5 rad, jak začít pravidelně praktikovat jógu

Jak často cvičíte jógu? Máte určitá období anebo praktikujete pravidelně? Považujete se za věčné začátečníky? V tomto článku si řekneme, jak začít praktikovat jógu pravidelně. Můžete si přečíst moje osobní zkušenosti, které nejlépe fungují mně. Dosáhněte toho, že se jóga stane vaším životním stylem, a ne pouze fyzickým cvičením.

1. Inspirujte se a motivujte se s ostatními

Jóga jako taková by měla být nejčastěji o samostudiu a individuální praxi. Sebelepší učitel za vás praxi nevykoná. Vše je pouze o vás, vaší píli a vašem přístupu. Ovšem lekce jógy nás mohou krásně motivovat, protože se setkáváme s podobně naladěnými lidmi, kteří jsou na stejné cestě jako my. Útrapy, které na cestě jógy zažíváte, se dějí i ostatním. Hodně nám může pomoci vědomí, že v tom nejsme sami, a že i zkušenému jogínovi se občas nechce praktikovat.

Někomu může pomoci se inspirovat jógovými sestavami a ásanami na sociálních sítích nebo třeba zajímavými články, knihami aj. Dobré jsou různé YouTube kanály, podle kterých se dá cvičit.

YouTube video

Zkuste se zapojit například do nějaké jógové výzvy. Takovou najdete třeba zrovna na našich stránkách. Zkrátka a dobře, z čím více stran se jógou obklopíme, tím více budeme motivováni ji cvičit.

5 rad, jak začít pravidelně praktikovat jógu

2. Každému vyhovuje jiná denní doba

Každý jsme jiný, a je tedy pochopitelné, že každému bude vyhovovat i jiná denní doba na praktikování jógy. Doporučuji si ale vyzkoušet jógu v různou denní dobu. Tak nejlépe zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje a možná budete sami překvapení. Jóga je o sebepoznáni. Možná se považujete za večerní sovu, a naopak skrz nástroje jógy zjistíte, že vám vyhovuje praktikovat jógu ráno.

V období, kdy jsem jógu cvičila často, se mi stávalo, že jsem se například ráno budila sama od sebe. Vznikl mi tedy čas, kdy jsem se mohla józe věnovat. Někdo preferuje klidnou večerní jógu a dalšímu vyhovuje jóga v odpoledních hodinách, kdy si může dopřát i dynamičtější praxi. Čas, kdy nám jóga nejvíce vyhovuje, se může v průběhu života měnit. Například podle toho, co ve svém životě zrovna řešíme.

5 rad, jak začít pravidelně praktikovat jógu

3. Umění silné vůle

V tomto bodu se budeme točit okolo jedné nijámy z Pataňdžaliho jógasúter. Tapas nás učí vůli a sebekázni. Více o tom, co všechno toto doporučení zahrnuje si můžete přečíst v tomto článku. Ve stručnosti pojednává o tom, že bychom neměli podléhat lenosti. Pokud něco skutečně chceme, tak se to neobejdeme bez vůle.

4. Oceňujte se a nezlobte se na sebe

Může se zdát, že toto doporučení je v rozporu s předchozí radou. Oceňovat se, a hlavně se na sebe nezlobit, je stejně tak důležité jako umění sebekázně. Blíže se zde dotýkáme Ahimsy, která představuje nenásilí a konkrétně nenásilí sám na sobě. Pokud toho máme hodně a jógovou praxi nestíháme, nemá smysl se na sebe zlobit a dopouštět se kritiky sám k sobě.

5 rad, jak začít pravidelně praktikovat jógu

5. Zařaďte jógovou filozofii do svého každodenního života

Jóga není jen fyzické cvičení. Jóga je především životní styl. Cvičení nás může doprovázet na naší cestě životem, ale i v situacích, kdy například cvičit nemůžeme. O tom, co všechno je jóga, si můžete přečíst detailně v tomto článku. Jsou zde rozebírány jednotlivé jámy a nijámy. Rady a doporučení, kterými by se praktikant jógy měl řídit a čemu by se měl ve svém životě vyhnout.

Takže pokud nějaký den či týden nestihnete rozbalit podložku a protáhnout své tělo, máte i tak možnost praktikovat jógu. Vždycky se můžeme pokoušet žít v souladu s jógovou filozofii. To posune nejen naši praxi, ale i náš každodenní život.

Dodržovat principy jógy je možná tou největší výzvou, kterou nám jóga dává. Jógu tedy můžeme praktikovat kdykoliv. Každý den nám nabízí celou řadu výzev a situací. Je jen na nás, jak budeme reagovat.

5 rad, jak začít pravidelně praktikovat jógu

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share