K tématu tantra jógy jsem se dostala úplnou náhodou. Někdy před čtrnácti dny na mě moje kamarádka Verča doslova vysypala informaci o tom, že chce přestat brát hormonální antikoncepci. Asi si myslela, že když teď cvičím jógu, tak jí pochopím. Jenže já jsem nezareagovala zrovna ideálně a její nápad podrobila silné kritice. Sama nejsem moc velký zastánce úplného opomenutí moderní medicíny a metoda počítání plodných dní, se kterou na mě vyrukovala, je podle mě blbost.
Pak jsem se kvůli tomu ale cítila provinile a rozhodla se, že si o problematice kolem hormonální antikoncepce něco načtu. Můj malý výzkum mě ale příliš nepotěšil. Musím přiznat, že jsem nad tím strávila hned několik hodin. Dokonce jsem i já sama začala uvažovat o tom, zda je hormonální antikoncepce skutečně tak skvělá, jak mi lékaři už několik let tvrdí. V souvislosti s tím jsem narazila na zajímavé video, ve kterém jsem se právě dozvěděla o tantra józe pro ženy neboli Mohendžodáru.
Znáte svou vnitřní ženu?
Obsahem videa je rozhovor s Terezou Tara, která natočila film o vlivu hormonální antikoncepce nejen na ženy, ale také na životní prostředí. Jmenuje se Hormonální akvárium. Ještě jsem ho neviděla, ale mám to v plánu. Samotný rozhovor mě bavil. Někdy v druhé polovině se pak Tereza zmínila právě o kurzu Mohendžodára, tedy tantra jógy pro ženy. Video přikládám na konec článku, takže si na něj můžete udělat svůj vlastní názor.
Prošla jsem si internet a narazila jsem hned na několik kurzů a seminářů, kde vás naučí základy tohoto cvičení. Na všech stránkách se setkáte s větami typu: Najděte si cestu ke své vnitřní ženě.
Na fotkách ze seminářů uvidíte ženy všech věkových kategorií oblečené do barevného oblečení a s úsměvem na tváři. Semináře se zaměřují nejen na cvičení těla, ale také našeho ducha. Po přečtení několika článků jsem nabyla dojmu, že v Mohendžodáru jde především o odstranění určitých bloků, které v nás ženách vytváří společnost. Ženy se naučí lépe vnímat sami sebe a jsou prý dokonce krásnější, šťastnější a zdravější.
Napadlo mě, jestli jsem na tom také tak špatně, abych takový kurz potřebovala. Přeci jenom bydlím s třemi muži a v poslední době nemám tolik času na kamarádky, kolik bych si přála. Navíc beru hormonální antikoncepci, která má údajně na některé ženy tak trochu utlumující účinky.
Nakonec jsem se ale rozhodla, že jsem se sebou zatím docela spokojená. Možná někdy přijde doba, kdy se na podobný kurz přihlásím. Prozatím jsem ale informace o tantrické józe pro ženy poslala mé kamarádce Verče, která něco podobného podle mě potřebuje jako sůl. Já zůstanu u klasičtějších druhů jógy.
Zdravotní benefity Mohendžodára
Nikdy jsem na takové hodině nebyla, proto neumím posoudit její fyzickou náročnost. Ale odhaduji, že se kurzy tantra jógy pro ženy ponesou spíše v poklidnějším duchu. Jestli jsem to dobře pochopila, tak se po většinu kurzu dokonce obejdete bez podložky na jógu.
Zdravotní přínos tohoto cvičení je obrovský. Trochu mi některými svými účinky připomíná hormonální jógu. Ta ale není tolik zaměřená na psychickou stránku ženy. Mohendžodáro vám dodá energii, sebevědomí a naučí vás jak v sobě naplno probudit vaši vnitřní ženu. Já vím, zní to trochu divně. Nesmíte se na to ale dívat příliš skepticky. Jediný správný způsob, jak něco ohodnotit, je nejprve to vyzkoušet.
Včetně vitality, psychické pohody a celkové vyrovnanosti působí cvičení také pozitivně na ženské pohlavní orgány. To znamená, že napomáhá léčbě (většině z nás dobře známých) problémů, jako jsou:
- Nepravidelná menstruace
- Cysty
- Myomy
- Zvýšená citlivost prsou
- Neplodnost
- Gynekologické záněty
- Kvasinkové infekce a další…
Je jasné, že žádný zázrak nekoná hned po jednom víkendovém kurzu. Stejně jako u klasické jógy je třeba ve cvičení vytrvat a zařadit ho do vašeho týdenního rozvrhu. Kurz vám však dá dobrý základ a nakopne vás k další akci. Jestli je tantra jóga pro ženy také o sexu? Samozřejmě, že ano. Nemůžete si uvědomit svou vnitřní ženu a zároveň nebrat v úvahu vlastní sexualitu. Naučíte se ovládat pánevní dno a také svou sexuální energii.
Kam se za ním vydat?
Je překvapivě docela dost míst, kde se dá Mohendžodáro cvičit. Mně se líbí myšlenka víkendových (nebo i vícedenních) kurzů. Tam se naučíte potřebné základy. Odjedete nejlépe někam za město do přírody, kde si užijete ten pravý klid.
Velmi pozitivně na mě například působí tento kurz, který se koná v Lažánkách, cože je malá vesnice za Brnem. Kalendář pořadatelů kurzů je pěkně zaplněný a tak si jistě vyberete termín, který bude vyhovovat i vám.
S jógou jsem se sice seznámila teprve nedávno, ale už teď vím, že je to láska na celý život. Neustále se díky ní učím nové věci a potkávám úžasné, někdy trochu šílené, ale vždy moc zajímavé lidi. Ráda se s vámi dělím o své příběhy a rady, protože věřím, že jóga v sobě ukrývá něco pro každého z vás. Jen si k ní musíte najít svou vlastní cestu, tak jako já.
Mam silne deprese po ztrate menses.Muze mi joga pomoci?Nevim, jak dal a proc ted zit.