5 důsledků jógové pauzy

Na internetu můžete najít x typů, proč je dobré začít s jógou a proč je jóga tak neuvěřitelně skvělá. Tenhle článek bych ale chtěla věnovat těm, kteří jógu už pravidelně praktikují. Během Vánoc jsem totiž udělala zásadní chybu. Prostě jsem si dala asi na dva týdny jógovou pauzu. A pak jsem se nestačila divit, jak se moje tělo cítilo. Víte, proč s jógou nepřestávat? Ne? Tak se poučte z mých vlastních chyb!

Všichni víme, jak to během volna chodí. Svátky, návštěvy, dlouhé cestování za rodinou, sezení u pohádek. Všechno situace, které si doslova žádají alespoň jemné protažení, meditaci nebo pránájámu. Přiznávám, že já jsem to tenhle rok – vlastně už ten minulý – nezvládla. A mělo to několik důsledků.

1. Ztráta energie a únava

Lépe by možná bylo napsat „proměna energie a únava“. Protože energii jsem měla, ale byla to spíše ta negativní, zatěžující energie. Jako bych byla každým dnem těžší a těžší. Zároveň jsem ztratila ten skvělý pocit, že můžu lítat. Ten, který nastane vždy po jógové praxi.

Ráno jsem se budila s pocitem, že chci jít zas spát. Večer jsem padala únavou o dost dřív, než jsem zvyklá. Cítila jsem se jako hadrová panenka a každým dnem byl ten pocit horší a horší.

Únava

2. Nářek starých zranění

Naštěstí za sebou moc zranění nemám, ale trpím na bolestivá zápěstí. Je zajímavé, že ještě před rokem jsem měla podezření, že je mám přesílená z jógy (respektive z nesprávného postavení a tlaku dlaní). No po delším pozorování jsem zjistila, že zápěstí se ozvou vždy, když jógu na delší dobu vynechám.

A pokud máte problémy s klouby nebo se zády, tak myslím, že na jógovou pauzu doplatíte stejně jako já. Nejhorší bylo, že když jsem pak v lednu znovu naběhla do starých kolejí, tak to šlo všechno o dost hůř. Musela jsem zápěstí pomalu rozhýbávat a natahovat. Trvalo týden, než jsem mohla udělat krásnou bakásanu, neboli vránu.

3. Disciplína na bodě mrazu

Jóga mi pomáhá dosáhnout disciplínu. Rozvrhnout si čas na práci, jógovou praxi a domácnost. Hlavně mě uzemňuje a učí mě stát s nohama pevně na zemi. Po Novém roce jsem ale nebyla schopna plnit si úkoly, pravidelně jíst, spát, chodit se psem na procházku. Asi to mohlo být celkově způsobeno volnem, ale věřím tomu, že s jógou bych do nového roku vkročila s chladnější hlavou.

Disciplína

4. Kondička v čudu

Tenhle symptom jsem vypozorovala, až když jsem se znovu postavila na podložku. Zadýchávání po schodech jsem samozřejmě připisovala pouze teplé péřovce.

Když jsem se ale začala třást v prvním prkně, tak jsem pochopila, že moje bunda s tím – překvapivě – nemá nic společného. O plynulém přechodu z čaturanga dandásany do psa hlavou nahoru nemohla být ani řeč. Raději jsem šla na jistotu a zůstala na delší dobu v dítěti. V takové chvíli je prostě plný jógový dech nejlepším přítelem.

Vždy mě ale fascinuje, že moje tělo si všechno pamatuje. A tak mu netrvá až tak dlouho než se vzpamatuje. Stačilo pár kilometrů chůze denně a poctivá domácí jógová praxe. Pak jsem s jistotou mohla vkročit před sál plný lidí a odučit svou lekci.

5. Jiskřící nervy

No a na závěr, co jiného, jako agresivita, nepřátelství, náladovost… Je jasné, že když jsem unavená, všechno mě bolí, nedej bože nestihnu oběd, tak to si to odnese moje okolí. A v mém okolí je nejčastěji můj manžel a můj pes. Ti dva nejmilejší a nejhodnější. Á já jsem k nim byla protivná.

Agresivita

Teď ve vzpomínkách skláním zrak a stydím se. Stačilo by par minut krásné, jemné, obohacující jógy. Ale jóga nás učí i neubližování, spokojenosti, studiu a uctívání sebe samých.

Takže já si to odpouštím a v rámci nepřipoutanosti se loučím s myšlenkou, že jsem něco nezvládla. A pokud se vám stalo něco podobného, můžete se se mnou o to podělit, zbavit se té myšlenky a odpustit si. Vždyť i o tom je jóga.

A jestli potřebujete pomoct po jógové pauze a znovu se do toho pořádně dostat, podívejte se na naši 30 denní jógovou výzvu. Ta vám určitě pomůže naběhnout do starých jógových kolejí.

Namasté.

18 Shares
  • Jo tak to znám. Jednou jsem si dala týden volno, když jsem měla rýmečku. A můžu zodpovědně říct: nikdy více. Proto jsem si přes svátky jógu pěkně vychutnávala u rozsvíceného stromečku. Nejkrásnější domácí jóga. Už se těším na další Vánoce. 🎄

    • Já už jsem se poučila a příští Vánoce to tak taky vidím! Jsem ráda, že vy jste si jógové Vánoce užila 🙂

  • >
    18 Shares
    Share18