. Jenže dál než k diagnostice své dóši jsem se nikdy nedostala. Zkrátka jsem nevěděla, co s tím dál. V průběhu let jsem ale k Ayurvedě začala mít čím dál blíž (asi i díky různým dietním směrům, které jsem vyzkoušela) a všechno tak nějak začalo zapadat. To byla ta chvíle, kdy jsem ji začala studovat hlouběji, odhodlaná z toho vytěžit co nejvíce praktických informací, které by usnadnili její pochopení a použití námi, běžnými, moderními lidmi.
Dominiko, díky za pěkný článek, jen příště prosím trochu pozor na gramatiku:
… kreativní a houževnatí, RYCHLÍ…
… Kapha představuje typ lidí, kteří jsou vážní, SPOLEHLIVÍ …
… Lidé typu pitta jsou většinou RODILÉ vůdčí typy …
Se srdečným pozdravem
Hnidopich Jiří:)
Dobrý den Jiří, slovo hnidopich podle mě není na místě 🙂 Musím se přiznat, že jsem článek dopisovala v noci před publikováním a tak se to asi dost odrazilo i na té gramatice (dám si na to větší pozor, slibuju). Každopádně teď už by to mělo být v pořádku a já vám moc děkuji, že čtete moje články tak pozorně 🙂
Dominika
Dobrý den Dominiko, vůbec se neomlouvejte, naprosto Vás chápu.
Nenechte se odradit komentáři podobnými tomu mému. A odpusťte, unikla mi ještě jedna chybka: „VÁŠNIVÍ a bystří“.
Znovu už to číst nebudu, slibuju:)
A smažte mé komentáře, důležitější je obsah než forma.
Howg.
Pěkný den.
J.
HOWGH:)
„V minulém článku jste mohli najít komplexní diagnostický test,..“
Který to je článek? Nemohu ho najít