Oblečení navržené pro milovníky jógy

Než začnu psát o oblečení na jógu, měla bych vám o sobě něco říct. Mám jednu takovou otravnou a především neekonomickou vlastnost. Jakmile se začnu o něco zajímat, nakoupím vše, co je k tomu jen vzdáleně třeba. Proto mi doma po mém loňském vegetariánském záchvatu zbyla miska na klíčení, na kterou teď jen vytrvale sedá prach. To samé platí o přístroji na výrobu rostlinného mléka, krokoměru, tuně výživových doplňků a tak patnácti knihách o očistě těla a hormonálních dietách.

Jsem prostě člověk, který neumí nic dělat přesně podle návodu, ale hledá si svou vlastní cestu. Moje skeptická stránka mi například neustále kazí snahu o dokonalé stravování. Vždy se mi snaží nenápadně dolít víno a přikrájet ten tučný italský sýr, který tak bezmezně miluji. Tohle všechno jsem si uvědomila už před pár let, ale kdy se podle toho začnu chovat, to opravdu netuším.

Vše, co je jen vzdáleně potřeba pro jógu

Když jsem začala s jógou, byla jsem ihned nadšená z toho, kolik nových věcí si mohu postupně nakoupit. Začala jsem podložkou, bez které by to nebylo jednoduše ono. Následovala celá řádka knih a dalších nezbytností. Věřte, že kdyby někde prodávali ajurvédské skleničky na víno, už je mám doma.

Pak ale přišlo na řadu oblečení. Pár lekcí jsem odchodila ve tříčtvrťácích na běhání a obyčejném jednobarevném tílku. Dám vám dobrou radu, nikdy nenoste na jógu něco, co je určeno na běhání. V některých polohách jsem se cítila krajně nepohodlně. Problém nebyl jen ve střihu, ale také v použitém umělém, neprodyšném materiálu. Tak jsem se začala poohlížet, po nových kalhotách na jógu.

tři čerstvá jablka v řadě

Nákupní centra? Nuda!

Jednoho krásného dne jsem tedy nasedla na autobus a vydala se do obchodního centra, které stojí za městem. Měla jsem pocit, že je to mnohem lepší varianta, než si kalhoty objednat přes internet. No, každý se může občas splést, že?

Nebudu zde komentovat, kolik mi celý ten výlet zabral času. Nad podivným nápadem stavět obchodní centra daleko za městem jsem se už narozčilovala dost. Jde mí spíš o to, se s vámi podělit a mé zklamání z ubohého výběru, který mě opravdu zarazil. Obešla jsem tři sporty a ani v jednou jsem si nevybrala.

Hned v prvním mě pobavil sortiment podložek na jógu, který sestával z jednoho kusu osahané podložky. To rozbilo mé přesvědčení o tom, že jsou díky oblíbenosti jógy obchody plně zásobeny veškerým potřebným vybavením. Buďto podniklo celé město den před tím hromadný nákup pomůcek, nebo je něco špatně. Osobně se přikláním spíš k druhé možnosti.

Pak jsem se v tom samém obchodě šla podívat do oddělení oblečení. Speciální kolekci pro jógu, tam opět, nečekaně neměli. Naštvaně jsem odešla. Něco podobného se událo i v dalších dvou obchodech. V posledním se mi snažila slečna prodavačka vnutit svítivě růžový komplet, který byl stoprocentně určen pro aerobic nebo něco podobně uskákaného.

Domů jsem se vrátila asi po třech, naprosto promrhaných, hodinách. Nakonec jsem stejně skončila u počítače a ani ne za dvacet minut jsem měla vybráno.

fotka růžových kalhot na jógu

Podle čeho vybírat?

Řeknu vám, jak jsem se rozhodovala já. Měla jsem tři hlavní kritéria a to: materiál, střih a barvu. Zprvu jsem přemýšlela i nad cenou. Přeci jen má posedlost mě vedla k hromadnému nákupu minimálně čtyř kusů oblečení na jógu najednou. Pro tentokrát jsem se však ovládla a rozhodla se začít s jedním kvalitním kouskem. V hloubi duše jsem totiž cítila, že mě jóga ještě dlouho nepřestane bavit. Tak proč jednou neinvestovat do něčeho, co chvíli vydrží.

Materiál byl jasný, hlavně nic umělého, neprodyšného a příliš obepnutého. Na jógu chodím, abych se uvolnila, ne abych si tam připadala “sexy“ v lesklých, obtažených legínách. Zároveň, jsem ale chtěla, aby byl materiál přeci jen trochu elastický. Některé ásany to vyloženě vyžadují. Nerada bych odcházela z hodiny jen proto, že mi praskly kalhoty ve švu.

Druhým kritériem byl pohodlný střih. Jako většina žen, ještě stále nejsem tak dokonale pevná a hubená, jak bych si přála. Proto jsem  z výběru automaticky vyřadila veškeré modely na tělo. Taky jsem chtěla něco s vysokým pasem. Nesnáším, když někomu leze z kalhot půlka zadku. U ostatních to bohužel neovlivním, u sebe mohu.

A konečně tu je barva. Každé jaro jsem po barvách jako pominutá. Proto jsem měla náladu na něco veselého, jako je růžová, zelená nebo žlutá.

Pečlivě jsem si prošla několik stránek a nakonec narazila na ty pravé kalhoty pro mě. Na jógu jsou naprosto geniální. Skvěle drží, nijak mě neomezují a jejich pozitivní barva mně vždy před odchodem do studia zvedne náladu. Jen jednou jsem si v nich připadala trochu divně. Neměla jsem čas se po józe převléknout a vyběhla v nich rovnou domů. Pár lidí na mě trochu divně pokukovalo, ale to je spíš můj problém, protože se něčím takovým nechám rozhodit.

Vyplatí se si připlatit?

Určitě ano. Nosím je už přes měsíc, cvičím v nich sem tam i doma a ani se nehnuly. Nepozoruji na nich ani takové ty malé žmolky, které se u většiny kalhot na cvičení objeví podél vnitřní strany stehen. Uznávám, že nebyly zrovna nejlevnější, ale zatím to vypadá, že mi budou sloužit ještě pěkně dlouho (raději třikrát klepu do stolu).

Obecně si myslím, že není moc dobrý nápad šetřit na oblečení, ať už je pro jakýkoliv účel. Není nic horšího než nekvalitní materiály, ze kterých lezou nitě a hned po prvním vyprání jim začne blednout barva. Já si určitě plánuji koupit nové tílko, dokonce ho mám už i vybrané. Jen musím chvíli počkat, než si na něj zase našetřím. Pak jsou na řadě ponožky na jógu, které jsem s nadšením před pár dny také objevila.

0 Shares
>
0 Shares
Share