„V pondělí se začnu hýbat“. Říkáte si v sobotu večer při televizi. „Hned jak skončí v práci hektické období, zapíšu se do kurzů jógy“. Svěřujete se kolegyním. „Po Novém roce konečně vytáhnu jógamatku a dojedu starou permici“. Slyším poslední dobou v rozhovorech v tramvaji…
Předpokládám, že i vy jste si někdy něco podobného říkali. A stejně tak předpokládám, že ne vždy se to stalo skutečností. A pokud se nemýlím, tak je to jenom proto, že jsem to sama zažila. Několikrát. Dnes bych se s vámi ráda podělila o to, jak jsem svoji jógovou praxi začala rozvíjet doma.
Bez následné frustrace z toho, že jsem „zase něco nezvládla“.
Jóga může skutečně s naším tělem udělat zázraky. No pokud si přejeme vidět výsledky, nestačí ji dělat jednou týdně. Z vlastní zkušenosti vím, že bych měla jógu zařadit do rozvrhu alespoň třikrát týdně. A vůbec to nemusí být celá hodina. Někdy stačí i 20 minut. Moje tělo se pak cítí skvěle a mysl je méně roztěkaná.
Ne vždy je návštěva jógového studia ideální volbou. Někdy jsme už jenom z představy přesouvání, oblíkaní a opuštění tepla domova znechucení. Samozřejmě, že po lekci jsme spokojení a nelitujeme naší volby. Ale stává se i to, že se nikam nedokopeme, zůstaneme doma a jsme frustrovaní sami ze sebe. A při tom máme tak jedinečnou možnost – vytáhnout podložku, pustit si příjemnou hudbu a v klidu se protáhnout. V pohodlí domova. Můžete cvičit i podle YouTube. A pokud si nejste jistí angličtinou, vyzkoušejte videa v češtině.
Jak tedy začít s jógou doma? A jak dosáhnout toho, že s tím po pár dnech nesekneme? Přináším vám několik tipů, které pomohly mně. Z jógy pak udělaly běžnou součást mého dne.
1. Vhodný prostor a vybavení
Vyberte si místnost v domě nebo bytě. Zde bude probíhat vaše jógová praxe. Kde se cítíte nejlépe a proč? Potřebujete výhled z okna a světlou místnost? Nebo naopak tmavší, tiché a útulné místo? Mě hodně pomáhá čistý a vzdušný prostor, kde moje mysl není rušena zbytečnostmi.
Udělejte z tohoto místa trvalý prostor na jógu. Něco, co na první pohled prozradí, že „tady se dělá jóga“.
Já mám taková místa v bytě dvě. Jedno je jednoduší. Je tvořeno pouze podložkou v ložnici. Často mám chuť se večer protáhnout a pak rovnou zalézt do peřin. Druhé místo mám v pracovně. Tvoří ho znovu podložka a malý koutek s poličkou. Zde mám odložený bloček, deku, svíčku a rostlinu. Pokud často pracujete z domu (jako já), tak vás pohled na podložku obvykle přiláká. Když třeba cítím, že ztrácím při práci pozornost, zvednu se a zamířím na podložku.
Nemusíte hned ze začátku investovat do vybavení na jógu. V podstatě stačí podložka, no pokud máte doma koberec, zvládnete to i na něm. Místo bločku můžete použít tlustou knížku. A místo pásku třeba širší provaz nebo vodítko (mám odzkoušeno). Oblečení volte takové, ve kterém se cítíte dobře a hezky zároveň.
2. Nutná pravidelnost versus svobodná intuice
Možná čekáte, že si musíte najít konkrétní čas a den, kdy budete jógu dělat. Že když to bude něco pravidelného, donutíte se to dodržet. No já tomu nevěřím. Kdo z nás má takový režim, že každé pondělí od 18:00 náhle všechno přestane existovat? A s klidem se může začít oddávat jógové praxi? Já myslím, že takových lidí je málo.
Jóga by pro vás neměla být povinností. Měla by být odměnou, odpočinkem, radostí. Neměla by být vnímaná jako trénink. A dokonce ani pouze jako fyzická aktivita. Někdy si možná vaše tělo žádá jenom ztišení a zpomalení. Tehdy mu stačí dopřát meditaci nebo relaxaci.
Místo toho, abyste se do praxe museli nutit, zamyslete se nad tím, co od jógy očekáváte. Pokud vás žene pouze myšlenka „že byste něco měli dělat“, je dost možné, že s tím rychle skončíte. Zkuste jógu zařadit přirozeně do běžného života. Vědomě se uvolnit a zkusit naslouchat svému tělu i srdci. Někdy i deset minut v Pozici mrtvoly může ukončit bolest hlavy. Nebo pomoct s těžkým rozhodnutím. A někdy stačí zavřít oči a pár minut se soustředit na plný jógový dech.
3. Měsíc v nás
Tato je část je spíše věnovaná ženám, no pánové se mohou inspirovat na cestě k porozumění svým polovičkám. Ženské tělo je skvěle naprogramováno, no ne vždy toho využíváme. Miranda Gray ve své knize Cyklická žena věnuje pozornost celému našemu cyklu. To není jenom pár otravných dnů v měsíci, kdy přichází menstruace. Ženské tělo během měsíce prožívá hned čtyři fáze. Liší se množstvím energie, mírou empatie a taky převahou racionálního nad intuitivním myšlením a naopak.
Bohužel se v dnešní uspěchané době snažíme mít každý den stejné tempo. Pracovat na sto nebo i více procent. Protože se to od nás často očekává. No stačí, že se naučíme pracovat s fázemi našeho cyklu. Pak můžeme přívaly energie využít tehdy, když to bude nejvíc potřeba. A pokud si v době menstruace dopřejeme náležitý odpočinek, ze získané energie pak můžeme těžit po zbytek měsíce.
A jak to všechno souvisí se snahou začít s jógou doma? Jednoduše. Pokud se chcete pustit do nového projektu – jako třeba začít s vlastní jógovou praxí – můžete si to naplánovat na vhodnou fázi. Třeba taková dynamická fáze je ideální pro nové začátky. Takže ne pondělí ani Nový rok, jak se často domníváme. Dynamická fáze nastává po době menstruace a trvá asi 7 dnů. No pokud začnete v kreativní fázi (týden před menstruací), možná to rychle vzdáte. Naše energie v téhle chvíli klesá, nejsme moc soustředěné a často nás trápí i běžně malichernosti.
I když už jógu doma poctivě děláte, určitě jste si všimly, že ne vždy máte chuť na dynamické cvičení. Znovu to může souviset s fázi, kterou právě teď prožíváte. Zohledňujte potřeby vašeho těla. Když se ptá po odpočinku, jednoduše mu ho dopřejte. Třeba jemnou jógovou sekvencí.
4. Inspirujte se!
Cílem tohoto článku nebylo odradit vás od návštěv jógových studií. Samozřejmě, pokud máte své oblíbené veřejné lekce, choďte si tam pro inspiraci! Domácí praxe je pak mnohem jednoduší, když máte za sebou průpravu od někoho jiného. Pokud zrovna nejste typ člověka, který vyhledává cvičení mezi lidma, můžete vsadit na individuální lekce. Například moji klienti jsou často pánové, kteří se chtějí naučit jednoduché jógové sekvence. Ty pak aplikují v domácím cvičení.
Pokud nemáte možnost pravidelně chodit na veřejné nebo soukromé lekce, využívejte internet! Na webu je obrovské množství videí, podle kterých můžete cvičit i doma. Nebo se pro začátek přihlaste do naší 30 denní jógové výzvy, která vás bude inspirovat po celý měsíc. Možností je opravdu hodně, stačí si jenom vybrat. Nezapomeňte, že při výběru je dobré myslet na to, co od jógy očekáváte a jak se zrovna v daný den cítíte!
Doufám, že i moje tipy budou pro vás inspirací, jak začít s domácí jógovou praxí. Nebo vylepšením té stávající. A pokud jste už za vodou a považujete se za „domácího jógového guru“, tak se s námi podělte o vaši tipy.
Jak si tvoříte vlastní jógovou praxi? Budu se těšit na vaše komentáře!
Jóga pro mě znamená harmonii. Pomáhá mi zpomalit, někdy dokonce zastavit. Není to jenom čas strávený na podložce. Je to cesta, která nikdy nekončí. Své poznatky z praxe se snažím aplikovat i do běžného života. A jako lektorka jógy i do životů mých studentů. Ráda hledám průnik mezi tím, co můj život dělá šťastným: jóga, minimalismus a bezodpadová domácnost. Další moje články naleznete na: https://yogerika.com/