žena, která cvičí pozici prkna na podložce

Co to je power jóga?

Poté, co jsem úspěšně dochodila kurz jógy pro začátečníky, jsem se začala poohlížet po něčem novém a možná i trochu náročnějším. Bohužel byly ve studiu, kam jsem do teď chodila, všechny kurzy plně obsazeny. Proto přišel na řadu internet. Přibližně po třech hodinách googlování jsem došla k závěru, že vyzkouším power jógu.

Podívala jsem se na několik videí, abych si o ní utvořila vlastní představu. Z nich jsem usoudila, že se vlastně od klasické jógy, tak jak ji znám z kurzu, příliš neliší. Je jen o něco dynamičtější a člověk se při ní víc zapotí. Což není nikdy na škodu, zvlášť když jste si den předtím objednala k večeři pizzu a zapíjela jí veltlínem (tolik k mé snaze jíst zdravě).

Základní informace o power józe

Power jóga jako taková vznikla v USA v druhé polovině 90. let. Byla tak vytvořena dokonalá aktivita pro stresem a obezitou zmáhané Američany. Power jóga je zjednodušeně řečeno spojením klasické jógy s aerobními aktivitami, jako byl tehdy velice populární aerobic. Tím se získala pohybová aktivita, která odbourávala stres a zároveň formovala a zeštíhlovala postavu.

Jaké jsou hlavní rozdíly v porovnání s klasickou jógou? Nejzásadnější bude celková rychlost prováděných ásan. V power józe nejde ani tak o dokonalé prodýchání jednotlivých pozic, jako o dynamický a zároveň plynulý přechod z jedné pozice do druhé. Není zde ale pevně stanovena sada cviků, proto se hodiny liší v závislosti na cvičitelích a jejich preferencích.

Základem power jógy je pozdrav slunci. Ten se s určitými rozšířeními opakuje stále dokola. Hodina trvá nejčastěji 60 minut, jsou ale studia, která nabízejí i 45 nebo 50 minutové kurzy. Takovéto zkracování se mě osobně vůbec nelíbí, často to totiž něco vypovídá o samotném studiu. Jóga nemá být přeci o tom, stihnout co nejvíce kurzů za den. Navíc v podobných případech nebývá výjimkou ani nesnesitelná přeplněnost tělocvičen.

Co vám přinese?

Tento druh jógy dokáže až neskutečně zpevnit celé tělo. Výsledky se dostavují rychleji než u jógy klasické, což je dáno již zmiňovanou dynamičností a vyšší náročností. Stejně jako při ostatních typech jógy zapomenete na vnější svět a budete se moci soustředit pouze na vlastní tělo.

Za pár hodin power jógy na sobě začněte pozorovat množství pozitivních změn. Naučíte se lépe a hlouběji dýchat. Získáte tělesnou rovnováhu. Srovnají se vám bolavá záda a začnete jinak přemýšlet o svém těle a možná i o sobě samých.

Power jóga nemá na rozdíl od jiných oblíbených pohybových aktivit žádné negativní účinky na lidské tělo. Byla vymyšlena v souladu s každou jeho částí. Jejím cvičením získáte ohebné, vitální tělo bez zatuhlých kloubů a zkrácených šlach. Už si nebudete muset brát výtah ani do bytu v nejvyšším patře.

wellness zátiší - hořící svíčka a složený ručník

Pro koho se hodí?

Jednoduše pro každého. Je jedno zda je vám dvacet nebo šedesát, power jóga může vždy příznivě ovlivnit vaše fyzické i psychické zdraví. Největší prospěch však přinese osobám se sedavým zaměstnáním, které se již léta trápí s bolestmi zad a krční páteře.

Není nic horšího než tyto problému přecházet. Páteř máme jen jednu, a přesto si jí denně ničíme nesprávným držením těla a jednostrannými pohyby. Power jóga posílí vaše ochablé zádové svalstvo, postupně vám záda srovná a naučí vás, jak správně stát i sedět. Mnoho lidí jí tak vděčí za nový a lepší život bez bolesti.

Moje zkušenost s power jógou

Já jsem zatím power jógu vyzkoušela jen jednou. Není to proto, že bych si jí ihned neoblíbila. Naopak si myslím, že je to přesně něco pro mě. Ale bohužel jsem narazila na špatnou lektorku, která mě na další hodiny s ní rozhodně nenavnadila.

Jak už jsem psala, v mém oblíbeném studiu pro mě momentálně místo není. Tak jsem na doporučení kamarádky Renaty vyrazila do jiného. Jenže jak už to tak bývá, každému z nás vyhovuje něco jiného. Mělo mě už tehdy napadnout, že když ona o něčem básní, mě se to líbit nebude. Renata chodí cvičit sice často, ale vždy vyhledává především nízké ceny a anonymitu. Naproti tomu mě nevadí, když si trochu připlatím, pokud za to získám kvalitní službu.

Jak by to být nemělo

Přesto jsem na její radu dala a v pátek večer vyrazila na svou první hodinu power jógy. Nejsem moc dobrá na odhad, takže vám neumím přesně říct, kolik lidí tam bylo, ale bylo jich hodně. Podložky jsme měli vedle sebe tak blízko, že jsem se jednou dotkla nohou hlavy pána, co cvičil za mnou. To mě do konce hodiny nemálo rozhodilo.

Jako druhý nedostatek shledávám špinavou podlahu. Proto jsem se své podložky držela zuby nehty. Jednou kolem mě dokonce provál chuchvalec prachu, který někdo pravděpodobně odfoukl mým směrem.

barevné podložky na jógu z PVC

K mému překvapení jsme se na začátku vůbec nerozdýchali. Absence úvodu znamenala pro mé, klasickou jógou rozmazlené tělo, naprostý šok. Harmonickou atmosféru v hodině nepodpořil ani fakt, že mě ze soustředění neustále vyrušoval nepříjemný hlas vedoucí kurzu. Z části to bylo určitě tím, že zněla jako ženská obdoba inspektora Kojaka.

Co si vzít sebou

Každopádně jsem byla už po první čtvrt hodině vděčná za to, že mě napadlo si sebou vzít láhev s vodou. Nebylo to sice ani z poloviny tak náročné jako bikram jóga, ale i tak bych to bez vody jen těžko zvládla. Příště bych asi ocenila i ručník, do kterého bych si občas utřela zpocené ruce. Přeci jenom se blíží léto a s ním i obávaná vedra.

Celá sestava ásan byla velmi náročná. Udělala jsem dobře, že jsem si přinesla svou tlustou podložku na jógu. Často se celá váha těla přenášela na kolena, z toho důvodu bych pro power jógu koupila podložku, která je minimálně 5 mm tlustá.

Takto tedy probíhalo mé první setkání s power jógou. Čeká mě teď nelehký úkol, kdy budu hledat studio, které by mi po všech stránkách vyhovovalo. Snad ho brzy najdu a budu se mít každý týden zase na co těšit.

Co to je power jóga?
3.6 (71.11%) 18 votes

Kristýna Pýchová
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.

1 komentář u “Co to je power jóga?

  1. Kristýno, já také věřím v přednosti jógy. Díky přestěhování do jiného města jsem přišla o úžasnou jógu se skvělou lektorkou. Nyní hledám a hledám jógu, na kterou bych měla dobré reference. Nechci ztrácet čas “zkoušením” vyhovujících studií.
    Věřím ovšem, že již brzy něco objevím, zatím mám k dispozici CD se Zuzkou Klingrovou.
    Zdravím 🙂
    Iveta, Olomouc

Napsat komentář