7 jógových ásan pro rozproudění lymfy

V tomto článku se podíváme blíže na to, jak pomocí jógové praxe detoxikovat tělo. K čemu nám vlastně slouží lymfa a celý lymfatický systém? Jaké ásany je vhodné zařazovat pro zmíněný detox organismu? Pokud chcete znát odpovědi na všechny tyto otázky, čtěte dál.

Věřím, že dnes už každý z nás ví, že abychom organismus detoxikovali, není potřeba provádět půsty, speciální diety nebo popíjet pouze ovocné šťávy. Naše tělo má úžasnou schopnost detoxikace a regenerace samo o sobě. Vždyť na tom pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jde jen o celkovou rovnováhu – zdravý životní styl, vyvážená kvalitní strava, dostatek pohybu a spánku a psychická pohoda. Pokud najdeme balanc mezi všemi těmito složkami, tělo se opravdu začne detoxikovat samo. Můžeme mu však pomoci, a to vhodnou jógovou sestavou.

Proč je pro nás lymfa důležitá

Pro začátek si projdeme trochu teorie. Lymfatický systém má řadu důležitých funkcí v našem těle – například odvádí z těla škodlivé látky, brání organismus před infekcemi a odvádí tkáňový mok z tkání právě ve formě lymfy. Lymfa neboli míza je čirá nažloutlá tekutina, která koluje v lymfatických cévách a brání tělo před nejrůznějšími infekčními onemocněními. Právě lymfa pak koluje v našem těle, čistí celé tělo a sbírá s sebou různé škodlivé látky, které se pak filtrují přes lymfatické uzliny.

Princip toku lymfy

Proud lymfy se děje díky pohybu těla, tedy svalovým kontrakcím. Tudíž každý pohyb, i jógová praxe, je klíčem k tomu, aby lymfa proudila tak, jak má. Tok lymfy je ovlivněn i gravitací.

Jóga a detoxikační efekt

Jógová praxe jako celek všeobecně pomáhá k očistě těla i mysli. Tím dochází i k detoxikačnímu efektu.

Co pro nás znamená, že lymfa je ovlivněna gravitací a svalovými kontrakcemi? Znamená to, že pokud chceme lymfu pořádně rozproudit, je ideální provádět ásany, kde je hlava níž než naše srdce. Například svíčka, stoj na hlavě nebo hluboký předklon. Lymfa se také díky těmto pozicím dostane do respiračního systému, kde vstupuje do těla mnoho bacilů. Po navrácení do vzpřímené pozice se gravitací odvede lymfa z těchto míst do lymfatických uzlin, kde dochází k filtraci a očištění lymfy. Na obrácené pozice by si měli ale dát pozor lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Obrácené pozice by vůbec provádět neměli. Pro lidi s hypertenzí postačí pozice, kde je vždy hlava nad srdcem.

Pro zrychlení toku lymfy jsou také vhodné pozice, při kterých dochází k rotaci či zkrutu. Při rotačních pozicích se tok lymfy zpomalí a po navrácení do neutrální polohy dochází naopak ke zrychlení tohoto toku. Dostavuje se již zmíněný detoxikační efekt.

7 ásan pro rozproudění lymfy

Připravila jsem si pro vás 7 jógových ásan na rozproudění lymfy. Zkuste tyto pozice provádět každé ráno a uvidíte, jak vás to skvěle probudí a nakopne na celý den.

1. Židle s rotací (Parivrtta Utkatásana)

Máme tu první rotační pozici, která je vhodná pro rozproudění lymfy. Zaujměte pozici hory, chodidla dejte k sobě. S nádechem zhoupněte paže o podložku a vyneste je vzhůru nad hlavu a pokrčte kolena. Jste v pozici židle. Kolena jsou u sebe a váha je pomyslně na patách. Celá chodidla jsou ale stále na zemi. Pokud se podíváte na zem, stále jste schopni si vidět na konečky prstů. Mějte celou dobu podsazenou pánev (sedací kosti tlačte dolů a stydkou kost k pupíku), tím se vám otevře bederní páteř. Hlava je v prodloužení těla.

S dalším nádechem spojte dlaně před srdcem a s výdechem rotujte trup doprava. Levý loket položte na pravé koleno z vnější strany a od něho se odtlačujte. Spojené dlaně jsou stále veprostřed hrudníku. Pozor na hýždě, aby byly v jedné rovině. Levé koleno bude mít tendenci jít dopředu, tudíž si obě kolena srovnejte tak, aby byla vedle sebe. Ramena táhněte od uší. Pohled směřujte doprava. S nádechem se vraťte na střed a s výdechem proveďte rotaci na druhou stranu.

Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!

Parivrtta utkatásana
Parivrtta utkatásana

Tato rotace vychází ze středu těla. Je potřeba, aby celý střed těla byl pevný (tedy aktivní Uddijána bandhu). Záda jsou rovná.

2. Vysoký výpad s rotací

Pokud chcete zkusit něco trochu náročnějšího, zkuste z pozice židle s rotací pomalu odkročit do vysokého výpadu s rotací.

Rotace ve vysokém výpadu
Rotace ve vysokém výpadu

3. Svíčka (Sarvangásana)

První obrácená pozice, při které je hlava níž než srdce. Podrobný návod, jak na pozici svíčky naleznete zde: Svíčka – Sarvangásana.

Sarvangásana
Sarvangásana

4. Stoj na hlavě (Širšásana)

Není nic lepšího, než ranní stoj na hlavě. Tělo se krásně rozproudí a zregeneruje. Stoj na hlavě nám také umožňuje doslova vidět věci z jiného úhlu. Podrobný návod, jak se do pozice dostat, naleznete pod tímto odkazem: Stoj na hlavě: Jak ho udělat a jaké jsou jeho účinky na naše zdraví?

 

Širšásana
Širšásana

Pokud se vám nedaří provést stoj na hlavě, zkuste tuto jednoduchou variaci Tripod headstand, kterou můžete provádět se zdí i bez. Položte dlaně na šířku ramen na podložku a prsty roztáhněte široko od sebe. Důležité je, abyste měli v loktech pravý úhel. Mezi dlaně položte dopředu temeno hlavy tak, aby dlaně a hlava tvořily trojúhelník. Lokty nevytáčejte do strany, je potřeba, aby byly rovnoběžné se sebou.

Zvedněte hýždě a kolena od země, jako byste chtěli jít do psa hlavou dolů. Zkuste hýždě dostat co nejdál nad ramena. Poté pravé koleno umístěte na pravý triceps a levé koleno na levý triceps. Celé tělo je pevné, včetně paží, trupu, ramen, která vytahujete směrem od uší. Krk se snažte co nejvíce prodloužit, abyste si chránili krční páteř.

Nácvik na tripod headstand
Nácvik na tripod headstand

5. Orel (Garudásana)

Pozice orla je pěkná motanice. Zamotané ruce, zamotané nohy a ještě držet balanc. Ano, pozice orla není úplná hračka, ale jakmile jí zvládnete, pocítíte ty skvělé účinky, které tato pozice nabízí. Podrobný návod, jak se do orla dostat a informace o účincích naleznete zde: Garudásana – pozice orla.

V pozici orla se také můžete zkusit předklonit. Dotkněte se s výdechem loktem kolen a chvíli vydržte. S nádechem se pomalu vracejte nahoru.

Garudásana
Garudásana

6. Obrácený trojúhelník (Parivrtta Trokonásana)

Obrácený trojúhelník skvěle posílí střed těla, záda i nohy. Posílí i ty hluboko uložené svaly a náramně se nám hodí do naší detoxikační sestavy. Rotací v páteři totiž po navrácení do stoje rozproudíme lymfu.

Výchozí pozice je pozice hory (tadásana). S výdechem odkročte pravou nohou dozadu, špičku nasměrujte mírně ven. Klidně si trochu rozšiřte postoj. Srovnejte kyčle tak, aby byly vedle sebe, to znamená pravou zatlačte dopředu a levou kyčel dozadu. Poté protáhněte pravou paži nad hlavu a s výdechem jděte do předklonu. Pravou rukou chyťte palec levé přední nohy a levou ruku vytočte vzhůru.

Je to celkem náročná rotace v páteři. Ale je potřeba, abyste měli rovná záda a pevný střed. Kyčle jsou stále vedle sebe. Obě nohy nejsou úplně propnuté, mějte aktivní kolena. Vydržte v pozici na alespoň 5 nádechů a výdechů. S nádechem vyneste trup zpět vzhůru a s výdechem přikročte do tadásany. Vyměňte strany.

Pokud rukou nedojdete až k palci přední nohy, lehce jí položte někde po cestě o lýtko nebo můžete použít jógový bloček, který umístíte z vnější strany přední nohy.

Parivrtta trikonásana
Parivrtta trikonásana

7. Rotace trupu v sedu

Celou sekvenci ásan zakončíme rotací trupu v sedu. Jak na ní se můžete podívat v tomto článku: Těžký den v práci? Uvolněte si páteř s pomocí rotace v sedu.

Rotace trupu v sedu
Rotace trupu v sedu

Všechny výše vypsané pozice mají jedno společné a to, že mají blahodárný vliv na celý organismus. Díky rotaci či obrácení těla hlavou vzhůru totiž rozproudíme lymfu a tím detoxikujeme tělo. Vidíte? Žádné drastické diety není potřeba držet. Dalším zázračným pomocníkem k přirozené detoxikaci je náš dech. Stačí chvíli dýchat hluboce a vědomě a naše tělo se krásně okysličí a tím pádem i pročistí. Najděte rovnováhu mezi zdravou myslí a tělem, přidejte tyto pozice a vědomý dech a detox půjde sám.

Líbila se vám tato sestava? Přihlaste se k odběru newsletteru. Budeme vám posílat upozornění na nové cviky a zajímavosti ze světa jógy. 🙂

Mějte se krásně,

Lucie

0 Shares
>
0 Shares
Share