Ashtanga jóga

Jedním ze skvělých druhů jógy pro naprosté začátečníky je nepochybně Ashtanga jóga. Její celý název sice zní Ashtanga vinyasa jóga, ale myslím, že mi nikdo nebude vyčítat, když si ho pro účely dnešního článku zkrátím. Já sama jsem začínala klasickým kurzem pro začátečníky, který se více podobal power józe než čemukoliv jinému. Byl to ale nejlepší kurz pro začátečníky z celého města, a tak jsem si ho vybrala. Pokud ale ve vaší blízkosti máte studio, kde nabízejí kurzy Ashtanga jógy pro začátečníky, vůbec bych neváhala s jeho návštěvou.

Od té doby jsem v Olomouci stále nenarazila na žádné zajímavé lekce tohoto druhy jógy. Budu si muset asi počkat a doufat, že se díky probíhajícímu jóga boomu časem nějaké pěkné místo objeví. Teď už ale dost fňukání. Našla jsem, sice trochu matoucí, ale zato velmi profesionální lekce Ashtanga jógy v Praze. Druhé studio, o kterém budu mluvit, jsem nedávno sama navštívila, a proto se nebojím vám ho doporučit.

Ashtanga jóga – co to je?

Ashtanga jóga nepochybně patří k velmi tradičním a tím pádem i starým typům jógy. Samotní lektoři často jezdí do Indie, kde se umění Ashtanga jógy učí přímo od tamních zkušených jogínů. Ti si své znalosti předávají již po celé generace a tak není problém zažít skutečně autentickou hodinu i tady, v České republice.

Typickým znakem Ashtanga jógy je dynamické cvičení ásán, Pranayama (dechová cvičení) a plynulý přechod mezi jednotlivými pozicemi. Cvičení je to vcelku náročné. Začátečník je tak nucen chodit na jógu častěji a postupně se ji naučí cvičit také doma. Jestliže se pro ni rozhodnete, bude vám stačit jen pohodlná podložka a samozřejmě odhodlanost naučit se něčemu novému.

žena sedící v tureckém sedu oblečená do černého oblečení

Ashtanga jóga ve studio Yogame v Praze

O tomto studiu jsem již psala v souvislosti s Kundalini jógou. Co jsem myslela tím matoucím kurzem? Narazila jsem na něj totiž hned na třech stránkách a chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomila, že se jedná vždy o ten samý kurz. Každopádně ho vede velmi zkušená lektorka Petra Vonšovská. Právě ona patří mezi lektory vyučující skutečně tradičním způsobem. Hodiny probíhají od pondělí do pátku, vždy od sedmi hodin do půl deváté ráno.

Jestliže jste Ashtanga jógou naprosto nepolíbení, začněte s kurzy Ashtanga Mysore (pondělí, středa, čtvrtek) – rada přímo od Petry. Jedna 90 minutová lekce vás zde vyjde na 150 Kč. Studio je uvnitř velmi příjemné a určitě se brzy naučíte navštěvovat hodinu jógy ještě před prací. Budete se pak celý den cítit plní energie a až do večera vás neopustí dobrá nálada.

Do Brna s lehkou hlavou

Brněnské studio S lehkou hlavou jsem jela před pár týdny navštívit, abych si poprvé vyzkoušela Hatha jógu. Hodina se mi tenkrát moc líbila, interiér studia mně přímo učaroval a doteď mi je líto, že nebydlím o něco blíž.

V létě (tj. od 16. 6. 2014) můžete navštěvovat otevřené lekce Ashtanga jógy pro různě pokročilé. Lekce se konají každý čtvrtek od půl šesté do sedmi. Za jednu 90 minutovou hodinu zaplatíte 140 Kč. Můžete ale využít nákupu permanentek a tím si cenu snížit až na 100 Kč (15 lekcí na 3 měsíce).

Říká se, že každé léto se má člověk naučit něco nového. Proč by to nemohla být právě Ashtanga jóga?

27 Shares
>
27 Shares
Share27