Otužování má spoustu benefitů pro lidské zdraví. Zjistěte, proč byste s ním měli začít i vy a jak na to. Budete překvapeni, ale je to taková forma meditace. V tomto článku se s vámi podělím o různé tipy, postřehy a fakta, proč je dobré se otužovat. Podíváme se i na to, jak spolu může otužování a jóga souviset.
Otužování. Hit posledního podzimu a zimy. Kdo se neotužoval, jako by nebyl. Fotky, jak se lidé otužují, byly tuto zimu opravdu na každém rohu. Patříte mezi ty, kdo kouzlu otužování také propadli, nebo jste ve skupině těch, komu už při pohledu na člověka v zamrzlém rybníku vyskočí husí kůže? Nechápete tento trend? Já se hlásím k otužileckým bláznům.
Nejlepší na tom všem je moment PO… Ten moment, kdy překonáte sami sebe, vypnete vodu, vylezete z ledového rybníka a jen vnímáte svoje tělo, jak pracuje. Vnímáte ten obrovský příval nové energie a máte pocit, že dokážete všechno na světě. A v tento okamžik se otužování stává návykové.
Kdy začít s otužováním? Nejvhodnější doba je jaro a už nepřestat. Důležité je začít pomalu a postupně. Přes jaro, léto a podzim si vybudujete návyk a tato činnost se stane neodmyslitelnou částí vašeho života. A v zimě už hurá do zamrzlého rybníka. Zní to jednoduše, ale je potřeba dodržovat určité zásady. A hlavně poslouchat tělo, do ničeho se netlačit.
Co je to otužování
Obecně lze za otužování považovat vše, kdy vystavujeme svoje tělo chladu. Je možné se otužovat všemi třemi skupenstvími vody – vodou, vzduchem a ledem. No není to čarovné?
Různé formy otužování
Otužování není jen o tom skočit do bazénu s ledem a vydržet tam co nejdéle. Existují různé formy otužování.
Otužování vzduchem je vhodné pro úplné začátečníky. Zpočátku postačí jen sundat vrstvu oblečení a vnímat větší chlad na kůži. Nebo ráno vyjděte ven jen tak v tričku. Už tato malá změna ve vašem životě způsobuje, že se otužujete.
Další možností, jak se otužovat vzduchem, je nepřetápění místností. Zvláštní pozornost byste měli věnovat místu, kde spíte. Tato místnost by rozhodně neměla být přetopená. Spánek v chladnějším prostředí je kvalitnější a zdravější. Zkuste spát s otevřeným oknem a opět se tato změna rozhodně dá považovat za otužování.
Nejběžnější formou je pak sprchování studenou vodou. Každé ráno se dokopat a jít pod ledovou sprchu. Nádherně to nakopne organismus, funguje to lépe než ranní káva. Začínat byste měli ale postupně. První dny se sprchujte opravdu opatrně a pouze vlažnou vodou. Podle toho, jak vám na tuto změnu tělo odpoví, si postupně studenou vodu přidávejte a prodlužujte dobu sprchování.
No a pro pokročilejší otužilce je tu varianta koupání v přírodě, a to i během zimních měsíců. Rozhodně to není pro každého. Nikdy nezačínejte v zimě, počkejte na jaro či léto. Pokud si pohráváte s myšlenku, že byste chtěli otužování a koupání přes celý rok zkusit, začněte právě teď, tedy na jaře.
Poprvé, podruhé i podesáté třeba vydržíte ve vodě pouhých pár sekund. To je naprosto normální a nemělo by vás to rozhodně odrazovat od toho pokračovat dál. Postupně si tělo na chlad zvykne a stane se to takovou vaší závislostí. Bonus této varianty jsou výhledy v přírodě a to, když zmrzlí kolemjdoucí na vás koukají a obdivují.
3 rady ohledně otužování v přírodě pro začátečníky
- Nikdy nechoďte sami. Najděte si otužovacího parťáka. Nejenom, že se budete podporovat a vzájemně motivovat, ale nikdy nevíte, co se může stát. Tudíž je vždycky dobré se otužovat nejméně ve dvou lidech.
- Dýchejte. Dýchejte hodně a hluboce.
- Každý den není posvícení. Někdy prší, někdy fouká a v těchto dnech je otužování daleko těžší. Proto nezoufejte, pokud vás to v těchto dnech tolik netěší. Opět přijdou lepší dny.
Návod, jak se otužovat
Jak samotný proces otužování probíhá? Začíná to dobrou náladou a otevřenou myslí. Příliš nepřemýšlejte nad tím, že vás čeká ledová sprcha či koupel. Prostě to přijměte. Dostatečně se rozehřejte a rozdýchejte. Velmi dobrá metoda je Wim Hof metoda, která popisuje celý proces otužování včetně úvodního dechového cvičení.
Po skončení otužování své tělo osušte a převlékněte do suchého oblečení. Poté je skvělé a vhodné tělo rozhýbat a trochu zahřát. Neměli byste se ale zapotit. Výborná věc je pozdrav slunce.
Proč se otužovat?
Po rozebrání procesu otužování a různých forem otužování se konečně dostáváme k benefitům. Proč to vlastně dělat, dobrovolně se vystavovat takovým extrémům. Nakopnutí a probuzení těla není jediný pozitivní účinek, který otužování přináší. Pojďme si společně projít všechny známé i méně známé benefity otužování:
- zlepšuje imunitu
- zrychluje metabolismus
- snižuje krevní tlak
- zlepšuje cirkulaci v krvi
- odbourává přebytečné tuky v těle
- zlepšuje dýchání, pomáhá astmatikům
Díky vystavení těla krátkému pobytu v extrémních podmínkách dochází ke zlepšení imunitního systému, což je dobrou prevencí proti běžným nemocem imunitního systému.
Jak spolu souvisí otužování a jóga
Blíže se chci v tomto článku věnovat tomu, jak spolu může otužování a jóga souviset a jestli vůbec. Odpověď si každý musí najít sám. Jasné je to, že otužování přináší radost. Díky studené vodě se nám uvolňují do těla hormony štěstí. Několikrát se mi při otužování stalo, že jsem se upřímně a šťastně začala smát. Je to taková terapie chladem. Zajišťuje okamžitý příval pozitivní energie, a to je přece skvělé, ne?
Otužování lze také brát jako formu meditace. Při ponoření do ledové vody nám zamrznou i naše myšlenky, téměř okamžitě se zpomalí. Je to jako kdyby se okolní svět zastavil a my jen jsme. Chlad nám nedovolí přemýšlet nad ničím jiným než nad přítomností. Je to sice krátká, ale zato velmi účinná forma relaxace pro vaši mysl.
Tip: Otužování je fajn, ale co dělat, když vás trápí úmorné horko? Ochlaďte se! Pomocí techniky Šítalí.
Učí nás přestat přemýšlet a začít být. Být ponořený dovnitř těla a vnímat, co se v těle odehrává, jakmile ho vystavíme chladu. Je to vlastně podobné jako s jógou. Jóga nás (mimo jiné) učí vnímat to, kde právě jsme. Učí nás pouze být. Učí nás nechat odejít myšlenky, co bychom právě měli dělat, nebo kde bychom měli být.
Koneckonců přítomnost je jediným momentem, co právě existuje, tak proč se příliš zabývat minulostí nebo budoucností? Dopřejte svému tělu alespoň na pár okamžiků čistou mysl. Uvidíte, co se začne dít za zázraky.
Otužování nás stejně jako jóga nutí uvědomit si své hranice, přijmout sami sebe a odhodit své ego, protože nemusíme být ve všem lepší než ostatní. Opět se to všechno stáčí k tomu, jak důležité je poslouchat své vlastní tělo. Jeden den bude otužování hračka a druhý den to nepůjde, a to je v pořádku.
Dech a koncentrace
Dech je zkrátka základ. Naučte se ovládat dech a proměňte jednu z nejzákladnějších životních funkcí v lék. V lék na téměř všechno trápení. Vědomý dech snižuje stres, snižuje napětí v těle a jakmile tělo na krátkou dobu vystavíme chladu – tedy stresu, je více než na místě procítit a vnímat vlastní dech.
Pouze být a dýchat. To je jeden z nejzákladnějších úkolů při otužování. Být v přítomnosti a dýchat. O zbytek se postará vaše tělo.
Jak jste na tom s otužováním? Už jste ho někdy zkoušeli? Napište nám do komentářů! A pokud se do toho chystáte, sdílejte tento článek s přáteli. Třeba přesvědčíte i je a můžete se chodit otužovat ve dvou 😊