Co to je power jóga?

Hledáte styl jógy, který by vám padl jako ulitý? Možná je to právě power jóga. V následujícím textu se podíváme na to, o co to je power jóga a v čem její cvičení prospívá našemu zdraví – psychickému i fyzickému. Přidala jsem také vlastní zkušenosti a několik tipů do začátku, které určitě oceníte. Na závěr pro vás mám několik doporučení na YouTube kanály, díky kterým můžete cvičit i z pohodlí domova.

Co to je power jóga

Power jóga vznikla v USA v druhé polovině 90. let. Vychází z vinyasa jógy a bikram jógy. U jejího počátku stála trojice guru, kteří se navzájem ovlivňovali a společnými silami formovali nový směr. Ten odpovídal potřebám doby – Američané se snažili něco dělat se svým stylem života, který byl prokládaný stresem a obezitou. Pro power jógu je nejvýznamnější Beryl Bender Birch, který ji dal finální podobu.

Power jóga spojuje klasickou jógy s aerobními aktivitami, jako byl tehdy velice populární aerobik. Tím vznikla pohybová aktivita, která odbourávala stres a zároveň formovala a zeštíhlovala postavu.

Rozdíl mezi power jógou a klasickými styly

Někteří power jógu odsuzují jako obyčejnou fitness aktivitu, ignorantský styl, který nemá s původní jógou nic společného. Tomu si ale dovolím oponovat. Stejně jako tradiční směry jógy i tento styl přináší spoustu benefitů pro lidské tělo i mysl. Je ale více uzpůsoben moderní uspěchané době, kdy málokdo má čas na to sedět tři hodiny v jedné pozici. Moderní doba vyžaduje moderní řešení. A právě to nabízí power jóga.

Jaké jsou hlavní rozdíly v porovnání s klasickou jógou? Nejzásadnějším je celková rychlost prováděných ásan. V power józe nejde ani tak o dokonalé prodýchání jednotlivých pozic, jako o dynamický a zároveň plynulý přechod z jedné pozice do druhé.

Jelikož power jóga nemá pevně stanovenou sadu cviků, hodiny se liší v závislosti na cvičitelích a jejich preferencích. To nahrává i vám – jakmile se v ní trochu zorientujete a budete vědět, jak na to, můžete vytvářet vlastní sestavy podle chuti a momentálního rozpoložení. To je přeci skvělé, ne?

Mnoho lidí stále věří, že jóga je jen takové „protahování“ a není možné ji srovnávat například se cvičením v posilovně. Je pravda, že jóga se od ostatních druhů cvičení v mnoha ohledech liší, ale pokud zvolíte dynamičtější styl jógy (což power jóga rozhodně je), můžete jí bez problémů nahradit i klasické kardio cvičení.

Připravte se na to, že se pořádně zapotíte. Po lekci se budete cítit, jak vaše okrasné tukové prstence pláčou, ale vy se budete cítit naprosto skvěle. Zatočíte s faldíky naprosto stejně, jako běhání na pásu nebo hodina aerobiku. Power jóga je skvělá na hubnutí.

 

Power jóga má stejný účinek jako kardio
Power jóga má stejný účinek jako kardio. Připravte se na to, že se zapotíte.

Jak vypadá lekce

Základem power jógy je pozdrav slunci. Ten se s určitými rozšířeními opakuje stále dokola. Hodina trvá nejčastěji 60 minut, jsou ale studia, která nabízejí i 45 nebo 50minutové kurzy. Takové zkracování se mně osobně vůbec nelíbí, často to totiž něco vypovídá o samotném studiu. Jóga přeci nemá být o tom stihnout co nejvíce kurzů za den. Navíc v podobných případech nebývá výjimkou ani nesnesitelná přeplněnost tělocvičen. Pokud vám tedy mohu radit – vybírejte raději delší lekce než kratší.

Benefity power jógy

Tento druh jógy dokáže až neskutečně zpevnit celé tělo. Výsledky se dostavují rychleji než u jógy klasické, což je dáno již zmiňovanou dynamičností a vyšší náročností. Nebojte se ale toho, že byste nezvládali. Vždy máte možnost ubrat a cvičení si přizpůsobit vlastním možnostem a schopnostem. Pokud jste například v rekonvalescenci, dobrý lektor vám vždy poradí, co můžete a co už byste neměli. A také to, jak některé cviky modifikovat.

Stejně jako při ostatních typech jógy zapomenete na vnější svět a budete se moci soustředit pouze na vlastní tělo. A to, jak známo, přináší mentální uvolnění a zlepšení nálady. Vypustíte všechen shon, odbouráte stres a z lekce budete odcházet s úsměvem na tváři.

Za pár hodin power jógy na sobě začněte pozorovat množství pozitivních změn. Naučíte se lépe a hlouběji dýchat. To, že je cvičení rychlejší, neznamená, že lektor opomene správný jógový dech. I na ten je stále brán zřetel. Nemáte s ním zkušenosti? Nevadí, naučíte se ho.

Získáte tělesnou rovnováhu. Srovnají se vám bolavá záda a začnete jinak přemýšlet o svém těle a možná i o sobě samých. Pomůže vám na cestě k nalezení vnitřní spokojenosti. Vědecké studie navíc prokázaly, že účinně bojuje proti depresím. Ty na západě sužují čím dál tím víc lidí. Zatočte s chmurnými myšlenkami jednou pro vždy! Navíc přirozenou cestou – cvičením.

Power jóga nemá na rozdíl od jiných oblíbených pohybových aktivit žádné negativní účinky na lidské tělo. Byla vymyšlena v souladu s každou jeho částí. Na rozdíl od běhání vám nehrozí, že si odrovnáte kolena nebo kyčle. Právě naopak. Na klouby má velmi pozitivní účinky. Stejně jako na celý pohybový aparát. Jejím cvičením získáte ohebné, vitální tělo bez zatuhlých kloubů a zkrácených šlach. Už si nebudete muset brát výtah ani do bytu v nejvyšším patře.

Power jóga pomáhá vylepšit kondici.
Power jóga pomáhá vylepšit kondici. Získáte díky ní ohebné a vitální tělo.

Kdo by měl cvičit power jógu

Mohu cvičit power jógu zrovna já? Mám na to vůbec? Odpověď je jednoduchá – ano. Tento styl je vhodný pro každého. Je jedno, zda je vám dvacet nebo šedesát, power jóga může vždy příznivě ovlivnit vaše fyzické i psychické zdraví.

Velmi bych ji doporučila především osobám se sedavým zaměstnáním. Ruku na srdce, během sezení v kanceláři nebo na home office pohyb trochu stagnuje. A kila mohou létat nahoru i dolu. Správný pohyb vám do života vnese režim, který postrádáte. Navíc sedavé zaměstnání často způsobuje bolesti zad a krční páteře. I s tím vám power jóga pomůže.

Není nic horšího než tyto problémy přecházet. Páteř máme jen jednu, a přesto si jí denně ničíme nesprávným držením těla a jednostrannými pohyby. Power jóga posílí vaše ochablé zádové svalstvo, postupně vám záda srovná a naučí vás, jak správně stát i sedět. Mnoho lidí jí tak vděčí za nový a lepší život bez bolesti.

Jak jsem objevila power jógu

Poté, co jsem úspěšně dochodila kurz jógy pro začátečníky, jsem se začala poohlížet po něčem novém a možná i trochu náročnějším. Bohužel byly ve studiu, kam jsem do teď chodila, všechny kurzy plně obsazeny. Tak jsem se obrátila pro radu na internet. Přibližně po třech hodinách googlování jsem došla k závěru, že vyzkouším power jógu.

Podívala jsem se na několik videí, abych si o ní utvořila vlastní představu. Z nich jsem usoudila, že se vlastně od klasické jógy, tak jak ji znám z kurzu, příliš neliší. Je jen o něco dynamičtější a člověk se při ní víc zapotí. Což není nikdy na škodu, zvlášť když jste si den předtím objednali k večeři pizzu a zapíjeli jí veltlínským zeleným (tolik k mé snaze jíst zdravě). No co, každý někdy hřeší!

Moje zkušenost s power jógou

Já jsem zatím power jógu vyzkoušela jen jednou. Není to proto, že bych si jí ihned neoblíbila. Naopak si myslím, že je to přesně něco pro mě. Ale bohužel jsem narazila na špatnou lektorku, která mě na další hodiny s ní rozhodně nenavnadila.

Jak už jsem psala, v mém oblíbeném studiu pro mě momentálně místo není. Tak jsem na doporučení kamarádky Renaty vyrazila do jiného. Jenže jak už to tak bývá, každému z nás vyhovuje něco jiného. Mělo mě už tehdy napadnout, že když ona o něčem básní, mně se to líbit nebude. Renata chodí cvičit sice často, ale vždy vyhledává především nízké ceny a anonymitu. Naproti tomu mně nevadí, když si trochu připlatím, pokud za to získám kvalitní službu.

Jak poznat špatné jóga studio

Přesto jsem na její radu dala a v pátek večer vyrazila na svou první hodinu power jógy. Nejsem moc dobrá na odhad, takže vám neumím přesně říct, kolik lidí tam bylo, ale bylo jich hodně. Podložky jsme měli vedle sebe tak blízko, že jsem se jednou dotkla nohou hlavy pána, co cvičil za mnou. To mě do konce hodiny pěkně rozhodilo.

Jako druhý nedostatek shledávám špinavou podlahu. Proto jsem se své jóga podložky držela zuby nehty. Jednou kolem mě dokonce provál chuchvalec prachu, který někdo pravděpodobně odfoukl mým směrem. Zanedbaná čistota studia je varovným znamením, na které byste si měli dát dobrý pozor. V prostoru bychom se měli cítit dobře. Jinak se do podepíše i na našem výkonu během cvičení.

barevné podložky na jógu z PVC
Na lekci budete potřebovat podložku. Doporučuji takovou, která je vysoká alespoň 5 mm.

K mému překvapení jsme se na začátku vůbec nerozdýchali. Absence úvodu znamenala pro mé, klasickou jógou rozmazlené tělo, naprostý šok. Harmonickou atmosféru v hodině nepodpořil ani fakt, že mě ze soustředění neustále vyrušoval nepříjemný hlas vedoucí kurzu. Z části to bylo určitě tím, že zněla jako ženská obdoba inspektora Kojaka.

Co si vzít s sebou

Každopádně jsem byla už po první čtvrt hodině vděčná za to, že mě napadlo přinést si láhev s vodou. Nebylo to sice ani z poloviny tak náročné jako bikram jóga, ale i tak bych to bez vody jen těžko zvládla. Příště bych asi ocenila i ručník, do kterého bych si občas utřela zpocené ruce. Přeci jenom se blíží léto a s ním i obávaná vedra.

Celá sestava ásan byla velmi náročná. Udělala jsem dobře, že jsem si přinesla svou tlustou podložku na jógu. Často se celá váha těla přenášela na kolena, z toho důvodu bych pro power jógu koupila podložku, která je minimálně 5 mm tlustá.

Kde se cvičí power jóga v Praze a Brně

Nevíte kam na lekci power jógy zajít? Vyzkoušejte naše tipy pro jógová studia v Praze a Brně.

Power jóga z pohodlí domova

Pokud nemáte ve svém okolí jógové studio, které by vám vyhovovalo, nemusíte zoufat. Internet je plný videí, podle kterých můžete cvičit nebo se jimi inspirovat a časem si vytvořit vlastní sestavu. Najdete tam jak power jóga cviky pro začátečníky, tak pro pokročilé jogíny.

YouTube video

YouTube video

 

Jak se vám power jóga líbí? Už jste ji někdy cvičili? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů!

7 Shares
 • Kristýno, já také věřím v přednosti jógy. Díky přestěhování do jiného města jsem přišla o úžasnou jógu se skvělou lektorkou. Nyní hledám a hledám jógu, na kterou bych měla dobré reference. Nechci ztrácet čas „zkoušením“ vyhovujících studií.
  Věřím ovšem, že již brzy něco objevím, zatím mám k dispozici CD se Zuzkou Klingrovou.
  Zdravím 🙂
  Iveta, Olomouc

 • >
  7 Shares
  Share7