První kurz jógy? Jedině s vlastní podložkou!

Jistě to taky znáte. Na stránkách téměř každého kurzu jógy se píše, že mají k dispozici podložky na jógu (pro představu úplných začátečníků) k zapůjčení. Nicméně myslet si, že ji proto nemusíte řešit, může být chyba. Povím vám můj příběh, který se mi stal přibližně před dvěma měsíci.

V té době jsem se rozhodla, že by bylo hezké začít něco dělat pro své tělo. Nikdo z nás nemládne a na každého přijde jednou moment, kdy si to uvědomí. U mě to byl pozvolný proces plný malých šoků. Během loňského roku jsem měla poprvé zablokovaný krk a užila si svou první návštěvu u chiropraktika. Vleklý zánět močových cest mě donutil k nákupu ohavného, ale zato teplého ledvinového pásu. Poslední kapku představovalo zjištění, že se doba, za kterou se mé tělo zotaví z kocoviny, protáhla z půl dne na dvacet čtyři hodin.

žena cvičící jógu na podložce

To byly mé důvody, proč jsem se přihlásila na kurzy jógy. Na internetových stránkách jsem s nadšením zjistila, že nepotřebuji nic víc, než pohodlné oblečení. Žádné sportovní boty, žádné funkční sportovní oblečení a k mému překvapení ani podložku na jógu. Tak jsem se vydala na hodinu jen s malou taškou a úsměvem ve tváři. Ten mě přešel ve chvíli, kdy mi ujela tramvaj.

Nedalo se svítit, musela jsem jít pešky a díky tomu přišla poslední. Studio působilo moc příjemně. Převlékla jsem se a začala se poohlížet po slibované podložce. Jenomže kde nic tu nic. Nakonec jsem se s pocitem paniky zašla zeptat na recepci. Paní se nejprve podívala tam, kde jsem hledala i já. Pak jen zakroutila hlavou a odešla. Asi za minutu byla zpátky s “ podložkou na jógu“. S výmluvným úsměvem mi jí podala a vrátila se k práci.

Moje první hodina s půjčenou „podložkou“

Za půl minuty začínala hodina. Nezbývalo mi nic jiného, než se přesunout na místo. Pohledem jsem přejela celou místnost, abych zjistila, zda mají ostatní taky takovou imitaci podložky jako já. Samozřejmě, že neměli. Někteří šťastlivci se pyšnili očividně svou vlastní. Ostatní seděli na klasických podložkách. Takových, které vám ve sportovních potřebách nabídnou, když budete chtít to nejlevnější.

Naproti tomu já dostala něco, co stoprocentně bývalo karimatkou. Bylo to velmi tenké, vybledlé a v pravém horním rohu nechyběla díra, kterou by prolezl vyhublý jezevec (nyní možná přeháním, ale berte to prosím jako uměleckou licenci či pozůstatek z šoku). Nebudu vám lhát, cítila jsem se otráveně a trochu zklamaně. Týden předtím jsem si na internetu procházela e-shop, kde podložky na jógu prodávali. Našla jsem si tam i pár svých favoritů, ale má šetrnost zvítězila a já se rozhodla neobjednat.

dřevěná miska s vonnou tyčinkou

Co se dalo dělat. Usadila jsem se na svou náhražku podložky a snažila se soustředit na začátek kurzu. Kurz vedla mile vyhlížející čtyřicátnice, která byla ale stejně ohebná, jako gymnastky na Olympiádě. Hodina začala relaxačním cvičením. Seděla jsem v tureckém sedu a představovala si, jak jsem obklopena zlatou září a vnímám své tělo. To mi ale nevydrželo dlouho. Ve chvíli kdy přišla na řadu představa jakéhosi vnitřního oka, jsem otevřela své normální oči a naštvaně se podívala na díru v podložce. Přísahala bych, že na mě ten zlověstný otvor mrkl! Po zbytek hodiny jsem se kvůli tomu absolutně nesoustředila. Mohla bych to shrnout jako neustálé padání, špatné dýchání a zoufání si nad bolestí otlačených kolen.

Vlastní vs. půjčená podložka na jógu

Možná si říkáte, že jsem jen moc přecitlivělá, protože jóga není vůbec o tom, mít krásnou novou podložku. Jenže kvůli tomu jsem tento text nepsala. Svůj příběh vám vyprávím především proto, abyste se vyvarovali podobné situace. Podložky na jógu se opotřebovávají a ne každé centrum jógy pečlivě kontroluje jejich stav. To vůbec nemluvím o tom, že je nečistí. Jen si představte, jak si pokládáte hlavu tam, kde měl někdo cizí před vámi položenou bosou nohu.

Za mě tedy doporučuji koupit hned na začátku svou vlastní podložku. Klidně začněte s těmi levnými, které prodávají v každém sportu. Já jsem si nakonec po několika dnech vybírání koupila tu pravou, se kterou jsem náramně spokojená. Jestli jste stejní začátečníci jako já, tak se vždy poraďte například s vedoucím kurzu, než si koupíte něco, co se pro daný typ jógy vůbec nehodí.

Dobrá zpráva je, že mě to fiasko na první hodině neodradilo a již celé dva měsíce patřím mezi ostatní jóga nadšence. Hned další hodina byla mnohem lepší, ale o tom až jindy.

0 Shares
>
0 Shares
Share