Jóga je přes svou rostoucí popularitu některými lidmi z nějakého neznámého důvodu spojována s mnohými předsudky a stereotypy, kvůli kterým se jí obloukem vyhýbají. Mezi nejčastější předsudky patří:
- „Jóga je nudná“ (jen má reakce na tuto větu by vydala na článek)
- „Jóga je jen pro flexibilní“ (Ne. Na jógu chodíme, abychom byli flexibilní.)
- „Jóga je jen pro ženy“ („také špatně“ a současně obracím oči v sloup)
- „Není pro silnější“ (některé pozice se mohou hůře provádět, to však neznamená, že nejsou vhodné)
Prosím vás, tak na výše uvedené stereotypy zkuste zapomenout. Troufám si nyní do některých trochu rýpnout a připomenout rčení „Kdo chce, hledá způsoby. Kdo ne, hledá důvody“. Jóga jako většina tělesných aktivit odvádí pozornost od starostí každodenních dní, a tak zlepšuje náladu, uvolňuje napětí, zároveň výrazně zvyšuje schopnost koncentrace, ponoření se do sebe, ovládnutí svých myšlenek i schopnost meditace (nelekejte se).
Poskytuje fyzické protažení a uvolnění těla, zkvalitnění držení těla, posílení svalových partií napříč celým tělem, spálení kalorií, odstranění některých typů bolestí, zlepšení trávení či posílení imunity. V součtu těchto efektů pak zvyšuje lidské sebevědomí, které je založeno na osobní píli a disciplíně.
Tip: Cvičíte nepravidelně? Nemáte čas? Chuť? S tím je konec. Vytvořte si správné návyky při praktikování jógy. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou začít a už nikdy nepřestat.
Právě tyto snadno prokazatelné výsledky praktikování jógy jsou zároveň důvody, proč by měli lidé s jógou začít a ještě lépe, pravidelně se jí věnovat. Kromě toho můžeme uvážit také poznání nových přátel, rozšíření svých obzorů z hlediska stravování, kondice, péče o své tělo či smysluplné využití volného času. Zejména ženy oceňují, že si díky józe udělají čas jen samy pro sebe. To, že jóga je něco mimořádného také potvrzuje skutečnost, že se dochovala do současnosti podle některých zdrojů až z období před 5 000 lety.
Jak na první rande s jógou?
Před první lekcí je z mého pohledu nejdůležitější zvolit vhodného instruktora a zařízení, v němž bude lekce probíhat. Pokud jdu za jógou s cílem se ponořit hlouběji do sebe, nenamířím si to na power jógu do fitness centra.
Na druhou stranu pokud chci proniknout spíše do fyzického aspektu jógy, nepůjdu na hodinu, kde probíhá jóga nidra. Proto je tedy dobré si předem zjistit informace o základních typech jógy a vybrat si tu, která našim požadavkům bude nejvíce odpovídat.
Vřele doporučuji dát na osobní doporučení přátel, nebo přímo oslovit instruktora a zeptat se jestli je jeho hodina vhodná pro začátečníky, jestli opravuje v pozicích (považuji za velmi důležité, protože jinak si snadno vytvoříme špatné návyky a zároveň neprocítíme účinek pozice), kolik lidí obvykle bývá na lekci a podobně.
Dále je vhodné zhodnotit svůj zdravotní stav. Pokud jste po úrazu, něco vás bolí, nebo jste těhotné, výslovně doporučuji konzultaci s lékařem a následně s instruktorem, který by vždy měl znát vaše omezení a lekci vám pak mohl přizpůsobit. Obecně pak platí, že by se nemělo jíst alespoň dvě hodiny před jógou, aby vás plný žaludek netlačil, nedej bože aby se vám jídlo nevracelo. Nad rámec toho, přestože by se to mohlo zdát nad míru jasné, si dovoluji si připomenout, že ve vztahu k ostatním je vhodné dbát na osobní hygienu před lekcí.
Toto by mělo stačit na to, aby vaše první hodina jógy nebyla poslední . Pokud vás napadají další body, na které si dát před první hodinou pozor, sdílejte je s námi v komentářích pod článkem anebo si přečtěte tento článek.
Veronika se již 3 roky specializuje na hatha jógu, kterou doplňuje i prvky z jiných stylů jógy či cvičení. Pokud byste ji chtěli poznat osobně, najdete ji v Café Spirit v Praze.
Tie stereotypne nazory co ma vela ludi o joge ma pobavili 😀
To jsem ráda :), ale je to pravda že?