Jak vybrat tu pravou podložku na jógu

Jak vybrat tu pravou podložku na jógu
05 Dub 2014

Tento článek je jak pro naprosté jógové začátečníky, tak i pro ty, kteří si již k úžasnosti jógy stačili přičichnout. Sortiment podložek na jógu se každým rokem rozrůstá a člověk, aby si tak na její výběr vzal pomalu dovolenou. Někteří to proto řeší tak, že si podložky půjčují ve studiu. Můj názor na toto, ale jistě znáte.

Jóga je především o vnitřní harmonii a souznění s vlastním tělem. K tomu vám rozhodně nedopomůže cizí, osahaná podložka na jógu. Také špatný výběr vlastní vás může nakonec donutit k tomu, že se jógy zbytečně vzdáte. Z toho důvodu věnujte jejímu výběru dostatek pozornosti a neklikejte automaticky do sekce zlevněných podložek.

Pokusím se vám přiblížit jednotlivé druhy a nastínit jejich možnosti využití. Jsem si jistá, že si pak zvládnete vybrat ideální podložku pro vás, aniž byste si museli projít stejnými peripetiemi jako já.

Ekologické podložky

Začnu s těmi, mezi kterými jsem si vybrala i tu svou. Eko podložky jsou už podle názvu šetrné pro naši planetu. Což mě sice těší, ale to nebyl ten důvod, který mě přesvědčil. Zaujalo mě především to, že jsou vyrobeny z přírodních, pro zdraví neškodných materiálů, které jsou přesto dostatečně měkké a pohodlné. Přemýšlela jsem o výběru v tom smyslu, že pokud budu na něčem mít často nalepený obličej, tak ať je to naprosto nezávadné a zároveň příjemné.

Tyto podložky jsou vyrobeny z přírodní gumy, NBR pěny, 100% polyesteru, směsí ekologických látek nebo dokonce korku. Ta moje je z NBR pěny a nemohu si na ní stěžovat. Jediná tvrdší bude ta, vyrobená z korku. Tu bych pro začátečníky nedoporučovala.

Jutové podložky

Jutová podložka na jógu je dle mého názoru vhodná pro ty, kteří už znají své schopnosti a absolvovali alespoň kurz pro začátečníky. Na jednom z kurzů jsem si na ni měla možnost sáhnout. Na mě byla poněkud tvrdá, ale její majitelka si pochvalovala možnost vyprání v pračce a výdrž materiálu. Ničemu se nebráním a jednou k ní třeba také dospěji.

jutové podložky na jógu yogashop

Jutové podložky jsou vyrobeny z přírodní gumy a juty. V obou případech vás může těšit jejich nezávadnost, jak pro vás, tak pro přírodu.

Dále se podložky na jógu vyrábějí z mnoha dalších materiálů. Mohu uvést např. ty z mikrovlákna a dalších materiálů, o kterých jste nejspíš v životě ani neslyšeli. Mě zaujaly i koberečky na jógu. Ty jsou vyrobeny z bavlny, která je na jedné straně potažena protiskluzovou vrstvou. Nevím ale, co by na to řekla má citlivá kolena.

Podložky vhodné pro hot a bikram jógu

Jestliže se chystáte na kurz hot nebo bikram jógy, vybírejte podložku obzvláště pečlivě. Při obou těchto typech jógy se neuvěřitelně zapotíte. Ruce vám budou po nevhodně zvoleném povrchu klouzat tak, že se pro vás většina cviků stane nemožných. Najděte si proto podložku s výraznou protiskluzovou vrstvou. Když ani toto nepomůže, nezbyde vám nic jiného, než si zakoupit speciální ručník na jógu, který tento problém stoprocentně vyřeší.

Kde podložky nakupovat

Při nákupu podložek ve sportu, ale i v jóga studiích se setkáte s malým výběrem a někdy i přemrštěnými cenami. Proto jsem svou podložku kupovala na internetu. Snad jedinou nevýhodou je, že si nemůžete všechny materiály potěžkat, osahat a vyzkoušet.

Naštěstí je zde 14 denní doba pro vrácení.  Některé internetové obchody nabízejí ochotnou zákaznickou podporu, která vám vše vysvětlí a zodpoví vaše případné dotazy. Takže za mě říkám ano nákupu přes e-shop.

Podle čeho jsem se řídila já

Já jsem si svou podložku vybírala podle toho, co jsem od ní přesně očekávala. Zaprvé jsem potřebovala podložku s protiskluzovou vrstvou. Na druhou hodinu jógy jsem si totiž půjčila podložku od kamarádky. Její hladký povrch v kombinaci s mýma zpocenýma rukama mi znemožňoval i tak primitivní polohu v pozdravu slunci, jako je střecha.

eko podložky na jógu yogashop

To mě samozřejmě rozladilo, protože střechy všech ostatních se ani nehnuly. Navíc jsem tak získala pověst nemotory, protože za mnou díky mým vratkým pohybům několikrát přišla vedoucí kurzu a snažila se mě narovnat. Pořád mi vysvětlovala, že to rozhodně není tou podložkou. Málem jsem jí uvěřila, ale hned na další hodinu jsem přišla s mou nynější podložkou a bez větších potíží vyšvihla solidně provedenou polohu střechy.

Za druhé jsem chtěla něco měkkého a tlustého. Otravný pocit otlačených kolen zrovna nepatří mezi ty nejpříjemnější a tak jsem hledala podložku, která by má kolena ušetřila. 7 mm se naštěstí ukázalo jako dostatečná tloušťka, takže jsem opustila od původního šíleného plánu položit dvě podložky na sebe.

Do třetice jsem se řídila také podle barvy. Může se vám to zdát pošetilé, ale já přikládám barvám okolo nás velký význam. Koupila jsem si zelenou, která na mě má značně uklidňující vliv. S jistotou vím, že bych si nikdy nezacvičila tak dobře na červené nebo černé položce.

Co když mě jóga nebude bavit?

Takto o tom opravdu nepřemýšlejte. Jóga si podle mě získá každého, kdo se jí alespoň trochu otevře a dá šanci novému pohledu na vlastní tělo. Tím, že si podložku koupíte ještě před prvním kurzem, se vlastně dopředu donutíte k návštěvě dalších hodin. Nová podložka vám tak může zčásti posloužit také jako motivace.

Jak vybrat tu pravou podložku na jógu
3.9 (78.1%) 21 votes


Kristýna Pýchová

S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *