Moje první jóga výzva – bikram jóga

Už to bude více jak dva měsíce od doby, kdy jsem se poprvé seznámila s jógou. Po prvotním šoku a asi třech menších krizích jsem dospěla do bodu, kdy se jóga stala nedílnou součástí mého života. Začala jsem více důvěřovat schopnostem svého těla. Což se před pár dny ukázalo jako směšná začátečnická chyba.

Má kamarádka Aneta se zítra vdává. Já u toho samozřejmě nesmím chybět. To je také důvod, proč článek píšu v ošuntělém hotelovém pokoji na horách, kde se svatba koná. Řekněme, že tu není moc tvůrčí prostředí a to už vůbec nemluvím o wifi signálu, který se záhadně objevuje a zase mizí. Proč vám to ale vyprávím. Před dvanácti dny mi Aneta zavolala s panickým tónem v hlasu. Nebudu zacházet do detailů. Každopádně jsem mezi nadávkami na zděděné boky, na svatební koláčky a na ochutnávky dortů pochytila jasné sdělení – „Jsem moc tlustá do svatebních šatů!“.

To ovšem nebyl ten pravý důvod, proč mi volala. Bylo jím oznámení, že nás obě přihlásila na 10 dní bikram jógy pro začátečníky. Prý hledala něco, co jí zbaví těch nadbytečných tří kil, ať to stojí, co to stojí. Já a mé sebevědomé tělo jsme pochopitelně s radostí souhlasili a šli si sbalit kufr.žena cvičící jógu na podložce

Cesta za jóga dobrodružstvím

Vlak mi jel za hodinu a půl, proto jsem neměla moc času si nad celým nápadem popřemýšlet. Vše vyšlo na vteřinu přesně a tak jsem se mohla konečně pohodlně usadit na své místo ve vlaku do Prahy. Teprve teď jsem měla konečně možnost začít hledat informace o nadcházející hodině bikram jógy.

Hned první zjištění mě trochu vyděsilo. Následovaly další a další nepříliš pozitivní informace, které ve mně vyvolávaly čím dál tím větší zděšení. Ještě, že jsem seděla v kupé sama a mohla si svou paniku prožít skutečně naplno. Nejvíce mě asi vyděsil fakt, že se bikram jóga cvičí při 42°C. To jsem si nedokázala ani vzdáleně představit. Jen vzpomínka na letní túry po horách ve mně vyvolávala pocity na omdlení. Na fotkách z kurzu vypadali všichni jeho návštěvníci velmi, ale opravdu velmi zpoceně. Dívala jsem se do těch vyčerpaných tváří a doufala, že to ve zdraví přežiji.

Na stránkách kurzu doporučovali před hodinou (ta má 90 minut) postupně vypít minimálně tři litry vody. To byl ale problém, protože byly čtyři odpoledne, kurz začínal v šest a já měla na svém hydratačním kontě jen dvě cappuccina a ubohé pomerančové pitíčko. Naštěstí pro mě, jsem si zakoupila jízdenku do žlutého vlaku, kde dostal každý cestující mini lahvičku vody. Tu svou jsem rychle vypila, a protože jsem byla v kupé sama, tak i lahvičky ostatních, ještě nenastoupených cestujících. Trochu jsem se zastyděla, ale bylo to lepší, než smrt dehydratací.

V pět hodin jsem dorazila do Anetina bytu. Odložila jsem si věci a společně s ní vyrazila směr bikram studio.

90 minut klouzání, zoufání a zápasení sama se sebou

Před začátkem jsme měly ještě pár minut času, tak jsme se převlékly a šly si sednout do předsálí. Já jsem si vzala své klasické oblečení na jógu, tedy tílko a tříčtvrteční pohodlné kalhoty. Proti ostatním návštěvníkům kurzu (kromě Anety) jsem ale působila jako nabalený polárník. Většina z nich byla oblečena jen do mini kraťásků a v případě žen ještě do sportovní podprsenky. Dvě ženy na sobě měly dokonce plavky. Bylo mi hned jasné, že se uvnitř upeču. To jediné, co jsem udělala dobře, bylo, že jsem si dovezla vlastní podložku na jógu. Důvod vám je asi jasný.

Nejprve jsem měla nutkání sundat si alespoň tílko, ale nakonec zvítězil můj stud a zůstalo na svém místě. Aneta po mě nervózně pokukovala a mě bylo jasné, že přemýšlíme o tom samém. Chvíli jsme tam stály s ostatními návštěvníky kurzu a pak nás všechny pustili dovnitř. Hned po prvním kroku na mě spadlo to nesnesitelné teplo.

Představa dalších 90 minut v téhle sauně mě ničila. Co bych ale pro kamarádku neudělala. A jaké to tedy bylo? Přesně takové, jaké jsem čekala, jen ještě o něco horší. Věděla jsem, že mě čeká 26 vyčerpávajících póz a dvě dechová cvičení k tomu. Po prvních deseti minutách jsem měla co dělat, abych neomdlela. Podívala jsem se na Anetu a ta jen zničeně seděla na zemi, oddechovala a klopila do sebe láhev s vodou.

otevřena plastová láhev s vodou

Bylo to nejnáročnějších 90 minut mého života, horší snad bude už jenom porod. Pot ze mě tekl doslova proudem, což mi znatelně ztěžovalo některé pozice. Kůže o sebe klouzala a tak jsem neustále končila na podložce. Největší krizi jsem prožívala přesně v polovině, kdy mi došla voda. To by se vám na první hodině rozhodně nemělo stát. Nakonec jsem to ale s krátkými pauzami vydržela až do konce.

Stálo to za to

Po skončení jsme se vysprchovaly, oblékly a použily naše poslední síly na cestu do Anetina bytu. Doma jsem přeci jenom trochu ožila. Dostavil se neuvěřitelně silný pocit zadostiučinění a příjemného vyčerpání. Bylo mi jednoduše krásně. Seděly jsme s Anetou vedle sebe na gauči a usmívaly se jako dva blázni. Zbytek večera proběhl naprosto jinak než moje předešlá návštěva.

Minule jsme na pozadí našeho každoročního maratonu Přátel vypily dvě lahve vína a spořádaly dvě dovezené pizzy s extra porcí sýra. Pak jsme se odvalily do postele a ráno se probudily s výčitkami a opuchlými obličeji. Tentokrát to bylo jiné. Před spaním jsme každá vypila litr vody a v devět hodin jsme už spaly jako zabité. Druhý den ráno jsem si připadala úžasně odpočatá a lehká jako pírko.

Za těch deset dní jsme se odhodlaly ještě k šesti návštěvám. Někdy v průběhu páté hodiny se ve mně něco zlomilo a začala jsem se během cvičení cítit mnohem méně mizerně. Na poslední hodině mi bylo dokonce líto, že nebydlím v Praze a nemohu si sem občas zajít. Finančně je to sice poměrně náročné, ale co by člověk pro dobrý pocit neudělal.

Nevěsta se díky našemu úsilí do šatů vešla a já můžu jít zítra na svatbu s pocitem, že jí to tak sluší díky mé podpoře.

Doporučení na závěr

Pokud se rozhodnete bikram jógu také vyzkoušet mám pro vás pár rad, které vám ušetří alespoň trochu sil. Na první hodinu si vezměte klidně dvě dvoulitrové láhve s vodou, pití vám pomůže překonat pocit suchosti v ústech. Místo klasického malého ručníku na cvičení si zabalte velkou osušku. Budete se hodně potit, malý ručník by vám byl brzy k ničemu. Ti z vás, kteří máte dlouhé vlasy, zvolte pevný drdol a čelenku nebo sponky pro uchycení všech volných vlasů. Oblékněte si to nejmenší sportovní oblečení, které máte. Opravdu vám postačí kraťasy a sportovní podprsenka nebo něco podobného.

Doufám, že jsem vás svým článkem neodradila, to nebyl rozhodně můj záměr. Bikram jóga je zajímavou alternativou k józe klasické. Byla by škody to alespoň nevyzkoušet.

0 Shares
  • >
    0 Shares
    Share