Detoxikace organismu v létě

Léto je časem odpočinku, dovolených, lehkosti, radovánek a užívání si života plnými doušky. Na zahrádkách nám dozrávají čerstvé šťavnaté plody, trávíme více času na svěžím vzduchu, užíváme si sluníčka a také se více potíme. Mohlo by se zdát, že léto detoxikaci vyloženě přeje. Jenže….co všechna ta pokušení, která na nás číhají na každém rohu?

Projít v těchto parných dnech okolo zmrzlinového stánku bez povšimnutí nebo odmítnout všechny ty grilované dobroty plné soli a koření, či nějakou tu sklenku s alkoholem na letní párty není vůbec snadné, že? Během těchto horkých dnů se v jídle přes den spíše odbýváme a často sáhneme po rychlém občerstvení nebo večer důkladně vyluxujeme ledničku. Na konci léta nás pak nepříjemně překvapí nějaké to kilo navíc.

letní nápoje

V teplých měsících naše těla vyloženě touží po lehké stravě a osvěžení. Letní jídelníček by měl tělo ochladit, osvěžit, dodat energii, ale zároveň organismus zbytečně nezatížit. Ukážeme si pár tipů, jak můžeme podpořit přirozenou detoxikaci těla během léta.

Oddychněte si od

 • tučných a smažených jídel
 • nadměrnému množství soli a koření
 • tučného masa i smetanových omáček
 • velkého množství alkoholu
 • těžce stravitelných potravin
 • polotovarů a umělých přísad

Naopak si dopřejte

 • dostatečně velké množství čerstvého sezónního ovoce a zeleniny (jablka, rajčata, okurky, melouny, borůvky, ostružiny,…), které obsahují velké množství vlákniny a vody a přirozeně tak pročišťují organismus
 • lehké saláty z listové zeleniny
 • potraviny, které zasytí, ale nezatěžují tělo (avokádo, fazole, semínka, oříšky,…)
 • červené maso zkuste vyměnit za ryby
 • dostatek tekutin – ideálně čistá voda s citrónem nebo mátou
 • ovoce, které obsahuje větší množství antioxidantů, které pomohou vyvážit důsledky nadměrného slunění a přirozeně nás chrání od nepříznivých vlivů slunečního záření (ostružiny, maliny,…)

bobule

Sezóna ostružin

Právě teď dozrávají tyto černé a velice chutné plody, které jsou skvělým přirozeným detoxikačním prostředkem. Kromě toho, že obsahují velké množství vitamínů (vitamínu C, draslíku, hořčíku, železa, kyseliny listové,…), minerálů a dalších látek podporující naše zdraví, působí také jako prevence proti nachlazení, pomáhají předcházet nádorovým onemocněním a také zpomalují stárnutí mozku. Podobné vlastnosti mají i borůvky a maliny, ale v ostružinách je koncentrace těchto látek vyšší. Můžete je jíst jen tak, nebo přidávat do smoothies, jogurtů, kaší, atd.

Recept na osvěžující smoothie

Léto a meloun k sobě neodmyslitelně patří, připravte si v horkých letních dnech tento osvěžující koktejl během chvilky. Dodá tekutiny, vitaminy, vlákninu a příjemně osvěží 🙂

Budeme potřebovat

 • nakrájenou dužinu z většího plátku melounu
 • pár kapek limetkové šťávy
 • trocha vody (podle toho jak chcete mít nápoj ředěný)
 • 3 plátky okurky
 • pár lístků máty
 • mátu na ozdobu

Vychlazený meloun (může být i z mrazáku) smícháme s nasekanými lístky máty, třemi plátky okurky bez slupek, vodou a šťávou z limetky. Rozmixujeme, nalijeme do sklenice a ozdobíme 🙂

melounové smoothie

Nezapomeňte na pohyb

Pro podporu detoxikace je důležitý také pravidelný pohyb a letní měsíce vyloženě přejí venkovním aktivitám. Běh v přírodě, jízda na kole, volejbal či jiné skupinové sporty, které se dají provozovat na čerstvém vzduchu jsou ideální. Při vyšších teplotách je vhodnější jít si třeba zaplavat a tím se zároveň i ochladit, nebo můžete zkusit paddle jógu. I takový pomalejší běh ve večerních hodinách může být příjemným zážitkem nebo třeba jóga v přírodě při východu slunce? To nám zimní měsíce moc neumožňují, využijme to teď.

Dopřejme si v těchto slunečných dnech také dostatek odpočinku, péče a příjemných zážitků. Je velmi důležité během léta alespoň na pár dní vypnout, hodit všechny starosti za hlavu a jen tak být a užívat si života naplno. O to lépe se nám bude dařit v následujících měsících.

Bára Vohanková

Jóga si mé srdce získala v roce 2009, kdy jsem se přihlásila na kurz tradiční jógy. Zde započala
cesta, která mě o několik let později přivedla na lektorský kurz hatha jógy. Na józe mě nejvíc
fascinuje ta pestrost. Je tolik různých stylů, kde si každý může vybrat podle toho, co
momentálně potřebuje. Během mých dvou těhotenství mi byla jemnou průvodkyní
gravidjóga, po porodu hatha jóga a dnes je moji velkou láskou jin jóga. Baví mě se dál
vzdělávat a objevovat, protože ta cesta zdaleka nekončí. Aktuálně vedu lekce hatha jógy,
gravidjógy, jógu pro maminky po porodu a přes léto paddleboard jógu.

5 Shares
>
Share5
5 Shares