Kalhoty na jógu – jak na výběr

Přemýšlela jsem, který kus oblečení je při cvičení jógy nejdůležitější. Jakmile jsem si ale vzpomněla na svou první hodinu, nebylo to těžké rozhodnout. Mezi základní vybavení na jógu bych stoprocentně zařadila vhodné kalhoty. Sama jsem měla tehdy možnost zažít nepříjemnosti, které s sebou nevhodně zvolený kus oděvu přináší. Proto jsem si řekla, že připravím návod, který vám poradí, jak si vybrat ty pravé kalhoty pro vás.

Ještě před návštěvou vaší první hodiny jógy vám doporučuji nebýt zbrklí a s nákupem počkat. Nikdo vás neodsoudí, pokud do kurzu dorazíte v oblečení, které není speciálně vyrobeno pro jógu. Naopak, se především v kurzech pro začátečníky, nejčastěji setkáte s lidmi oblečenými do tepláků a obyčejných triček.

Kamenný obchod vs. e-shop

Jestliže vás jóga chytla natolik, že si do ní přejete investovat, tak hned po nákupu podložky začněte s výběrem kalhot. Osobně nakupuji většinu zboží přes internet. Jednoduše proto, že je to pohodlné a často mnohem levnější. I tak jsem si ale před nákupem kalhot obešla pár kamenných obchodů a vyzkoušela si několik střihů.

Tento jednoduchý způsob vám pomůže určit ideální střih, velkost i druh materiálu. Navíc nikdy nevíte, kdy narazíte na zajímavou slevu. Možná si tak odnesete nové kalhoty na jógu hned ten den domů.

Materiál na prvním místě

Při výběru vhodného materiálu se nenechte zlákat funkčním prádlem nebo elastickými lesklými látkami. Kdepak, nic takového. Raději sáhněte po přírodních, lehkých látkách, ve kterých se nebudete zbytečně potit. Velmi oblíbená je bio bavlna, která je produktem ekologického zemědělství. Je to velmi příjemná, lehoučká a savá látka. Vyrábí se z ní většina kvalitnějšího oblečení na jógu, takže s ní nikdy nesáhnete vedle.

fotka nesklizené bio bavlny

Střih pro každou postavu

Při jednotlivých ásanách se musíte cítit uvolněně a pohodlně. Toho nikdy nedocílíte, jestliže se budete soustředit na to, jak vypadáte. Kalhoty proto vybírejte v souladu s typem vaší postavy. Je třeba, aby vám perfektně padla nejen velikost, ale také střih.

Máte mindrák kvůli velkému zadku nebo příliš širokým stehnům? Pořiďte si širší kalhoty, které vám nebudou vaše problematické oblasti zbytečně zdůrazňovat. I já jsem si takové pořídila, ovšem ne kvůli mindrákům, ale jednoduše proto, že se mi líbí (což je rozhodně jeden z nezanedbatelných faktorů).

Ke střihu se váže také otázka, na jaký typ jógy se chystáte chodit. Je pravdou, že většina kalhot je vhodná pro více druhů jógy. Nesmíme ale zapomínat ani na hot či bikram jógu, kde se bez speciálního oblečení do chvíle upečete.

Nekupujte si barevného outsidera

Některé společnosti navrhují až příliš strakaté sportovní oblečení, které hýří všemi barvami. Při józe by vás ale mohlo takové barvité seskupení zbytečně rozptylovat. Z toho důvodu vám opravdu neporadím typickou větu z módních časopisů: „Popusťte uzdu své fantazie“. Uzdu fantazie si pouštějte při nákupu oblečení na zumbu, ale pro jógu volte spíše konzervativnější přístup.

Barvy jsou skvělé, ale je třeba je také vhodně kombinovat, aby působily harmonicky. Proto se při nákupu kalhot na jógu soustřeďte na výběr takové barvy, která půjde skombinovat hned s několika kousky ve vaší skříni. Moje kalhoty mají lososovou barvu, tedy alespoň si to myslím, přesto, že se v drobných nuancích mezi odstíny vůbec nevyznám. Nebránila bych se ale ani zelené, šedé či světle růžové.

Jak se vypořádat s cenou?

Výše ceny záleží v prvé řadě nepochybně na vašem platu. Ale i ti, kteří si mohou skutečně dovolit i nejluxusnější kousky, by měli před koupí zvážit pár věcí. Zaprvé si uvědomte, jak často budete na jógu docházet. Je jasné, že hodina jógy týdně nikdy nezatočí s materiálem tolik, jako intenzivní kurz, kdy cvičíte klidně i 4 krát do týdne.

Moje zkušenost s oblečením na jógu je pro zatím taková, že se skutečně vyplatí si připlatit. Nemá cenu dělat kompromisy, zvlášť když jste takoví milovníci jógy jako já.

0 Shares
>
0 Shares
Share