Ultimátní průvodce výběrem podložky na jógu 

[ pro rok 2021]

Vybrat podložku na jógu není vůbec jednoduché. Na trhu jich je velké množství. Liší se jak materiálem, tak vlastnostmi i cenou. Proto jsme pro vás připravili ultimátního průvodce. V následujícím textu najdete shrnuto, na co se při výběru zaměřit a jak vybrat tu nejlepší podložku na jógu. V druhé části článku jsme sestavili srovnání nejlepších podložek na jógu. S námi si jednoduše vyberete produkt, který vám udělá radost.

Tento článek je jak pro naprosté jógové začátečníky, tak i pro ty, kteří jógu cvičí delší dobu. Pokud s jógou začínáte a sháníte nové vybavení od píky, podložka rozhodně patří mezi základní vybavení na jógu. Je toho sice mnohem víc, co by se vám mohlo hodit, to ale není předmětem dnešního článku.

Dnes se zaměříme pouze na jóga podložky. Pokud by vás ale zajímaly i další vychytávky, které vám zpříjemní cvičení, přečtěte si našeho velkého průvodce jóga vybavením.

Jaká je nejlepší podložka na jógu? Jejich nabídka se každým rokem rozrůstá, a proto je poměrně těžké vybrat tu správnou. Někteří to řeší tak, že si podložky půjčují ve studiu. Já ale mám na tuto věc svůj názor a nemyslím si, že je to dobrý nápad.

Jóga je především o vnitřní harmonii a souznění s vlastním tělem. K tomu vám rozhodně nedopomůže cizí, osahaná podložka na jógu. Na druhou stranu vlastní, za to špatně vybraná podložka vás může nakonec donutit k tomu, že se jógy zbytečně vzdáte. Z toho důvodu věnujte jejímu výběru dostatek pozornosti a neklikejte automaticky ihned do sekce zlevněných podložek.

Pokusím se vám přiblížit jednotlivé druhy a nastínit jejich možnosti využití. Jsem si jistá, že si pak zvládnete vybrat ideální podložku, aniž byste si museli projít stejnými peripetiemi jako já a ztratit nad tím hromadu drahocenného času. Nejprve se ale podíváme na to, jak postupovat při výběru. Před koupí je totiž důležité ujasnit si pár věcí.

Jak vybrat podložku na jógu

Před výběrem podložky si nejprve ujasněte, na co chcete podložku využívat a co vám osobně vyhovuje. Pokud máte v plánu praktikovat klidnější typy jógy, jako je yin jóga či restorativní apod., nebude tolik záležet na tom, jestli má podložka silnou protiskluzovou vrstvu. Důležitější bude pohodlnost, a proto je vhodnější volit tlustší podložky.

Naopak u dynamických typů jógy, při kterých se zapotíte, je protiskluzová vrstva téměř nutností. Správnou volbou budou tak podložky z kaučuku, lepivého PVC nebo juty.

Při hot józe jsou zase vhodné podložky s materiálem absorbujícím pot (kaučuk, bavlna, mikrovlákno, juta).

Druhým faktorem je vaše vlastní tělesná konstituce. Drobní a štíhlí lidé ocení spíše tlustší jóga matky, které jim poskytnou měkčí podložení.

Za třetí je to prostředí, kde jógu budete cvičit. Ne každá podložka se například hodí na cvičení v přírodě atd.

Nyní se podíváme na konkrétní vlastnosti jóga podložky a něco si o nich povíme. Uvidíte, že pokud si vyjasníte tyto položky, hned budete mít jasno v tom, jaký typ zvolit.

Vlastnosti podložky na jógu

Jednotlivé druhy podložek se liší v mnoha ohledech. Při výběru tedy podle svých vlastních potřeb zvažte:

  • Tloušťku podložky
  • Přilnavost k povrchu a (ne)klouzavý povrch horní části podložky
  • Váhu a skladnost 
  • Výdrž a kvalitu
  • Umělý X přírodní materiál
  • Indoorové X outdoorové podložky
  • Jak se podložka udržuje
  • Pro jaký druh jógy je vhodná
  • Vaše úroveň pokročilosti
  • Cenu 

Tloušťka podložky

Tloušťku podložky vybírejte podle toho, jaký máte typ postavy. Jak už jsme předestřeli, pro štíhlejší a drobnější postavy je lepší vybírat tlustější jógamatky. To je dáno tím, že klouby nejsou tolik chráněné a pokud například budete delší dobu na kolenou, bude to pro vás nekomfortní. To se pak odrazí i na tom, jak cvičíte. Zbytečně se budete obírat o požitek z lekce. Rozhodně se proto vyplatí investovat do kvalitní jógamatky se správnou tloušťkou.

Pokud je vaše tělesná konstituce robustnější, bude vám stačit podložka o tloušťce 4 až 3 mm. S touto tloušťkou se nejčastěji setkáte i v klasických jóga studiích. Mám pro vás tedy malý tip – klidně si nejprve vyzkoušejte pár hodin na klasické studiové podložce. A poté hned budete vědět, jestli je tato tloušťka pro vás tak akorát, nebo jste pociťovali diskomfort.

Přilnavost k povrchu

Tu určujte podle typu jógy, na který se chystáte. Budete se hodně hýbat a často střídat pozice ve větší rychlosti, je důležité, aby podložka dobře přilnula k povrchu. Jinak vám bude neustále ujíždět a vy kromě nepříjemného pocitu riskujete i zranění. Je dobré, pokud má podložka také neklouzavý horní povrch. Hned budete mít o starost méně a bude se vám cvičit o poznání lépe.

Klidnější typy jógy nevyžadují přilnavé typy jógamatek. Z pozice do pozice se během nich přechází pozvolna a nevyvíjí se tak dynamický pohyb. Klidně tedy můžete volit i klasický kobereček nebo nepřilnavé přírodní materiály.

Indoorové x outdoorové podložky

Zde je to jasné. Chcete podložku používat na cvičení venku nebo doma či ve studiu? Některé jsou vhodné na obojí. Cvičení venku ale vyžaduje specifický materiál. A ne každá podložka je na něj vhodná. Dobře tedy zvažte, zda byste rádi cvičili i v přírodě, nebo spíše jen uvnitř.

Váha a skladnost

Důležité také je, jak podložku přenášíte a skladujete. Pokud ji jen tak halabala hodíte do velké tašky a zaházíte ostatními věcmi, riskujete poškození. Nedoporučuji ani nosit ji jen tak v ruce nebo přivázanou na batohu. Vždy se může stát něco nepříjemného a jóga podložka to odnese. V tomto ohledu se mi osvědčily tašky na jógu. Podložku si do ní uložíte a můžete vyrazit. Nebo ji v ní skladovat i doma ve skříni či na věšáku.

Další možností jsou podložky, které jsou uzpůsobené častému přenášení. Tento typ se dá složit do čtverce. Minimalizujete tak riziko poškození. Tento typ doporučuji i na cesty do zahraničí či na ášramy. Nemusíte se s ním vůbec bát, že vám jógamatku v zavazadlovém prostoru něco poškodí. Cestovní podložky na jógu jsou ideálním řešením pro ty z vás, kteří jsou neustále na cestách.

Umělý x přírodní materiál

Umělý vs přírodní materiál, to je věčná otázka, na kterou se odpovídá velmi těžko. Pro začátečníky doporučujeme spíše umělý materiál. Ten bývá často komfortnější a zároveň cenově dostupnější. Zároveň má většinou vlastnosti vhodné na dynamické styly jógy. To ale není pravidlo. Najdete i podložky z přírodních materiálu, které mají skvělé přilnavé vlastnosti.

Pokud jste ale józe propadli a chcete do svého koníčku investovat, přírodní materiál je skvělou volbou. Vydrží mnohem déle a pokud zvolíte například ručně tkaný kobereček, můžete ho používat i jako krásnou dekoraci do bytu. Nemluvě o tom, že přírodní materiál je zkrátka blíže přírodě a nijak nepoškozuje životní prostředí.

Pokud si nejste jistí, doporučuji následující video. Autorka v něm do detailu rozebírá plusy a mínusy jednotlivých materiálů, na které na trhu narazíte.

Jak se podložka udržuje

Jóga podložka není zrovna malá investice. Určitě proto budete chtít, aby vám vydržela co nejdéle. To záleží nejen na materiálu, ze kterého je podložka vyrobená. Ale také na tom, jak se o ni budete starat. Údržba je tedy poměrně důležitý faktor, který byste měli při pořizování zvážit. Některé materiály se dají bez problémů vyprat v pračce a máte to bez starostí. Dalším je zase potřeba věnovat speciální péči a mýt je jen šetrnými prostředky.

Pro jaký druh jógy je vhodná

Jak už bylo řečeno, některé typy jógy vyžadují specifické podložky. A to jak ty dynamické, tak ty klidové. O dynamických typech jsme hovořili již několikrát. Ale uvědomte si, že i klidnější typy jógy mají svá specifika. Budete delší dobu v jedné pozici, a proto zvažte, zda raději nezakoupit tlustější typ, který uleví vašim kloubům. Zároveň je dobré, aby měla protiskluzový povrch. Jak chcete vydržet v náročné pozici, pokud vám kloužou ruce? I to může být pěkný oříšek.

Vaše úroveň pokročilosti

Co si pod tím představit? Začátečníci by měli volit takový typ, který nebude klouzat a hezky přilne k povrchu. Pokud s jógou teprve začínáte, chviličku vám zabere, než si budete v jednotlivých pozicích jistí a budete je cvičit suverénně a bez problémů. A pokud vám bude podložka jezdit z místa na místo, moc vám to nepomůže.

Cena

Podložky jsou na trhu k dostání v širokém cenovém rozpětí. Můžete pořídit kousek za pár stovek i za několik tisíc korun. Vím, že to tak většinou neděláme, ale na cenu bychom měli koukat jako na úplně poslední položku. A tím vás rozhodně nechci odrazovat od kupování levných podložek. Mám to na mysli oběma směry.

To, že je podložka drahá, rozhodně neznamená, že bude úplně nejlepší na světě. Pokud totiž nebudete vybírat podle vlastních dispozicí a toho, na co ji skutečně potřebujete, může se vám stát, že vám ani položka za x tisíc nebude vyhovovat. Postupujte tedy krůček po krůčku a vybírejte podle toho, co skutečně potřebujete.

Zároveň doporučuji koukat na uživatelské recenze. Co o položce píšou ostatní zákazníci? Uživatelské recenze nebo recenze na YouTube toho často napoví mnohem víc než popisek na eshopu.

Srovnání podložek na jógu

1. Umělé podložky

Základním typem podložek jsou umělé podložky z PVC. Patří k levnějším variantám. Jsou velmi lehké a skladné. Tento typ podložek je možný použít na všechny druhy jógy, pilates i další aktivity. Materiál podložky z obou stran je “lepkavý”. Díky tomu vám nebude klouzat po podlaze a nebudou vám na ní při cvičení klouzat ani ruce. Srolovaná podložka bude také díky svému materiálu držet smotaná, a je ji proto snadné přenášet.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že se při častém používání může začít drolit.

  • Neklouzavý materiál
  • Nízká váha
  • Nižší cena
  • Skladnost
  • Vhodné pro všechny úrovně pokročilosti
  • Nejsou z přírodního materiálu
  • Nižší kvalita
  • List Element
ekologické podložky na jógu yogashop

2. Podložky z přírodní gumy

Vlastnosti těchto podložek jsou podobné jako u umělých podložek, oproti podložek z PVC jsou ale vyrobeny z přírodního materiálu. Jsou vhodné pro všechny druhy jógy, a to včetně hot jógy, ashtangy apod. Nevýhodou oproti podložkám z PVC může být vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost.

  • Neklouzavý materiál
  • Vhodné pro všechny úrovně pokročilosti
  • Přírodní materiál
  • Dlouhá výdrž
  • Vyšší cena oproti umělým podložkám
  • Vyšší hmotnost

3. Jutové podložky

Jutové podložky jsou tvrdší a odolnější. Ne každému ale jejich tvrdost vyhovuje. Především těm, kteří jsou zvyklí na umělé a měkké materiály. Nebo lidem, kteří trpí bolestí kolen a potřebují při cvičení měkčí povrch. Je také těžší, což může být nepohodlné při častém přenášení.

Jutové podložky se hodí spíše na méně dynamické druhy jógy. Nedoporučují se například pro ashtangu nebo vinyasa jógu. Jsou velmi vhodné na venkovní použití. Pokud rádi chodíte cvičit jógu do přírody, jutová podložka je tou správnou volbou.

Spodní část podložky je tvořena přírodní gumou, což zaručuje dobrou přilnavost k povrchu. Díky horní jutové vrstvě vám zase nebudou klouzat zpocené ruce.

Dalším bodem k dobru je vyšší kvalita a snadná údržba - podložku je možné prát i v pračce. Jutové podložky jsou vyrobeny z přírodní gumy a juty. V obou případech vás může těšit jejich nezávadnost, jak pro vás, tak pro přírodu.

  • Přírodní materiál
  • Dlouhá výdrž
  • Snadná údržba
  • Neklouže při cvičení
  • Vhodná na cvičení venku
  • Vyšší cena
  • Tvrdý a těžší materiál
  • Nevhodná pro dynamické druhy jógy
jutové podložky na jógu yogashop

4. Korkové podložky

Korkové podložky jsou velmi vhodné pro ty, kteří často cestují s podložkou na zádech. Podložka je velmi lehká a snadno se udržuje. Přizpůsobí se každému povrchu a na podlaze neklouže. Co se týče ceny, patří mezi dražší typy.

Korkové podložky jsou vhodnější pro klidnější nebo mírně dynamické typy jógy.

Korkové podložky jsou vhodnější pro klidnější nebo mírně dynamické typy jógy.

  • Nízká váha
  • Přírodní materiál
  • Dlouhá výdrž
  • Neklouže při cvičení
  • Vyšší cena
  • Nevhodná pro dynamické druhy jógy

5. Koberečky na jógu

Pokud chcete cvičit tradiční jógu se vším všudy, zvolte tkaný jógový kobereček. Takový kobereček je multifunkční a hodí se i na více věcí než jen na cvičení. Zjistěte, jak vybrat kobereček na jógu a na co se hodí v článku od redaktorky Kristýny.

Koberečky nejsou vhodné pro jógové začátečníky. Cvičení s nimi je náročnější, protože koberečky nemají žádnou protiskluzovou vrstvu a při provádění pozic vám mohou klouzat ruce. Je potřeba už mít trochu vytrénované svalstvo a pozici udržet silou vlastního těla.

Jednou z hlavních výhod koberečku je jeho výdrž. Zatímco některé podložky vydrží sotva pár měsíců, jógový kobereček je v podstatě nezničitelný.

Další výhodou je také lehká váha a skladnost, díky čemuž je kobereček velmi vhodný na cestování.

  • Výborná výdrž
  • Tradiční způsob cvičení jógy
  • Skladnost a lehkost
  • Nevhodné pro jógové začátečníky
  • Klouže při cvičení

6. Hypoalergenní podložky

Pro alergiky jsou na trhu také speciální podložky, vyrobené z antialergenního materiálu.

7. Podložky vhodné pro hot a bikram jógu

Jestliže se chystáte na kurz hot nebo bikram jógy, vybírejte podložku obzvláště pečlivě. Při obou těchto typech jógy se neuvěřitelně zapotíte. Ruce vám budou po nevhodně zvoleném povrchu klouzat tak, že se pro vás většina cviků stane nemožných.

Najděte si proto podložku s výraznou protiskluzovou vrstvou. Když ani toto nepomůže, nezbude vám nic jiného, než si zakoupit speciální ručník na jógu, který tento problém stoprocentně vyřeší.

Mít vlastní ručník na jógu se určitě vyplatí. Často si ho sice můžete zapůjčit, ale opět – to příliš nedoporučuji. Za prvé vám nemusí sedět a za druhé, kdo by chtěl používat ručník po lidech, které nezná? Vybrat vhodný kousek není jen tak, a proto vám doporučuji přečíst článek od Kristýny, ve kterém shrnuje tipy na to, jak koupit ručník na jógu.

Kde koupit podložku na jógu 

Při nákupu podložek ve sportu či jóga studiích se setkáte s malým výběrem a někdy i přemrštěnými cenami. Proto jsem svou podložku kupovala na internetu. Snad jedinou nevýhodou je, že si nemůžete všechny materiály potěžkat, osahat a vyzkoušet.

Naštěstí je zde 14denní doba pro vrácení. Některé internetové obchody nabízejí ochotnou zákaznickou podporu, která vám vše vysvětlí a zodpoví vaše případné dotazy. Takže za mě jasně vyhrává nákup přes e-shop.

Srovnání nejoblíbenějších podložek v tabulce

Značka

Tloušťka

Váha

Délka

Materiál

Průměrná cena

4 mm

2,3 kg

1,8 m

Eko guma

1700 Kč

Bodhi onyx

5,5 mm

2 kg

1,8 m

PVC/PU

1700 Kč

Prana nomad 

3 mm

1,37 kg

1,8 m

TPE pěna

1100 Kč

Yoga feel energy - Formata 

3,5 mm

2,35 kg

1,7 m

mikrovlákno

1800 Kč

Spokey Hamsa 

4 mm

0,7 kg

1,8 m

TPE pěna

400 Kč

7 mm

1,1 kg

1,76 m

NBR pěna

800 Kč

LEELA Elephant  

4 mm

1 kg

1,83 m

PVC

800 Kč

Dhaara Seed of Life 

3 mm

2 kg

1,83 m

Mikrovlákno a přírodní guma

1700 Kč

4 mm

2,5 kg

2,15 m

Juta a přírodní guma

1600 Kč

Yoga motion Sofi 

3,5 mm

2,3 kg

1,78 m

Mikrovlákno a přírodní kaučuk

1600 Kč

Podle čeho jsem se řídila já

Já jsem si svou podložku vybírala podle toho, co jsem od ní přesně očekávala. Za prvé jsem potřebovala podložku s protiskluzovou vrstvou. Na druhou hodinu jógy jsem si totiž půjčila podložku od kamarádky. Její hladký povrch v kombinaci s mýma zpocenýma rukama mi znemožňoval i tak primitivní polohu v pozdravu slunci, jako je střecha.

To mě samozřejmě rozladilo, protože střechy všech ostatních se ani nehnuly. Navíc jsem tak získala pověst nemotory, protože za mnou díky mým vratkým pohybům několikrát přišla vedoucí kurzu a snažila se mě narovnat.

Pořád mi vysvětlovala, že to rozhodně není tou podložkou. Málem jsem jí uvěřila, ale hned na další hodinu jsem přišla s mou nynější podložkou a bez větších potíží vyšvihla solidně provedenou polohu střechy.

Za druhé jsem se ohlížela na vlastní komfort. Chtěla jsem nejlépe něco měkkého a tlustého, na čem se mi bude dobře cvičit. Otravný pocit otlačených kolen zrovna nepatří mezi ty nejpříjemnější, a tak jsem hledala podložku, která by má kolena ušetřila. 7 mm se naštěstí ukázalo jako dostatečná tloušťka, takže jsem opustila od původního šíleného plánu položit dvě podložky na sebe.

Jaká je nejlepší barva jóga podložky

Do třetice jsem se řídila také podle barvy. Může se vám to zdát pošetilé, ale já přikládám barvám okolo nás velký význam. Koupila jsem si zelenou, která na mě má značně uklidňující vliv. S jistotou vím, že bych si nikdy nezacvičila tak dobře na červené nebo černé položce.

Pokud se tedy ptáte, jaká je nejlepší barva jóga podložky a jakou barvu zvolit při výběru, můžete se řídit buď podle vlastních preferencí, nebo podle charakteristiky barev. Důležité je ale vždy to, aby se vám na ní dobře cvičilo.

Pořídit se dají i krásné designové jógamatky, které vás naladí na tu správnou vlnu. A pokud už máte jednobarevnou podložku doma, ničemu to nevadí. Můžete si ji vylepšit zcela podle vlastních preferencí. To doporučuji především těm z vás, kteří rádi něco vyrábí a baví je tvořit vlastníma rukama. Přitom nemusíte být žádný mistr, zvládne to úplně každý.

Už máte jasno, jakou podložku vybrat? Věříme, že vám náš průvodce pomohl vybrat tu nejlepší podložku na jógu. Budeme rádi, pokud budete článek sdílet s přáteli. Pomozte i jim vybrat takovou podložku, která jim bude dělat nejen radost, ale především dobrou službu.

0 Shares
  • Dobrý den, můžete mi prosím napsat jakou tedy máte podložku ? koukala jsem na to, ale stejně nejsem z toho moudrá.Je mi 60let a potřebuji měkou a těch 7mm je dobrá volba.Děkuji Vám Zdena

  • Zdravím…absolutně se v tom ztrácím :-D….můžete mi dát nějaký konkrétní typ :-D??….potřebuji podložku na dynamickou jogu,soíše tlustší…občas mě tlačí kolena,nevadí,že bude těžší….děkuji moc Lucie

  • >
    0 Shares
    Share