Ochlaďme se v teplém počasí dechovou technikou Šítalí

Příjemný vánek, teplé večery a dlouhé letní dny. To vše nám přináší současné letní počasí. Někdo si slunné měsíce užívá více a někdo méně. Pokud máme možnost trávit tato vedra u vody a v přírodě, můžeme letní koupačky kombinovat i s jemnou jógovou praxí. Pokud ovšem nepatříte k příznivcům teplého počasí nebo se prostě chcete jenom ochladit, můžete vyzkoušet dechovou techniku Šítalí, která ochladí vaše tělo a osvěží mysl.

Ochlaďme se v teplém počasí dechovou technikou Šítalí

Chladivý dech

Dech Šítalí je pranajámickou technikou, která ochlazuje naše tělo, zmírňuje pocit žízně a celkově napomáhá ke snížení naší celkové tělesné teploty. Tato dechová technika dále snižuje únavu. Zklidňuje dech, což má přímý vliv na zklidnění našich myšlenek. Dech Šítalí také dokáže osvěžit naši mysl.

Jistě už víte, že celá řada jógových pozic svým provedením připomíná určitá zvířata. Pes, kočka, kráva, holub nás učí, jak se krásně protáhnout a rozpohybovat své tělo.  Jistou provázanost mezi lidskou a zvířecí říší můžeme vidět i u ochlazujícího dechu. Co dělá pejsek, kterému je vedro? Vyplazuje jazyk. Pro psy je právě jazyk jediným způsobem, jak se ochlazovat. My se od nich ovšem můžeme inspirovat a zkusit to také.

Ochlaďme se v teplém počasí dechovou technikou Šítalí

Příprava

Nejprve si sedněte do nějakého pohodlného sedu. Doporučuji například poloviční lotosový sed, zkřížený sed nebo sed na patách. Narovnáme záda a vytahujeme se nahoru za temenem hlavy. Ramena táhneme od uší a máme aktivní bříško. Spodní žebra táhneme k páteři. Zavřete oči. Tuto techniku lze provádět i v sedě na židli či ve stoje. Stále však platí, že bychom měli mít rovná záda.

Tip: Cítíte, že máte ztuhlá ramena? Zkuste cviky na uvolnění ramen!

Ochlaďme se v teplém počasí dechovou technikou Šítalí

Ochlazujeme

Nyní už se dostáváme k provedení dechové techniky Šítalí:

  1. Vyplázneme jazyk a srolujeme do ruličky. Komu se nedaří z jazyku vytvořit ruličku, zapře jazyk o horní zuby.
  2. Pomalu a plynule se nadechujeme. Plíce se plní vzduchem.
  3. Zavřeme ústa a vydechujeme nosem.

Stejným způsobem opakujeme:

  1. Nádech s vyplazeným jazykem.
  2. Vnímáme, jak vzduch proudí a ochlazuje náš jazyk.
  3. Výdech nosem.

Počet opakování je libovolný. Provádějte do té doby, než pocítíte ochlazení. Doporučuji alespoň 3 minuty. Tuto techniku můžete provádět kdykoliv během dne, když pociťujete, že je potřeba trošku se schladit, trápí vám pocit žízně či chcete osvěžit svou mysl. Můžete ho zařadit před svou praxí a nebo i po ní.

Praktikujete tento dech? Zkuste dechovou techniku Šítálí na vlastní kůži a uvidíte, jaký na vás bude mít vliv 🙂

Namasté
Dominika

0 Shares
>
0 Shares
Share